Úvod

Duben 2002 v kostce.

Emocemi byl nabitý sál radnice při dvaatřicátém zasedání zastupitelstva, když přišla na přetřes transformace Technických služeb města Jablonce z příspěvkové organizace na společnost s ručením omezeným. Emoce a petice občanů bude ještě příští rok provázet letošní rozhodnutí radních o tom, že nevrátí daň z převodu nemovitostí, uskutečněné do 30. června 2000. Ušetřené finance ve výši 6 250 620 korun by se měly použít na Bulvár 5. května. Bulvárem zavání stylistická perla v návrhu usnesení, kde se říká, že: „Jediný důvod, proč kupujícím vrátit peníze je ten, že kupující dostanou peníze...“

Do kategorie dubnových top událostí patří, bohužel, také nekulturní výkřik ministra kultury na jablonecké radnici. Ano, ano, předvolební řádění a slibování vypuklo. Jasno mají starosta Čeřovský i jeho zástupce Louda (oba ODS) v tom, že na volební mítinky ČSSD nemají důvod chodit. Viz druhá kapitola: Společnost. Jak na to tak koukám s časovým odstupem, nechala jsem se tehdy vyhecovat novinovým ztvárněním. Ne že by mi připadala místní média bojácná a uboze zásobující čtenáře názory jakési vedoucí kliky. Více mne vyprovokovala reakce některých čtenářů, kteří se jinak jeví jako vcelku inteligentní a samostatně uvažující osobnosti. A ejhle, najednou jim stačil bulvární titulek, že starosta je hlupák. Možná jsem se naštvala obyčejně lidsky a třeba jde jen o důkaz toho, že začínám mít více času nejen honit čas a stránky kroniky, ale pomalu a jistě vyrovnám skluz. V dubnu roku nula dva mi v kronice zbývalo dokončit jen září, říjen, listopad a prosinec roku nula jedna a leden a únor nula dva. Hm, není toho zase tak málo. Tož zpět k dubnu, co vzal a dal.

Chválu si nevysloužilo počasí, byť počátek měsícem měl více než slibný velikonoční start. Svátky se kryly s aprílem, tak se v jeho duchu počasí zvrtlo. V kapitole počasí jsem citovala pranostiku bouřkovou a sněhovou, v zásobě zbyla nefalšovaná aprílová. Nádherně pasuje, tak sem s ní! „Co by to bylo za duben, aby jaro nevyvedl aprílem?“ nebo „Jaro má sedmero druhů počasí, v dubnu však žádné neschází.“ Bylo tomu tak. Naštěstí mráz neuškodil vysetým obilovinám na polích i karotce a květinkám na záhonech zahrady. Snad tedy semínka zdárně vzklíčí a urodí se v takové míře jako byl plodný onen dubnový víkend, když si dali nad jabloneckou porodnicí sletový sraz čápi. Apropó, blíží se stěhování tohoto zdravotnického zařízení a snad se tak stane na květnový Den matek. Zatímco vedení nemocnice pokládá za dobrý tah umístění porodnice do nových prostor nemocničního pavilonu a novináři nešetří superlativy nad krásně vybarvenými stěnami, porodní „báby“ už to tak optimisticky nevidí. Myslí si, že plačící uzlíčky štěstí v těsném sousedství ostatních pacientů nepřispějí k proklamovanému ticho léčí. Nechám však pláč pláčem a vrhám se do dalších řádků ukrajujících výše uvedené resty v kronice. Kéž by mi to šlo bleskově stejně jako novému koštěti vlastně kouči v baseballovém klubu Blesk.

Duben 2002 dokončen 9.4.2003
Vytvořeno 6.12.2004 10:29:46 | přečteno 1852x | Petr Vitvar