Úvod

Březen 2002 v kostce.

Vezmeme-li události měsíce března chronologicky po kapitolách, nelze přeskočit počasí a jeho rozmary. Letošní březnové začalo jarem, předvedlo letní teploty a skončilo sněhovými vločkami. Malým Mexičánkům, hostům žáků Základní školy v Mozartově ulici, byla zima na uši. Tož chodili po jarním Jablonci v teplých čepicích.

Ač se první jarní den příliš jarně nevyvedl, ožilo město duchem přímo letním. Výstaviště totiž zaplnil mezinárodní veletrh cestovního ruchu Euroregion Tour, který propagoval dovolenkové i prázdninové zájezdy. Stál tam též stánek s pozvánkou na mezinárodní motocyklovou Šestidenní. Soutěž, která uvádí v totální pohotovost jak sportovní fanoušky, tak i ochránce přírody. Ti druzí označili akci za vrcholný antiekologický čin. Sdružení Dětí Země šlo dokonce tak daleko, že navrhlo starostu do ankety Ropák roku. Nominován byl za podporu soutěže, u níž se stalo město spolupořadatelem. Joj, to se to potom pořádá! Hlavu ropáka by si však v tomto případě zasloužil i (ne)jeden zastupitel, který přesvědčil kolegy ke  zvednutí ruky. Jsme-li u  zastupitelstva, tak to se přiklonilo v  případě sportovní haly k názvu Městská hala. Měla by být (a opravdu byla) otevřena v listopadu. Po čtrnácti letech bylo (vele)dílo dokončeno i díky státní sedmačtyřicetimiliónové dotaci.

O peníze jde i v mincovně, respektive o jejich ražbu. Třetí březnovou středu byla v Kutné Hoře představena osobně osobnostem z oblasti bankovnictví dvoutisícová zlatá mince, která se má razit v akciové společnosti Bižuterie Česká Mincovna v limitovaném nákladu. Limitován, ovšem výpovědí a časem, je spolek Českého červeného kříže, jenž nemá tušení, kde složí po vystěhování hlavu. Jasno mají naopak hasiči. Moderní centrální stanice ve Mšeně se může svými parametry čile srovnávat se špičkovými pracovišti nejen v Evropě. Stála 107 miliónů korun, bodej by nebyla tedy špičková.

Nejen zimní nečas, ale i letní čas přinesl březen. Hodinovými ručičkami bylo nutné hnout poslední březnovou  neděli úderem druhé hodiny ranní, ale většina z nás tak učinila v předstihu. Stejně jako hodinář, který seřizuje městské hodiny. Jako první mu přišel pod ruku stroj pojišťovny na Mírovém náměstí. Jde o unikát s řadou zajímavostí. Například v  nitru stroje se nachází unikátní plynový ventil, který kdysi v chod uváděla ručička. Zažehávala tak plamen, jenž podsvěcoval ciferník. Byl to i první ukazatel času, který mohli jablonečtí občané sledovat na náměstí. Fungoval dokonce dříve než radnice. Tedy ne že by byla tato nefunkční, prostě nebyla ještě dostavěna. To jsme však stále ještě v minulosti. V budoucnu - respektive již za rok, se bude kolem údržby a seřizování městských hodin přetřásat jiné téma. Kdo zaplatí hodináře dosud honorovaného z fondu technických služeb? To se však už bude psát (už se psal) březen roku 2003.

Březen 2002 dokončen 5. 4. 2003
Vytvořeno 6.12.2004 10:13:15 | přečteno 1972x | Petr Vitvar