Kultura

Srpen 2002 v kultuře. Jablonecké kulturní akce, muzeum, církev.

AKCE

V NOVINOVÝCH TITULCÍCH - 3.8. Richard Krajčo: Shakespeare byl rocker - Jablonecké filmové premiéry - Malibu ožije koktejlovou show - 6.8. Ivan Mládek se do důchodu nechystá - 7.8. Křest knihy o Kristiánově - Dechovka hrála před Výstavištěm k poslechu a radosti - 9.8. Slavnostní křest oslavil novou knihu o osadě Kristiánov v Jizerských horách - Gramodeskám ještě neodzvonilo - Roman Holý, funker ze staré školy - Kód Navajo, vodka s džusem v jabloneckém kině Radnice - 15.8. Pozvánka do kina: Muži v černém opět zachraňují Zemi - 16.8. Punk, funky a nespoutaná energie - 19.8. Konec léta opět patří hudbě - Koprodukční seriál se natáčel i v Jablonci - 22. 8. Prodej předplatného do městského divadla trvá - 27.8. Maraton kapel uzavře letní prázdniny - 29.8. Každý návštěvník festivalu Rock na konci léta pomůže obětem povodní - 30.8. Rock na konec léta dnes udělá tečku za létem plným hudebních lákadel - Kina: peklo Vietnamu a útěk z ledových časů.

PÁTEK 30.8. - Milovníci country písniček a tance si přišli o prázdninách na své. Za dobrého počasí se konaly každý pátek v areálu Slunečních lázní na přehradě country večery, kdy k tanci a poslechu hrála skupina Volupsije.

MUZEUM

STŘEDA 7.8. - Teplý letní podvečer se stal příjemnou kulisou akce, kterou muzeum pořádalo na zahradě Galerie Belveder. Desítky osobností z kulturního života přijaly pozvání na křest knihy Kristiánov - Klíč k srdci Jizerských hor od autora Petra Nového, historika a odborného pracovníka Muzea skla a bižuterie. Šampaňským pokřtili knihu dva kmotři - ředitelka muzea Jaroslava Slabá a ze spolku Patron Herbert Endler. Ten ve svém projevu řekl: Knížečka sepsaná mým přítelem se stává dalším střípkem v novodobé mozaice publikací o našich krásných Jizerských horách. Knížečka byla vydána za finančního přispění našeho spolku a je to dílko, které svým bohatým obsahem odkazů na použité zdroje umožňuje případnému zájemci dozvědět se o bývalé sklářské enklávě Kristiánovu daleko více, než bylo možno do něho vtěsnat. Je to dílko, které si zaslouží dostávat se do rukou všem lidem, hledajícím mnohdy svůj klíč k srdci Jizerských hor a nejen k nim. Je to dílko, které by mělo mít své místo ve vašem batohu pokaždé, když se vydáte na Kristiánov. Ptáte se teď v duchu proč, co s tím? Pokusím se odpovědět z vlastní zkušenosti. Přijdete-li takhle v podvečer na Kristiánov, posaďte se na lavičku před bývalou sklářskou hospůdkou (nyní památník sklářství), vyndejte knížečku z batohu a začněte v ní číst. Možná, že po chvíli uslyšíte zvuky jakoby ze sklárny tam vpravo za vámi. Snad se vám i bude zdát, že jste zaslechli hlas zvonu z kaple bývalého panského domu. A nyní, nyní jsou přece zřetelně slyšet hlasy dětí z otevřeného okna školy nad cestou..., a tehdy, tehdy jste i vy nalezli klíč k srdci Jizerských hor. Přeji proto této knížce, aby pomohla při hledání a nalezení toho svého klíče k srdci Jizerských hor, k přírodě i k lidem vůbec. Jejímu autorovi přeji šťastnou ruku při volbě dalšího tématu, do kterého se pustí.

CÍRKEV

PÁTEK 23.8. - Kostel Povýšení Svatého kříže na náměstí Boženy Němcové prochází rekonstrukcí, která byla započata už vloni. Po skončení by měl mít kabát v původní podobě, kterou mu vtiskl kdysi architekt Zasche.

Vytvořeno 9.3.2005 15:03:07 | přečteno 1883x | Petr Vitvar