Společnost

Lidé, politický a společenský život, kriminalita, kauzy, péče o obyvatelstvo v březnu 2002.

LIDÉ

PÁTEK 1.3. - Více než čtyři a půl tisíce lidí se podepsalo v kanceláři České strany národně sociální v Kamenné ulici pod petici požadující znovuobnovení klinických zkoušek netradiční metody boje s rakovinou, které se říká devitalizace. Součástí petice je také prosazení práva pacienta na možnost volby způsobu léčby.

SOBOTA 2.3. patřila 3. reprezentačnímu plesu akciové společnosti Bižuterie Česká Mincovna. Vloni firma svůj bál zrušila. Po požáru galvanizovny, který patřil k nejničivějším v našem kraji, by veselí na tanečním parketě působilo asi nepatřičně. O to radostnější a srdečnější atmosféra panovala na plese letos.

NEDĚLE 3.3. - Ve věku 84 let zemřel v Praze Jiří Knotek, první ředitel bývalého národního podniku Liaz. V čele automobilky byl od roku 1958. Po dvanácti letech byl v době normalizace nucen vedoucí pozici opustit, protože nesplňoval podmínky zakotvené v tehdy závazném dokumentu zvaném Poučení z krizového vývoje.

STŘEDA 6.3. - Den jódu. Okresní hygienická stanice se zapojila do šetření jodurie u dětí ve věku 10 až 12 let. Vyšetřeno bylo šestadvacet dívek a stejný počet chlapců ze 2. základní školy v Liberecké ulici. V šetření mezirezortní komise pro řešení jódového deficitu při Státním zdravotním ústavu v Praze skončila testovaná skupina našich dětí ve srovnání s jedenácti okresy takto: dívky na posledním místě a chlapci na devátém. Průměrná hodnota u zmiňované skupiny dětí činila 271 mikrogram/litr. Riziko závažných poruch však představují hodnoty pod 50 mg/l jódu v moči. Z čehož plyne, že deficit se u našich dětí neprokázal. Přesto je dobré baštit jód, třeba v rybách!

PÁTEK 8.3. Mezinárodní den žen se poprvé se slavil v roce 1911. V Jablonci si ho letos připomenuly některé ženy při trochu drsné dámské party v Bowling live klubu. Hlavními aktéry večera byli striptéři Saša, Ricky a Patrik, kteří prý přítomné dámy pořádně rozparádili. Na své si tak přišli při oslavě MDŽ opět hlavně muži - stejně jako tomu bývalo v minulosti při odborářských oslavách.

PÁTEK 15.3. - Palackého ulice v podvečer byla svědkem ošklivě vypadající dopravní nehody. Střetly se tři automobily, vyprošťovat zraněné pomáhali hasiči.

SOBOTA 16.3. - Zelené pivo teklo proudem z píp v irské restauraci Shamrock na Anenském náměstí. Stejně jako před rokem ani letos zde nezapomenuli na oslavy irského svátku svatého Patrika. V duchu tradice vévodila zelená barva v interiéru i v oblečení lidí. Inu, komu se nelení.

STŘEDA 20.3. - Starosta přivítal na radnici výpravu šestadvaceti dětí z Mexika, které hostí Základní škola v Mozartově ulici.

POPELEČNÍ STŘEDA 27.3. nebyla škaredá pro Dietmara Vettermanna - od podzimu nový primátor partnerského města Zwickau, který zavítal do našeho města po desetileté přestávce. Se starostou Jiřím Čeřovským zahájil Velikonoční trhy.

PÁTEK 29.3. - V předstihu začal hodinář Miloš Zikmund seřizovat na letní čas městské hodiny. Jako první přišel na řadu stroj na budově pojišťovny na Mírovém náměstí. Jak jsem psala již vloni, jde o unikát s řadou zajímavostí. Například to byl první ukazatel času, který mohli jablonečtí občané sledovat na náměstí. V jeho nitru se nachází i unikátní plynový ventil, který uváděla v chod ručička a zažehávala tak v minulosti plamen, jenž podsvěcoval ciferník.

KAUZY, KRIZE, KRIMINALITA PROBLÉMY I RIZIKA

V TITULCÍCH NOVIN - 1.3. Kraj získal na silnice o deset miliónů méně - Přejmenují se „rudé“ ulice? - Parta zlodějů dostala přes prsty - Reklamy versus etika - Výpadek serveru překvapil zákazníky - Práce vězňů zmírňuje šikanu - Oheň nejvíce ničil přímo v Jablonci.

2.3. Na neplatiče holobytů dohlédnou Romové - Práce na likvidace škod zmařilo počasí - Roztáčejí automaty, dokud to jde. Pak už znají jen dluhy.

4.3. Vrtulník zasahoval - Pachatelé začali útočit v noci, kdy lidé spí - Zabijáci likvidují jednu srnu za druhou - Kapsáři vymýšlejí na lidi stále nové fígle a grify - Jen na území města jsou téměř tři stovky automatů - Požár vloni zasáhl 27 bytů a domů - Strážníci pracují i nad rámec běžné služby.

5.3. Policii chybí stopa k dopadení toho, kdo zvířata popravil - Vyhlásili válku hlodavcům - Některé požáry jsou nadále vyšetřovány - Psi už v lesích tolik nezabíjejí.

6.3. Neomluvené hodiny mizí, riziko záškoláctví nikoli - Většinu pokut hradí viníci okamžitě - Kamiony nesmějí k hranici - Polehčující okolnost přinesla obžalovaným mladíkům ovoce.

7.3. Hřbitovy místem zločinu - Chronické dlužníky ženou bičem náhradních příjemců - Požáry v dopravě ničily za statisíce.

8.3. Voda už by neměla být kalná - Senioři by neměli být moc důvěřiví - Na aktivní politiku peníze nepřidali - Nájmy se zvýší až o 11 % - Výskyt chřipek je stále v normě - Vina bývá na straně člověka.

9.3. Při ohlašování trestných činů je třeba zachovat chladnou hlavu - Starosta kandidátem na Ropáka roku - Do rekonstrukce Střelnice ročně patnáct miliónů - Hasiči jeli během jediného dne k deseti různým událostem.

11.3. Žena uzavřená v bytě potřebovala pomoc.

12.3. Třetina lupičů vejde do bytu přes okna - Zemědělci stále nemohou čerpat z krmného fondu - Trh práce ovlivnil propad sklářské výroby - Zneužívání pohotovosti je častým úkazem - Čas jarního úklidu ještě nenastal - O dovolených mívají zloději žně

13.3. Policisté hledají svědky loupežného přepadení - Z 89 HIV testů nebyl ani jeden pozitivní - Linka důvěry Liberec funguje už deset let - Škola bojuje s plísní - My, lidé, zvířatům stále něco dlužíme.

14.3. Zloděj kradl elektřinu, teď mu hrozí tříletý trest - V zahrádkářské kolonii řádil zloděj - Kapsářům lidé někdy vyloženě nahrávají na smeč - Žena doplatila na neopatrnost - Nehoda si vyžádá léčení delší než čtrnáct dní - Lesy versus Šestidenní - Restaurace nejvíce hřešily nevhodným skladováním - Podvodníci se snaží obohacovat na úkor Severočeské energetiky - Jízdní kola jsou pro zloděje lákadlem.

15.3. Sankce uložené v přestupkovém řízení mohou dosáhnout až patnácti tisíc - Muž se v autě nejspíše zabil schválně - 15.3. Světový den práv spotřebitele, slaví se od roku 1982.

18.3. Ve většině budek jsou staré Zlaté stránky - Posádku zničeného favoritu vyprošťovali hasiči - V místních bazarech prodáte použitý mobil bez problémů - Výluka na železnici také v tomto týdnu - Oheň zabije ročně 100 lidí - Pes je přeci živý tvor, ne nějaká hračka - Už na nás dříve narozených nikomu nezáleží? - 18.3. Evropský den mozku.

19.3. Quo vadis Střelnice? - Peníze na vozík zatím na účet nedorazily - Karcinom čípku trápí stále mladší ženy - Potravinové lístky berou jako motivaci ke zlepšení - Neznámý vandal zastavil vlak - Dopravní nehoda měla včera dohru u soudu - Zvýšená ochrana rekreačních objektů jednou z priorit - Hosty bazénu sužují plísně - Výluka na železnici jen s minimálním zpožděním, náhradní autobusy budou jezdit do čtvrtka - Atrapy policistů na Jablonecku nejsou, ale obcím by pomohly.

20.3. Ekologové brojí proti Šestidenní - Ekologové píší petici - Klec pro vězně v amoku - Domácí násilí se objevuje bez ohledu na vzdělání a postavení - Kvůli vandalismu se obrátí na policii - O sociální automobil je velký zájem, i když není zadarmo - Opilci s řetězy poničili nádraží - Železničáři nechtějí jezdit vlaky bez policie - Firmy nezaplatí opravu Střelnice - Žena podvodem vylákala milióny - Důchodkyně připravila lidi z Jablonecka o osm miliónů korun a půjde na pět let do vězení - Na Jablonecku je bez práce více než osm set lidí přes čtyřicet let.

21.3. Hoši kradli v bazénu - Kluci okrádali lidi v šatnách bazénu.

22.3. Bulvár spolyká o 40 miliónů víc, než se před 2 roky plánovalo - Policie hledá svědky dopravní nehody - Doprava byla pod zvýšeným dozorem - Mezi uživateli drog převládal pervitin - Pes ohrožoval malé děti, majitel dostal pokutu - Omámený mladík obtěžoval své okolí - Radnice nechá hospody i přes stížnosti lidí dál žít - Zloděj vzal peníze určené lesům.

23.3. Policie bude více kontrolovat nádraží - Je průkaz ZTP víc než těhotenský? - Je libo pumu? Proč ne. Přes inzerát pořídíte i kajmana - Prázdná vyhláška zůstane zřejmě i v budoucnu stále prázdnou - V poskytování pomoci má veřejnost rezervy.

25.3. Jablonecká Bižuterie svádí boj s levnou konkurencí - Požár v galvanizovně: nejhorší dny Bižuterie.

26.3. Cena za pronájem městského bazénu znamená konce plaveckým závodům - Domov důchodců tíží nedostatek peněz - Skutková podstata trestního oznámení nepotvrzena - Náhlá sněhová nadílka zemědělcům nevadí - Policisté hledají svědky vážné dopravní nehody.

27.3. Provozovatelé posiloven se postavili proti stavbě dalších fitness center - Další posilovny už nechtějí - Sanitky svádějí boje s neukázněnými řidiči - Ochrana chalup prioritou - Dokáže policie chránit váš majetek? - Jednání o Výstavišti přesunuto na červen - Opilí mladíci zavinili půlhodinové zpoždění - Kvůli hranolkům zdemoloval kovovou mříž.

28.3. Zkrášlení přehrady brání ruina - Plány na zkrášlení jablonecké přehrady brzdí ruina rozpadající se restaurace Tajvan - Při návštěvě bazénu se plísní nebojte - Ke krádežím v bazénu došlo kvůli neopatrnosti hostů - Parkovací automaty mají téměř ob den poruchu - Organizované skupiny zlodějů se místním lesům zatím vyhýbají.

29.3. Pro sportovce už je bazén příliš drahý - Zloděj vykradl tři rekreační chaty - Rozložení rekonstrukce Střelnice může ohrozit 1. ligu - Na Den učitelů se zapomíná - Plyn je zaveden, z komínů se však zřejmě kouřit nepřestane - Jsou pořadatelé Endura opravdu profesionálové?

30.3. Kvůli mobilu rozbil okno u auta - Lupiče přistihl majitel při činu, policie ho zadržela - Domů se vrací nežádoucí a bez koruny - Začarované Avicenum.

POLITICKÝ A VEŘEJNÝ ŽIVOT

MĚSTSKÝ ÚŘAD

PÁTEK 1.3. - Adresář kulturních subjektů vydalo oddělení školství, kultury a sportu městského úřadu. Vyšel nákladem devět tisíc kusů. Aktuální přehled kontaktů na pětapadesát kulturních subjektů i se stručnou informací o jejich činnosti mohli zájemci získat zdarma v informačním centru radnice.

KRAJSKÝ ÚŘAD

ÚTERÝ 26.3. - Dohoda o spolupráci mezi Libereckým krajem a podnikatelskou radou byla podepsána na Krajském úřadu v Liberci. Završilo se tím téměř roční utváření společné strategie spolupráce krajské správy s podnikatelskou reprezentací.

POLITIKA

STŘEDA 27.3. - S konkrétními podmínkami a termínem ohledně prezentace českých podnikatelů, firem i měst se vrátila z Berlína senátorka Soňa Paukrtová. Coby členka senátního výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu prezentovala projekt nazvaný Partnerství pro třetí tisíciletí, který by měl být zviditelněn v prostorách německého velvyslanectví. Jablonec by se mohl mimo jiné představit záměrem Bulvár 5. května.

PÉČE O OBYVATELSTVO

ZDRAVOTNICTVÍ

PÁTEK 22.3. - Tam, kde dříve sídlila plastická chirurgie, otevřela nemocnice nové oddělení. Pacienti, které sužují nosní, krční či ušní choroby, už nebudou muset jezdit za odborným vyšetřením do sousedního Liberce. Stavební úpravy areálu, který byl několik let opuštěný, stály dvě stě tisíc korun, vybavení včetně nadstandardu vyšlo na šest set tisíc. Oddělení má třináct lůžek. Zatímco ambulance již začala ordinovat, lůžková část zahájí činnost v dubnu.

Vytvořeno 6.12.2004 10:17:21 | přečteno 2471x | Petr Vitvar
load