Počasí a příroda

Přírodní podmínky v Jablonci během dubna 2003.

Nejchladnější duben byl prý v roce 1893.

Tehdy bylo za celý měsíc naměřeno v průměru 4,8 °C, což je 4,4 pod normálem. Většina nejchladnějších dubnových rekordů byla naměřena v devatenáctém století. Rekord drží 9. duben roku 1842 s mínus pěti stupni Celsia.

Jaký byl duben roku 2003?

DATUM

TEPLOTA (st.Celsia)

2.4.

8.4.

12.4.

19.4.

23.4.

29.4.

9

-1

9

10

16

20

SNĚHOVÉ PODMÍNKY: nový sníh/celkem (v cm) ZDROJ: Deník Jablonecka

JIZERSKÉ HORY

- Bedřichov

-/-

15/15

-/-

-/-

-/-

-/-

BESKYDY

- Lysá Hora

- Pustevny

- Javorový vrch

0/50

-/-

0/20

12/69

15/20

-/-

12/105

0/20

-/-

0/85

0/10

-/-

0/32

-/-

-/-

-/-

-/-

-/-

JESENÍKY

- Praděd

- Černohorské sedlo

0/85

0/15

20/125

20/30

0/170

3/45

0/130

0/20

0/115

0/20

-/-

-/-

ORLICKÉ HORY

- Říčky

0/50

5/40

4/40

0/35

-/-

-/-

KRKONOŠE

- Špindlerův Mlýn

- Pec pod Sněžkou

- Harrachov

0/40

0/50

0/20

30/60

30/60

10/20

10/60

5/70

5/40

0/40

0/50

0/20

-/-

-/-

0/20

-/-

-/-

-/-

KRUŠNÉ HORY

- Klínovec

0/65

2/65

3/68

0/30

-/-

-/-

KOLIK BYLO SNĚHU NA HORÁCH 8. DUBNA 2003?

Krkonoše: Špindlerův Mlýn 56 cm prachového sněhu, lyžařské podmínky vynikající. Pec pod Sněžkou 32 cm zmrzlého sněhu, podmínky k lyžování dobré stejně jako v Harrachově, kde bylo 48 cm prachového sněhu. Ostatní střediska v Krkonoších už měla omezený provoz. Jizerské hory zvaly jen do Kořenova - 40 cm prachového sněhu a lyžování omezené. Podobná situace byla i na jiných místech. Přestože v některých střediscích napadl nový prachový sníh (na Špičáku v Jizerských horách 15 cm, na Černohorském sedle v Jesenících 20 cm), pro znovuobnovení provozu uzavřených sjezdovek to bylo málo.

ÚTERÝ 1.4. - Duben se probral do jasného rána, den byl plný slunce a aprílových žertů. 1.4. Mezinárodní den ptactva - slaví se od roku 1906. S jarem se vracejí domů stěhovaví ptáci. Opět osazují teritoria, stavějí hnízda, vyvádějí mladé. Vědci, kteří studují závislosti životních projevů rostlin a živočichů na ročních obdobích a změnách podnebí, však varují: U mnoha tvorů začíná jarní cyklus stále dřív - v nápadné shodě s nárůstem průměrné teploty na Zemi. Změny klimatu, bez ohledu na jejich příčiny, už mají rozpoznatelné a někdy i zhoubné účinky na ekosystém planety. Příklad ptačí? Deset tisíc housenek spotřebuje během tří týdnů, kdy krmí svá mláďata, jeden pár sýkor koňader. Pokud se vinou změn počasí housenky zakuklí dříve, než mláďata dorostou, nová generace sýkor zahyne.

STŘEDA 2.4. - V noci lilo a voda se na nás valila z oblohy i celé dopoledne. Zahrádkáři se radovali. Mrholilo i odpoledne a k večeru vzduchem poletovaly kulatá zrníčka sněhu.

ČTVRTEK 3.4. - Po včerejšku zůstala zem nacucaná deštěm. Celý den polojasno. K večeru začal padat mokrý sníh.

PÁTEK 4.4. - Krásně slunečno, ale chladno.

SOBOTA 5.4. - Brr, pořádná zima, stupínek pod nulou, zataženo. Odpoledne doslova bláznivé aprílové počasí. Chvilku ostré slunce. Stáhla jsem rolety, abych viděla do obrazovky počítače a tu máš čerte kropáč. Obloha se zamračila, zahalila se do husté bílé mlhy a spustila se sněhová fujavice. Stromy naříkaly a prohýbaly se pod nárazy větru. Navečer prolétla krajem vichřice plná zloby a sněhu. Příšerné.

NEDĚLE 6.4. - Lyžování zdarma jako dárek na konci sezóny nabídli vlekaři z Jizerských hor na Špičáku v Tanvaldu a bylo tam narváno. Lyžovat se dalo i jinde, protože napadl nový sníh, ale silná sněhová bouře odrazovala i skalní lyžaře. Příval sněhu zaskočil hlavně řidiče, kteří dali už na auta letní obutí. My ostatní jsme si pro teplé boty seběhli do sklepa, kam jsme je s vidinou jara už uložili. V noci opět šílená vánice a vichr, na silnicích pořádná klouzanice.

PONDĚLÍ 7.4. - Ráno lomcoval okny vítr a sněhová fujavice. Téměř nepřetržitě hustě chumelilo celý den. Sněhové pluhy, lopaty a hrábla měly pohotovost.

ÚTERÝ 8.4. - V noci už byl menší vichr, ráno lehce pocukrované sněhem stromy. Cesty proházené k večeru, už nezapadaly. Během dne občas vykouklo slunce, ale jeho úsměv neměl velkou sílu a sněhová pokrývka držela jako klíště.

STŘEDA 9.4. - Konečně přestalo sněžit. Sluneční paprsky přes den zvolna ukrajovaly tenké pramínky ze sněhové nadílky, z níž se radovaly snad jen děti. Meteorologové tvrdili, že je typický duben, chvíli slunce, chvíli zima. Pěkně a řádně podle pranostiky: Březen, za kamna vlezem. Duben, ještě tam budem nebo Duben ze zimy a léta je pleten. Prognostici počasí však připouštěli, že není obvyklé, aby taková zima trvala v dubnu celý týden. Předpovídali pak výrazný zvrat. Už příští týden má být přes 20°C.

ČTVRTEK 10.4. - Výborně, sníh mizel jako o závod. Natrhala jsem hrst podbělu, který dychtivě nastavil tváře slunci a hbitě rozkvetl.

PÁTEK 11.4. - Ne, to není pravda! Kroutili jsme nevěřícně hlavou, když jsme se ráno probudili do husté bílé mlhy a sněhem obalené krajiny. Velké sněhové vločky se na nás valily z oblohy téměř celý den!

SOBOTA 12.4. - Dost bylo zimy, rozhodlo se jaro a poslalo do souboje se sněhem a ledem slunce. Jeho paprsky se snažily celý den a odvedly pořádný kus práce.

NEDĚLE 13.4. - Sníh mizel před očima, byl nádherně slunečný den. Jen na některých místech v lese zůstala bílá místa posledního sněhu. Ptáci zpívali oslavné árie, zaznamenali jsme první čmeláky, žluté i pestrobarevné motýlky, kvetoucí podběl i sedmikrásky. Na lesní mýtině jsme pozorovali stádečko pěti srnek. Při hledání něčeho zeleného na zub se dost dlouho nenechaly rušit, pak ale jako když do nich střelí. Jejich bílé zadečky se míhaly při úprku, jako by jim poskakoval na zádech batoh.

PONDĚLÍ 14.4. - Od časného ráno jasno a slunečno. Paráda.

ČTVRTEK 17.4. - Celý týden jasno a slunečno. Dnešní den zakončil teplou sérii.

PÁTEK 18.4. - Neskutečně se ochladilo. K večeru dokonce poletoval vzduchem sníh!

SOBOTA 19.4. - Oproti včerejšku tepleji, ale fičí nepříjemný vítr.

NEDĚLE 20.4. - Od časného rána svítilo slunce a vydrželo mu to do večera.

ÚTERÝ 22.4. - První dny nového týdne se vydařily, byly plné slunce.

STŘEDA 23.4. - Ani dnes slunce nezahálelo, ale vyplnila se předpověď meteorologů, že se ochladí. Také jo, odpoledne byla docela zima, ale jak říkám. Slunce nelenošilo a každou chvíli se vykulilo z mračen a snažilo se. Usmívalo se do pozdního večera.

ČTVRTEK 24.4. - Oproti včerejšku bylo tepleji, slunce svítilo opět až do večera.

PÁTEK 25.4. - Dusno, slunce pralo celý den.

SOBOTA 26.4. byla plná slunce, téměř letní počasí.

NEDĚLE 27.4. - Ráno pod mrakem, ale teplo. Pohled z okna nabídl zelené koruny stromů, začaly kvést i třešně! Louky zaplňují žlutá sluníčka pampelišek, obsypané květy jsou proutky zlatého deště. Krátce po obědě sprchlo a do toho začalo svítit slunce. Duha ale nikde.

PONDĚLÍ 28.4. - Celý den svítilo slunce, bylo teplo. Jako o závod

ÚTERÝ 29.4. - Předpověď věštila vysoké teploty a řada lidí uvěřila. Ukolébalo nás i příjemně prosluněné ráno, ale ouha! Během dne se ochladilo a kolem poledne začalo dokonce pršet. Pak zase svítilo slunce, poté se opět ochladilo, potom..., tak si s námi náladově hrálo počasí až do večera.

STŘEDA 30.4. - Všechny pořádné čarodějnice nakoply svá košťata a tento tradiční dopravní prostředek je odnesl na slet. Nám nejblíže se konal u přehrady. Poslední dubnová noc byla díky temné magické moci příznivá k tropení nekalých rejdů. Kvůli ochraně proti nečistým silám byla zapálena po setmění vatra. Jak známo, oheň má očistnou moc.

PŘÍRODA

STŘEDA 9.4. - Mráz kopřivu nespálí, ale kvetoucím stromům ublížit může, tvrdí zahradníci i sadaři, kteří pečlivě sledovali bláznivé výkyvy počasí. Radovat se mohli z toho, že jabloně a další stromy naštěstí nezačaly kvést, takže je ochlazení nepoznamenalo. Větším nebezpečím jsou prý květnový zmrzlí muži. Návrat zimního počasí však ohrozil ptáky, kteří už přiletěli z teplých krajů. Trpí zimou a hladem, pomohly jim plná krmítka. Vrátily se téměř všechny druhy ptáků čili špačci, skřivani, holubi hřivnáči, konipasové a čápi. Čeká se na rorýse a žluvy.

ÚTERÝ 22.4. - Arbor Day čili Den stromů, slavnosti stromů. Čtyři vrby a jeden topol, ohrožující bezpečnost lidí, pokáceli dřevorubci v parku v Pražské ulici. Místo toho zde budou vysazeny čtyři nové javory s bíle panašovanými listy. Prostředí by měly zpříjemnit i nové lavičky. Šestileté akáty, které jsou vcelku odolné vůči nepříznivým vlivům životního prostředí, krášlí od pátku třináctého záhony s okrasnými dřevinami v centru města u radnice.

ÚTERÝ 22.4. - Den Země. Netradičně ho oslavili studenti Soukromé obchodní a právní akademie. Téměř všichni přišli v zeleném oblečení, někteří pojali akci jen symbolicky, jiní byli zelení od hlavy až k patě. Kdo se lišil, byl postříkán voňavkou a zaplatil patnáct korun pokuty. Což by bývalo platilo i na hříšníky z řad učitelů, ale ti nelenili a všichni se zelenili. Vybraná částka ve výši 300 korun byla využita k nákupu stromu, který studenti vysadili v Jizerských horách. Jiní mladí, konkrétně žáci Základní školy v Kokoníně, pak za nejvzorněji uklizené okolí své školy získali vstupenky do plaveckého bazénu. - ♫ Dům dětí a mládeže Vikýř společně s oddělením životního prostředí městského úřadu připravili k oslavám akce pro děti z mateřských a ze základních škol i pro veřejnost. Zájemci se mohli seznámit s nejrůznějšími zvířaty, kterých se většina lidí bojí či štítí - hadem počínaje až pavoukem konče. Součástí akce byla tvorba z přírodních materiálů či přírodovědná soutěž.
Vytvořeno 25.4.2006 9:46:00 | přečteno 2295x | Petr Vitvar