Úvod

Září 2001 v kostce.

Je konec dubna roku 2002 a já začínám dopisovat loňský rok. Jsem u září. Měsíce, který ochromil svět a mě se nechtělo vůbec psát. Navíc byl přede mnou naléhavý úkol dokončit kroniku po mém předchůdci.
Čas se navršil a konečně jsem otevřela v počítači devátou kapitolu. Pro boha živého, jaké bylo tehdy před rokem počasí? Kde mám nějaké své chaotické poznámky?

Tak jako každá mince má dvě strany i já zjišťuji, že je docela zajímavé zapisovat události zpětně. Například - zatímco v září vládlo mínění, že stavební práce na nové požární zbrojnici ve Mšeně pokračují zdárně, aby stavba mohla být předána do konce listopadu či nejpozději do začátku prosince, vím, že ji hasiči dostali do užívání až v dubnu roku následujícího. Tak by se dalo pokračovat.

Co září roku 2001 dalo a vzalo Jablonci? Zastupitelé vsadili na financování investičních akcí, na převod Střelnice i stavby hypermarketů. Snad se nesplní předpovědi pesimistů, že půjde o průšvihy srovnatelné s bytovkami na Horní Proseči. Sice tam už bydlí nájemníci, ale kolaudace je v nedohlednu.

Pouze o drobné místní šarvátky jde ve srovnání s tím, co září vzalo a dalo světu. Ano, vzalo i dalo. Faktem totiž je, že každá doba má svoje nebezpečí na straně jedné a na té druhé pak skýtá i nové naděje.

Mezinárodní den míru, který se slaví od roku 1982, připadl na osmnáctého záři. Nejen proto mír v duši i na zemi nám všem!

Září 2001 dokončeno 8.6.2002
Korektura 4.8.2002

Vytvořeno 23.8.2005 11:35:08 | přečteno 1613x | Petr Vitvar