Úvod

Červen 2002 v kostce.

Průzkumy veřejného mínění, ankety, prognózy plus další předvolební atak na občany. Cíl? Ovlivnit je coby voliče a pokud možno zviklat v jejich názoru. Vlastní myšlení, přesvědčení, intuice či hlas svědomí dostávaly na frak. Ne každý si je uchoval, aby dal přednost já před my. Obstály jen osobnosti. Není divu, že několik hodin po skončení voleb puklo jedno srdce... - největšímu českému zvonu zvanému Zikmund ve věži katedrály svatého Víta na Pražském hradě. Stalo se při vyzvánění u příležitosti svátku svatého Víta. Podle legend to prý nevěstí nic dobrého.

Smutný byl zvoník. I leckterý volič nakonec zaplakal. Stejně jako já, byť ne kvůli volbám. Vypovídala jsem se z toho uprostřed června pracovnici archívu, kam coby kronikářka jaksi patřím. Stručně k věci.

Svěřila jsem se jí, jak jsem onehdy ronila slzy zoufalství u počítače nad kronikou, že to prostě nikdy nedopíšu a nestihnu a slzy mi cákaly jako ten déšť za okny, protože zrovna pršelo a já psala v noci jako vždycky a tehdy lilo strašně, však je to určitě někde u počasí, samozřejmě o počasí většinou píšu v počasí, ale zase tam k němu přidávám i kvanta jiných věcí, protože každá informace by se dala napsat do řady jiných kapitol, však už jsem to chtěla mnohokrát upřesnit, ale nějak nebyl čas nebo prostor, já nevím, teď tedy zase prostor mám, ale jen na tu jednu větičku, tož tedy ještě rychle k té archivářce a její reakci na moje úpění, představte si, že ona se smála jako blázen zdravým smíchem, to vím stoprocentně, že je zdravá neb šla zrovna z lékařské prohlídky, kde ji bylo toto sděleno, to snad musela tomu doktorovi něco podstrčit, ono se nejen krade, ale i podsouvá včetně úmyslů, ten můj je jednoznačný, dokončit bez cirátů tuhle stránku, která na webu vypadá jako začátek, ale v kronice je to konec a ty řádky jsou dlouhý podle toho, kolik zbývá místa a jestli se nevyjádřím, tak přelezu na druhou stranu a nikdo by se nedočetl o tom nelidském chování, kde chyběl jakýkoliv náznak morální podpory mého úpění, málem mi puklo srdce, tož ať si to všichni přečtou, co je to za babu, fuj tajbl! To se mi ulevilo. Asi jako ekologům. Ani na třetí pokus se nepodařilo totiž přivést do našeho kraje mistrovství světa v klasickém lyžování. Japonské Sapporo zvítězilo nad sdružením Ski 2007, takže mistrovství světa se u nás v roce 2007 konat nebude. Verdikt uvítali ochránci přírody i ekologická sdružení. S Japonci dostala zelenou ekonomická síla, u nás dostala zelenou příroda. Já jsem změnila na zelenou barvu vazbu kronik. Při dokončování těchto řádků o rok později už byl totiž svázán „můj“ první ročník z roku 2001. Dokončila jsem ho! Inu, prý se zelení, komu se nelení. Nebo tak ňák.

Červen 2002 dokončen 15.6.2003
Vytvořeno 9.3.2005 13:38:59 | přečteno 1665x | Petr Vitvar