Kultura

Duben 2002 v kultuře. Jablonecké kulturní akce, divadlo, galerie a církve.

AKCE

PÁTEK 26.4. - Klub Na Rampě nabídl večer alternativní muziky violoncellového dívčího dua Tara Fuki z Brna, nositele prestižní ceny Anděl z roku 2001.

NEDĚLE 28.4. - Scénický tanec Parau Parau z Domu dětí a mládeže Vikýř si s choreografií Pod vlivem vlivu vybojoval na krajské přehlídce ve Žďáru postup do národního finále. Opravdu krásný dárek k zítřejšímu Mezinárodnímu dni tance, který byl vyhlášen v roce 1982.

DIVADLO

STŘEDA 3.4. - Třetí schůze správní rady o.p.s. Městské divadlo Jablonec se rozloučila s členy správní a dozorčí rady, kterým vypršel mandát. Mezi končícími byla i dlouholetá členka a předsedkyně správní rady Mgr. Soňa Paukrtová, senátorka. Svoji činnost v tomto orgánu ukončila dopisem starostovi města, kde upozorňuje na problematiku finanční kontroly divadla ze strany městského úřadu.

SOBOTA 13.4. - Na sedmdesát tanečníků a tanečnic se vystřídalo na jevišti divadla při mezinárodní taneční přehlídce Tanec je radost. K hlavním tahákům patřil bezpochyby soubor Bralen z Bratislavy. Počtvrté akci pořádala Taneční škola Dany Malé. Letos poprvé nešlo o postupovou krajskou soutěž.

GALERIE

ČTVRTEK 11.4. - Vernisáž kreseb profesora Stanislava Libenského přilákala do Galerie MY mnoho výtvarníků a významných osobností. Expozice se plánovala již vloni, kdy měla být oslavou osmdesátin tohoto výtvarníka světového ohlasu. On sám termín výstavy odložil a již se ji nedožil. Zemřel 24. února. Výstava jeho kreseb, které vytvořil mezi roky 1995-2001, se konala přesně podle původní dohody s autorem a trvala v galerii do 10. 5. Pro zajímavost ač z jiného soudku je informace, že cenné plastiky Stanislava Libenského, které do doby rekonstrukce zdobily obřadní síň radnice, budou za symbolickou korunu ročně zapůjčeny Muzeu skla a bižuterie v Jablonci.

KNIHOVNA

PONDĚLÍ 15.4. - Městská knihovna organizátorem další besedy občanů s politiky, tentokrát na téma Jablonec a možnosti kulturního vyžití. Na dotazy odpovídali ti nejzasvěcenější. Jako řadoví občan usedl do kouta starosta Jablonce Jiří Čeřovský, který očekával diskusi k nekulturním výrokům ministra kultury.

MUZEUM

ČTVRTEK 18.4. - Z podnětu Národního komitétu ICOMOS Tunisu (což je nevládní organizace UNESCO - organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu) byl 18. duben v roce 1983 poprvé slaven jako Mezinárodní den památek a sídel. Prohlášen byl na návrh delegací Tunisu, Řecka, Alžíru, Senegalu, Francie, Mexika a Brazílie na generální konferenci UNESCO v Paříži v roce 1983. - Věru, nemohlo si Muzeum skla a bižuterie v Jablonci zvolit příhodnější datum k dnešnímu pracovnímu setkání těch, kteří se budou nějakým způsobem podílet na akci Den památek. Třetím rokem ji bude pořádat právě jablonecké muzeum, a to 14. září v rámci Dnů evropského a kulturního dědictví. Vzhledem k rekonstrukci muzea se konala informační schůzka v prostorách Výstaviště, které zařadilo uvedenou akci do projektu Jablonec 2002.

TELEVIZE

STŘEDA 3.4. - Česká televize uvedla na prvním programu v repríze a v rámci cyklu Šumná města dokument o Jablonci nad Nisou. Tvůrce filmu architekt, režisér a herec David Vávra ve stylizovaném dokumentu originálním způsobem představil nejen historii naší architektury, ale i samotného města.

VYSTAVIŠTĚ

ČTVRTEK 11.4. - Známý psychiatr a literát Jan Cimický besedoval dopoledne na Výstavišti se školní mládeží. Stěžejním tématem se staly drogy a život s nimi i bez nich. Večer odpovídal Cimický na dotazy diváků z řad veřejnosti.

SOBOTA 13.4. - Územní organizace Svazu diabetiků ČR pořádala v Jablonci poprvé výstavu určenou nejen diabetikům. Kdo toužil po zasvěcených informacích k jakékoliv dietě, spěchal na Výstaviště.

CÍRKEV

NEDĚLE 21.4. - Českobratrská církev evangelická pozvala do svých prostor modlitebny v ulici Pod Baštou významného českého filozofa Erazima Koháka. Široká veřejnost vyslechla zajímavou přednášku a v následné besedě se posluchači zajímali o odpovědi na filozofické, náboženské i ekologické otázky.

Vytvořeno 6.12.2004 13:31:16 | přečteno 2189x | Petr Vitvar