Úvod

Červenec 2002 v kostce.

Čas prázdnin, tropická vedra a nicnedělání dává prostor k fantazírování. Stačí drobný podnět. Mě byly inspirací novinové titulky. „Ochlazení vyhnalo sinice z přehrady“ napsali v Deníku Jablonecka dne 20. července na straně patnácté. Asi viděli, kterak vyzáblé Ochlazení s neúprosným výrazem v průsvitné mlhové tváři a s napřaženými pařátky žene z vody svinským krokem stádo nazelenalých a kvičících sinic. Z první nádrže přehrady se vrhly ty vypočítavé potvory do přehrady druhé i třetí ba i do Nisy vlezly, znečistily vše dozelena a pak zalehly pod hrází, kde vyčkávaly. Však s oteplení jejich čas přijde. Ochlazení se nadmulo pýchou nad svojí statečností a rozprostřelo se na hladině přehrady. Jeho plášť se rozlezl mezi domy a lidi si na potkání říkali: „Ochlazení je tady, dalo se to čekat, že?“ - DJ 176/31.7. str. 15 „Z Oka zmizelo zboží za 25 tisíc korun“ - a oko ani nemrklo, dodávám. Ono se totiž vůbec nesnažilo mrkat, protože zboží za tolik tisíc korun mu tento jinak pro oko přirozený pohyb prostě neumožnilo. Asi by mu v tom bránily i věci za daleko méně korun, dejme tomu za pětadvacet, což by mohla být třeba máslová Rama v tom čtverhranném kelímku. No, narvěte si ji do bulvy a uvidíte, čeho budete a nebudete schopni! Ale když by někdo to skoro máslo vzal, ta radost! Podle mne měl titulek správně znít: Oko se radovalo z krádeže. - „Kolem reformy kolují obavy“ (DJ175/30.7. str.15). Reforma okresního úřadu si nevzrušeně sedí a čeká, až nastane její čas zvaný zrušení. Kolem ní v kruzích koluje na 160 rozrušených pracovníků okresu a má nad hlavou v bublinách verzálkové nápisy OBAVY a pod tím menším písmem: Nemám dostatek informací. Jsem ubohý neinformovaný úředník. Nechci od prvního ledna 2003 ani od žádného jiného datumu dojíždět na nějaký jiný úřad někam támhle do toho zapadákova Tanvaldu nebo nedej bože do Železného Brodu! Nechci vůbec nikam dojíždět! Nechci, nevím ... a reforma si sedí totálně netečná k tomu, co se kolem ní děje. Jako by nemohla za to rušení okresních úřadů a s ním související vznik pověřených obcí třetího stupně v Jablonci, Tanvaldu či Železném Brodě.

Samozřejmě nejen novinové titulky přinesl července roku nula dva, ale hlavně tropická vedra a mnohé události. Například během jednoho žhavého víkendu došlo k šestnácti dopravním nehodám.

Záchranáři v houkajících sanitkách a ve vrtulníku mířili také k tragické nehodě na křižovatce v Jabloneckých Pasekách. Samotný střet dvou vozidel zaplatili na místě tři lidé, další neunesl díl viny a spáchal sebevraždu. Stín padl i na lékaře, kteří přiznali, že pro ošetřování ran na těle se zapomnělo na ty na duši. Leckdy pro samé rány a trable skutečně zapomínáme na pocity ostatních a ta bolestivá výčitka je pak bezbřehá. Což si to více připomínat ve druhé půlce prázdnin?

Tož díky za novinové titulky, které pobaví. Ať jich je více než těch, co zraňují. Žel, nepřináší je jen typický bulvár. Jo, ten náš na 5. květnu nemá s novinami nic společného. Jde stomiliónovou stavbu, která bude prý dokončena příští podzim. No a to je za pár měsíců.

Červenec 2002 dokončen 23.6.2003

Vytvořeno 9.3.2005 14:21:59 | přečteno 1632x | Petr Vitvar