Ekonomika

Peněžnictví, průmysl a trh práce v Jablonci n. N. v lednu 2002.

PENĚŽNICTVÍ

ÚTERÝ 1.1. I banky v Jablonci měly úderem prvním dne nového roku naplněné trezory novou měnou euro. Euro je normální platidlo, stejně jako jiné, rozptylují bankéři obavy některých obchodníků, kteří se bojí přijímat od zahraničních turistů platbu v nově zavedené měně.

PRŮMYSL

DNY 9.1.-10.1. Akciová společnost Jablonex oslavila padesát let svého vzniku retropřehlídkou na prknech divadla. Po oba dva dny před zaplněným jevištěm připomínali organizátoři nejen krásu a proměny bižuterie, ale i to, jak se vyvíjela móda a doplňky od padesátých let do žhavé současnosti. Zazněla i informace, že Jablonex vyváží bižuterie a její komponenty od 180 dodavatelů do více než devadesáti zemí světa, má 1 200 zahraničních partnerů a patnáct dceřinných společností v cizině, významnými odběrateli jsou USA, země Evropské unie, ale i státy Blízkého východu či Rusko. V současné době má 480 kmenových zaměstnanců, vedení společnosti sídlí od roku 1961 v Palackého ulici. Na českém exportu hlavních komodit se Jablonex podílí sedmdesáti procenty.

TRH PRÁCE

ČTVRTEK 31.1. - Úřad práce v lednu zaznamenal 2 903 uchazečů o práci, z toho je evidováno 1 338 žen. Celková míra nezaměstnanosti stoupla o čtyři desetiny na 6,6 %, největší posun byl přitom zaregistrován u specifické míry nezaměstnanosti žen, která se vyšplhala na 6,9 procent.

Vytvořeno 16.6.2004 11:37:07 | přečteno 2091x | Petr Vitvar