Počasí a příroda

Přírodní podmínky v Jablonci během listopadu 2003.

SOBOTA 1.11. - Zataženo, ale déšť se naštěstí nespustil. Před polednem se vyjasnilo, ale odpoledne nic moc. Sychravo, zkrátka listopad.

NEDĚLE 2.11. - Vcelku jasný den, oproti říjnu tepleji.

PONDĚLÍ 3.11. - Sychravo, před polednem začalo pršet. Po obědě už jen mrholilo. Odpoledne polojasno, oproti včerejšímu dni chladněji.

ÚTERÝ 4.11. - Časně zrána déšť ba až liják. Ještě během dopoledne trochu mrholilo, ale kolem oběda už krásně svítilo slunce. Dokonce hřálo!

STŘEDA 5.11. - Ráno pouhý stupínek pod nulou, přes den jasno, příjemně. Stromy vztahují své téměř holé větve v němé prosbě vzhůru k obloze, ale nic jim to není platné. Vítr jim nemilosrdně strhává poslední listí a s nimi mizí podzimní barvy.

PÁTEK 7.11. - Jasno, docela teplo.

SOBOTA 8.11. - Nádherně slunečno, teploměr deset stupňů na nulou, paráda! Jako na jaře, ale jen jako. Stromy už mají téměř holé větve, jen břízy zdobí žluté chocholky. Ani buky v lese nejsou úplně opadané, teprve se pod nimi tvoří šustící červenohnědé závěje. A samozřejmě duby! Listí jim sice už dávno zhnědlo, ale stromy si svůj uschlý šat nechávají i přes zimu. Lepší něco než-li nic. Starý háv vymění až za svěží zelený. Joj, ale to už bude jaro doopravdy! V noci svítil neskutečně jasně měsíc. Po půlnoci mělo přijít jeho zatmění, ale upřímně, na tento zajímavý úkaz jsme nečekali. Byli ale lidičky, kteří si nařídili budíka a hodinu po půlnoci se vymátořili z postele a šli zírat na oblohu. Prý to stálo za to!

NEDĚLE 9.11. - Další parádně slunečný den. Večer však ouha. Nejdříve jsem myslela, že padá sníh. Ve vzduchu bílo! Zmátla mne však jen hustá mlha. Tož noční procházka s naším psíkem měla hororový nádech. Černé obrysy holých stromů byly vidět jen na pár kroků, nikde nikdo. Dobrovolně bych nikam nešla, ale vysvětlujte tuhle nechuť chlupatému stvoření s čenichem přitisknutým k zemi na nějaké neodolatelné stopě!

PONDĚLÍ 10.11. - Ráno ještě trochu mlha a hlavně zima, pět stupňů pod nulou!

ÚTERÝ 11.11. - Jasno, přes den občas slunce, ale žádné vedro. Naštěstí Martin na bílém koni nepřicválal.

STŘEDA 12.11. - Zachumlat se do šály a teplého kabátu je už příjemné. Naštěstí zima zatím drápky nevystrkuje.

ČTVRTEK 13.11. - Jasno, docela pěkný podzimní den.

SOBOTA 13.11. - Ráno bylo mrholilo, polojasno, mlhavo. Dopoledne dokonce sprchlo. Některé státní budovy se již dnes přizdobily vlajkami v očekávání pondělního svátku. - 17.11. Den boje za svobodu a demokracii.

PONDĚLÍ 17.11. - Ráno byla tenká vrstva mokrého sněhu, odpoledne ho spláchl déšť. Mlha, zataženo.

ÚTERÝ 18.11. - Ráno pršelo, zataženo bylo i přes den.

STŘEDA 19.11. - Polojasno a mlhavo.

SOBOTA 22.11. - Pěkné listopadové počasí, teploty připomínají předjaří.

NEDĚLE 23.11. - Sychravo, trochu deště, ale stále teplota nad nulou.

PONDĚLÍ 24.11. - Ráno pět nad nulou, přes den ještě více. Jen ať to vydrží!!!

ČTVRTEK 27.11. - Počasí beze změny, jen včera odpoledne pršelo. Jinak předjaří.

PÁTEK 28.11. - Po sněhu ani památky, dnes bylo bílo jenom díky husté mlze.

VÍKEND 29.-30.11. - Ani poslední listopadový víkend nepřipomínal zimu. V neděli ráno dokonce svítilo slunce a ptáci zpívali jako na jaře.

SOBOTA 1.11. - Nevím, zda se v Bižuterii České Mincovně pracovalo i v sobotu, ale vím, že dnešek počínaje měla začít v tomto podniku likvidace deseti a dvaceti haléřů, které začala již před časem stahovat z oběhu Česká národní banka. Mezi lidmi je na 900 tun uvedených haléřů, počítá se, že k likvidaci se vrátí asi třetina. Bižuterie si na to zapůjčila speciální lis z Německa, který sešrotuje měnu do balíků kvalitního hliníkového odpadu. Bižuterie Česká Mincovna přestala dvacetníky vyrábět už před dvěma roky. Výroba byla prý dražší než hodnota mince.
Vytvořeno 15.5.2006 14:34:58 | přečteno 1505x | Petr Vitvar