Úvod

Říjen 2002 v kostce.

Říjen roku nula dva začal svátkem seniorů. Ti při hojných oslavách nezapomněli otevřít srdce charitě. Výtěžek z dražby svých prací zaslali na rekonstrukci Domu s pečovatelskou službou v Terezíně, který zdevastovaly letošní povodně. Na konto zřízené pro pomoc lidem postiženým povodněmi šlo i dobrovolné vstupné z jednoho zajímavého zápasu, který se odehrál při otevření zrekonstruovaného zimního stadiónu. Na ledě se totiž rozjela proti sobě družstva v netradičním složení. V jednom zářily hvězdy nebe sportovního - především hokejového, ve druhé sestavě obhajovali jablonecké barvy zástupci různých firem a radní v čele se starostou Jiřím Čeřovským. Fandilo se hlasitě, leč slušně.

Nebylo tomu tak první říjnovou neděli na Střelnici při prvoligovém utkání našich fotbalistů s Bohemians Praha. Ten den létaly vzduchem sprosté nadávky i zapálené dýmovnice dopadající na hrací plochu i na ochozy s diváky. Zasahovat musela policie, která zaznamenala tři trestné činy výtržnictví, napadení veřejného činitele a pět přestupků. Dobré jméno fotbalu očistili následně rozhodčí, kteří přispěli finančně oddílu Tělovýchovné jednoty Váňov, jehož sportovní areál patřil k nejvíce postiženým povodněmi. Stalo se tak ve čtvrtek 10. října, který je svátkem Světového dne duševního zdraví. Většina z nás by ho měla uctívat povinně. Věřte, nevěřte, v ono datum se sešlo i poslední zastupitelstvo před komunálními volbami. Někteří zastupitelé po zasedání využili možnosti prohlídnout si novou sportovní halu, jejíž otevření se blíží.

K rovnováze nejen duševní přispěla určitě i Základní katolická škola, která připravila pro své žáky netradiční aktivitu. Jsme jedné krve byl název projektu, kde si děti v praxi vyzkoušely zpěv, tanec, jídla i další zvyklosti a dovednosti romského etnika.

A když už jsme u školství, nelze opomenout významný historický okamžik. Začal u nás první univerzitní semestr. V bývalé pomocné divadelní budově otevřela svoje detašované pracoviště Textilní fakulta Technické univerzity z Liberce. Jablonec nad Nisou tak povýšil mezi města s akademickou půdou. Což je počin nezanedbatelný.

Říjen 2002 dokončen 27.srpna 2003

Vytvořeno 23.3.2005 13:16:36 | přečteno 1660x | Petr Vitvar