Společnost

Lidé, politický a společenský život, kriminalita, kauzy, péče o obyvatelstvo v září 2001.

LIDÉ

VČERA A DNES je část názvu nové knihy o Jizerských horách, která přišla na pulty knihkupectví koncem srpna. Obsahuje poutavé texty Otokara Simma, doplněna je záběry současných fotografů - Františka Mrvy a bratrů Jana a Šimona Pikousových, kteří se inspirovali soukromou sbírkou starých fotografií Petra Kurtina. Kniha Jizerské hory včera a dnes je koncipována jako velký turistický okruh a jejímu vydání předcházela putovní výstava fotografií naší krajiny. Publikace vyšla v nákladu šesti tisíc kusů a za 498 Kč ji lze zakoupit v informačním centru radnice. Autor v předmluvě napsal: „V průběhu posledních století došlo k obrovským proměnám kolem nás. Od základu se změnil způsob a rytmus života, jiná je práce a každodenní starosti. Změnilo se využití volného času, řídíme se jinými zvyklostmi než naši předkové. Bouřlivý rozvoj techniky a spolu s ním i výrobních možností, překotný rozmach dopravy - to vše proniká do soukromí každého z nás, byť bychom se tomu sebevíce bránili. Naše současnost se nám může jevit jako příliš uspěchaná. Snad proto se tu a tam alespoň na chvíli rádi vrátíme k minulosti...“

SOBOTA 1.9. - Na jablonecké radnici uvítáni novorození občánci města.

PONDĚLÍ 3.9. - Smrt ve vlnách přehrady nalezl osmatřicetiletý cizinec. Jeho tělo vylovila policie ve spolupráci s hasiči až ve večerních hodinách. Není jisté, jak dlouho ve vodě byl. Pitva vyloučila cizí zavinění, soudní lékař stanovil jako příčinu smrti utonutí. Jde o druhou letošní tragédii u nádrže. Před časem zde utonul rybář, kterému se asi udělalo na břehu nevolno a do vody omdlel.

STŘEDA 12.9. - Padesátiny oslavil Jiří Gottwald. Kouč nováčka I.B třídy FK Elitex a jinak odchovanec mšenské kopané. Jeho registrační průkaz nese letopočet 1958.

ČTVRTEK 13.9. - Po žebříku a pak oknem museli vniknout policisté do jednoho z bytů na sídlišti Mšeno, kde se ukrýval pachatel (31let) rozsáhlé trestné činnosti. Na podezřelou osobu upozornil muže zákona všímavý občan.

PÁTEK 14.9. - Konalo se poslední rozloučení s Karlem Bouškem (68 let), cyklokrosovým a cyklistickým reprezentantem bývalé ČR a trenérem.

PONDĚLÍ 17.9. - Časně z rána došlo na křižovatce ulic Pražského povstání a Sněhové ke střetu patnáctileté chodkyně s automobilem značky Škoda. Dívenka utrpěla poranění krční páteře, řidič z místa nehody ujel. Policie se obrátila s výzvou o pomoc na případné svědky, aby v zájmu spravedlivého objasnění a potrestání pomohli najít viníka.

NEDĚLE 23.9. - Po šesté hodině ráno oznámil anonym okresnímu ředitelství Policie ČR, že u domu v Mechové ulici číslo 21 leží mrtvola. Na místě bylo zjištěno, že se jedná o jednadvacetiletého mladíka, který spáchal sebevraždu pádem z výšky.

SOBOTA 29.9. - Územní vojenská správa spolu s Klubem vojenských důchodců Jablonec pořádala 5. ročník Memoriálu generála v.v. Karla Mrázka ve střelbě z pistole. Střílelo se na střelnici v Jenišovicích.

NEDĚLE 30.9. - I září mělo jubilanty. Devadesátiny oslavili J. Hornych, J. Novotný, A. Kaucká, M. Matěchová, L Caklová a J. Kořenská. Jedenadevadesátiny měla Z. Hanayová a o rok více M. Vertoušková a R. Krylová.

Ve dnech 9. - 16. září se uskutečnil studijní pobyt dvou desítek lidí z Libereckého kraje ve Švýcarsku. Akci pořádal dobrovolným spolek Kooperace St. Gallen Švýcarsko - Liberec ČR, jehož náplní je spolupráce a přátelství obou oblastí. Samotný spolek byl založen v roce 1990 a od té doby se také datuje jeho podpora studijních pobytů Čechů s výměnou zkušeností v nejrůznějších oborech a oblastech. Tentokrát byla nosným tématem spolková činnost obcí, měst a krajů v kantonu St. Gallen.

Jsem při tom a zaznamenávám...
K účasti jsem byla oslovena z Městského úřadu v Jablonci coby pracovnice školství a kultury i jako kronikářka města. Ač se na první pohled nabízí srovnání náplně s mojí zájmovou činností ve spolku loutkářů, není tomu tak. Jak jsme se na mnoha konkrétních příkladech ve Švýcarsku přesvědčili, tamní spolková činnost je nositelem veškerého dění a pod názvem spolek nacházíme činnosti, které u nás vykonávají nejrůznější neziskové organizace, včetně nadací.
Po všeobecném úvodu o občanských aktivitách a spolcích ve Švýcarsku - přednášky se odehrávaly na půdě Vysoké školy pedagogického vzdělávání - jsme získali informace z Úřadu kultury kantonu St. Gallen (srovnatelné s naším krajem), navštívili jsme knihovnu klášterní (pod ochranou Unesco) a veřejnou (u nás městskou), družstevní nakladatelství, dále spolek podporující mladé muzikanty, spolek pro Vadiam - společnost německého jazyka a literatury a historický spolek kantonu.

V posledním jmenovaném spolku se zaradovali, když zjistili, že je přítomná kronikářka. Že prý jim takováto osoba zrovna nyní chybí, ať zůstanu! Pobavili jsme se a nyní zase pracovně. Nejen lidé v St. Gallenu, kde jsme bydleli, ale i v dalších městech a obcích nás přesvědčili o svém působení ve spolcích. K čemuž ovšem přispívá finanční podpora kantonů i fakt, že ženy zde pracují na třetinový - maximálně poloviční úvazek, zbytek volna věnují výchově dětí a zapojení ve spolku. Klasickou ukázkou byla obec Grabs, kde na 1300 obyvatel připadá třicet spolků! Ženský spolek pořádá akce pro děti, je zde řada sportovních, dále spolek divadelní, jazzový, pěvecký, jódlovací a další. Skutečně tu platí úsloví tvrdící, že když se sejdou dva Švýcaři a jsou spolu čtvrt hodiny, tak založí spolek. Vedle zmíněné vysoké školy jsme viděli klubovou školu Migros, v rámci turistiky stihli i řadu památek například nádherný klášter Ittingen kanton Turgau a jeho sociální a kulturní iniciativy, město Stein am Rhein (úžasná stavební péče kantonu o malé městečko) a další pozoruhodnosti. Byli jsme přítomni i několika zkouškám zájmových spolků - mužského pěveckého spolku v Engelburgu, amatérského divadla Die kleine Niederdorfoper, mladé kapele Jugend - Big - Band Wittenbach a dalších.
Většina získaných zkušeností není do našich podmínek přenosná. Je to především otázka peněz, což jsme viděli na řadě konkrétních příkladů. Třeba při tom, co si mohou „dovolit“ pořadatelé školního představení - pronájem obrovského stanu, jeviště, zvukové a osvětlovací techniky, tisk plakátů, ročenek a další věci. Náš pobyt však určitě splnil své poslání. Rozšířil obzor a dal zajímavé impulsy k vlastní činnosti.
Ve Švýcarsku 11. září nás také zastihuje zpráva o útocích na USA. Jak přiznávám na jiném místě této kapitoly, zapisuji září 2001 do kroniky v dubnu následujícího roku. Odstup sedmi měsíců dává určitý nadhled, který by při aktuálním zaznamenávání samozřejmě chyběl. Probírám staré noviny a hrůza se valí z celého obsahu jako žhavá aktualita. „Svět je v šoku z útoku v srdci New Yorku. Jako domečky z karet se zřítily dva nejvyšší mrakodrapy. S nimi se zhroutila i představa, že nejsilnější a nejbohatší země světa má dostatečné vojenské i zpravodajské prostředky k tomu, aby se ubránila před jakýmkoliv útokem. Ztuhla krev v žilách, zastavilo se obchodování na burzách, otřásla se ekonomika. V Praze zasedá Bezpečnostní rada státu...“ Určitě je dobré zaznamenat, že solidaritu projevili v rámci svých možností i občané Jablonce. Místní tisk informuje pod titulky: Šokováni jsou i Jablonečtí - Červený kříž vyhlásil sbírku na pomoc USA - Prohlášení Českobratrské církve evangelické - Útok na USA bude mít dopad i pro Jablonex - Televize zrušila slavnost na náměstí - Vlajka na podporu USA na radnici - Děkan se modlí za oběti v USA - Lidé uctili chvilkou ticha oběti terorismu - Mše za oběti teroristů. Proti proudu jde šéf ultrapravicových radikálů - Deník Jablonecka 18.9. pod titulkem: Bin Ládin je Kopalův přítel.
Laskavý badatel zajisté najde k události nepřeberné množství materiálů, fakta v souvislostech probere čas a vyhodnotí historici. Tak jen přidám vzpomínku, jak při návratu domů po přechodu hranic a poslechu prvních rozhlasových zpráv z české stanice pociťujeme na vlastní kůži hysterickou mediální masáž, kde nám nikdo nic nedaruje. Máme nezvratný pocit, že každou chvíli vypukne třetí světová válka, pochopitelně řízená z našeho území.
Jsme jen chvíli doma a pocit bezpečí je ten tam...

KRIMINALITA, KAUZY, NEHODY, PROBLÉMY, RIZIKA

V TITULCÍCH NOVIN - 1.9. Hliníkové lišty již ve sběrně neudali - Výpadky zavinil poškozený kabel - Kvůli špatnému postupu zasáhl muže proud - 3.9. Stane se Jablonec městem obřích hypermarketů? - 4.9. I žena má šanci se bránit - Oběti domácího násilí bývají poškozovány mnohonásobně - Chodkyně utrpěla lehké zranění - Žena přiložila do kamen a způsobila požár chaty - 5.9. Až sto kusů zvěře skončí ročně na silnicích okresu - Zničila chemie přírodu? - Okresní hospodářská komora nesouhlasí s uvažovanou výstavbou hypermarketu v blízkosti přehrady - Cizinec si pro smrt došel do přehrady - Policisté zjistili za pouhé dva dny dvě stě přestupků - 6.9. Pytláci kradou především vysokou a srnčí zvěř - Za psa bez vodítka hrozí pokuta až tisíc korun - 7.9. Vážná nehoda se naštěstí obešla bez zranění osob - Pitva vyloučila smrt cizím zaviněním - Rozsáhlý požár způsobil na chatě škodu za sto tisíc - Kolaps Střelnice odvrácen - 8.9. Ústavy sociální péče město nepřevezme - Násilník napadl a okradl hosta restaurace - Pachatel zranil kamenem strojvedoucího - Výstavba bytů v Proseči pod palbou kritiky - Řidiči ujíždějí od nehod i ze strachu - 10.9. Nánosy klestí a bahna ucpaly koupaliště - Hasiči likvidovali únik ropných látek - Staříkovi se udělalo nevolno ve vaně - Na ošklivou nehodu doplatil spolujezdec vážným zraněním - Strojvedoucí vlaku se už léčí doma - Lidské jídlo do psí misky podle veterinářů vůbec nepatří - 11.9. Fotbaloví chuligáni se porvali s policií - Žena zdědila dvě kila plastické trhaviny - Nezaměstnanost opět roste - Horká kauza teplárenství se ochlazuje, cena zpětně klesla o šest procent - K posouzení vážné nehody si policie vzala znalce - S počtem učitelek problémy nejsou, chybí však mladá krev - Reakce a připomínky k nákladné rekonstrukci bazénu neberou konce - Ženy se mohou zadarmo naučit bránit proti pachatelům i domácímu násilí - Bezpečnostní situace je prý letos stabilizovaná - Linka 156 by měla sloužit jen v tísni - S postupem asociace část učitelů autoškol nesouhlasí - 13.9. Za volantem seděl kluk bez papírů - Lidé v některých případech pachatelům krádeží nahrávají svou neopatrností - V okrese ročně dvě až tři anorektičky - Nezaměstnaní absolventi škol zaplavili po prázdninách místní úřad práce - 14.9. Turistovi někdo ukradl z auta kola - Smutný osud kdysi vyhlášené Jizery - Podvodníci používají nový fígl - Rozruch kolem Proseče nabírá na obrátkách - 15.9. Děti Země varují, že ovzduší ničí také jablonecké firmy - Zraněný strojvedoucí brzy půjde do práce - Policisté museli za zlodějem po žebříku - 18.9. Číše přetekla, jablonecká opozice vyžaduje hlavu místostarosty Musila - Na projekt terénních romských pracovníků zatím chybí peníze - Podvodník se vydával za novináře regionálního listu - Jde prý spíše o spor provozovatelů malých a větších autoškol - Lidé toužící po obydlí naletěli podvodníkovi - 19.9. Z třináctiletého kluka se vyklubal zloděj - Dívky se bavily na lince 158 - Vodní zdroje jsou nadále pod přísným dohledem, hlídá je i najatá agentura - 20.9. Na přerostlé křoví lidé kašlou - Policisté hledají svědky vážné nehody - Extrémista chce šéfovat televizi - Požár napáchal dílo zkázy - Pachatel odcizil kolo z auta za pár minut - Za pololetí použili strážníci botičku v 1 615 případech - Na přednášce o drogách se sešli dospělí i děti - 21.9. Pikle okolo supermarketu - Mladíci si z parku udělali motorkářskou dráhu - Bezdomovec se uvelebil na toaletě zubní pohotovosti - 22.9. Za pašování exotických zvířat hrozí pokuta - Den bez aut se neuchytil“ - Bezcitní lidé se zbavují štěňat - Příčinou střetu automobilu s tramvají je nejčastěji nepozornost - 24.9. O sebevraždě údajně mladík z Jablonce hovořil již dříve - Muž si přivlastnil peníze jedné firmy - Bakterie v trávicím ústrojí mohou člověka na čas úplně paralyzovat - 25.9. Soudu hrozí vážné oslabení - 26.9. Ředitelé SÚS v Jablonci a Semilech odvoláni - Ve voze nad sjezdovkou byl nalezen mrtvý mladý muž - Ztratily se vozy Audi za bezmála 3,4 miliónů - 27.9. Před hrozbou varují sirény - V minulém týdnu tři stovky nemocných - 29.9. Nechceme-li supermarket, proč měnit územní plán? - Vznikají čtyři nové holobyty - Rozpaky kolem odvolání šéfa odboru rozvoje.

POLITICKÝ A VEŘEJNÝ ŽIVOT

MĚSTSKÝ ÚŘAD

ČTVRTEK 6.9. - Ve velké zasedací síni budovy radnice začalo úderem deváté hodiny 26. zasedání zastupitelstva. Projednávaly se na tři desítky bodů, pod číslem patnáct teplárenství. Na přetřesu i sport. Tělovýchovná jednota Liaz je bez financí. Není na provoz stadiónu Střelnice a tajemník Václav Poláček dokonce připustil případné odpojení areálu od energií a tím pádem by nastal konec atletiky i prvoligového fotbalu. Dnešní rozhodnutí zastupitelů o převodu Střelnice do majetku města nastíněné obavy rozehnalo, jiná dramata přineslo. Však ještě o Střelnici uslyšíme. - Pro neplatiče nájemného byl vyhlášen tzv. generální pardon, jenž umožňuje jednorázově odpustit poplatky z prodlení těm, kteří do konce letošního října prokazatelně uhradí dlužné nájemné, služby a poplatky spojené s užíváním bytu. Radnice eviduje na šest stovek neplatičů. Dluhy na nájemném včetně penále přesáhly třiatřicet miliónů korun!

PÁTEK 7.9. - Současně s dokončováním prací na zbouraných domech v ulici 5. května proběhlo výběrové řízení na firmu, která zajistí demolici zbývajících dvanácti objektů.

ČTVRTEK 13.9. - Rada města schválila pro příští rok prezentaci Jablonce na osmi výstavách a veletrzích nejen v ČR, ale také v Polsku, Holandsku, Německu či Belgii. Naše účast by měla přispět k posílení cestovního ruchu.

PONDĚLÍ 17.9. - Na radnici veřejné projednání změn platného územního plánu.

STŘEDA 19.9. - Čerstvě vydanou publikaci uměleckoprůmyslové školy začalo nabízet informační centrum radnice. Tam mohou zájemci získat také nový soubor barevných pohlednic a již nyní nástěnný kalendář pro rok 2002. Srdce patriotů se nad kalendářem tetelí blahem, protože obsahuje historické plány secesních budov včetně detailů. Před dvěma dny vypršela uzávěrka pro dodání podkladů na čtvrtý katalog ubytování v našem regionu. Jeho vydání naplánovalo informační centrum na listopad.

POLITIKA

ÚTERÝ 4.9. - Senátorka Soňa Paukrtová provozuje na svých webových stránkách internetovou anketu pro občany Jablonecka a Semilska. Ti mohou dávat i otázky na tělo a senátorka reaguje na všechno. Když nebude znát odpověď hned, opatří si dostatek informací, aby byla v obraze a mohla odpovědět, popřípadě pomoci.

PONDĚLÍ 17.9. - Mimořádná tisková konference. Přítomna senátorka Soňa Paukrtová, jež podporuje rozhodnutí Unie svobody a Demokratické regionální strany požadující odvolání místostarosty Jiřího Musila. Zčásti to podnítilo odvolání ing. Víta z funkce ředitele odboru rozvoje městského úřadu. Do reakcí zapadá i vyjádření starosty Jiřího Čeřovského, který v Deníku Jablonecka/úterý 18. září/strana 10 pod titulkem „Starosta k odvolání ředitele odboru rozvoje“ komentuje novinové články „Hlavy by padat měly, ale ty správné!“ - „Rozruch kolem Proseče nabírá na obrátkách“ a „Senátorka kroutí hlavou nad verdiktem Jablonce“. DJ 19.9. „Místostarosta na odstřel?“ - „Musil: K mému odvolání není důvod“ - „Soupeři u jednoho stolu“.

STŘEDA 19.9. - Mezi čtyřiačtyřiceti kandidáty o post ředitele České televize figuroval i Jan Kopal, jablonecký představitel ultrapravicového uskupení Národně sociální blok. S dalšími čtrnácti uchazeči vypadl Kopal již v první kole.

SOBOTA 29.9. - Nový vládní zákon o církvích považuje jablonecká poslankyně za KSČM Ludmila Brynychová za protiprávní. Svůj názor prezentuje v Dnešním Jablonecku na straně devět.

PÉČE O OBYVATELSTVO, POMOC, PREVENCE

STŘEDA 5.9. - Evropský den první pomoci připomenul jablonecký spolek Českého červeného kříže druhým ročníkem akce Den otevřených dveří.

SOBOTA 29.9. - Osmého ročníku tradiční požární soutěže s názvem O malého Soptíka se zúčastnilo na 280 dětí. Klání ve Vrkoslavicích probíhalo ve dvou kategoriích.

NEZISKOVÝ SEKTOR

SOBOTA 1.9. - Azylový dům Naděje v Jablonci rozšířil poradenské služby pro veřejnost. Dveře jsou zde otevřeny každý čtvrtek od jedné do pěti hodin.

ŠKOLSTVÍ

PONDĚLÍ 3.9. - Na čtyři stovky nových žáčků prvňáčků plus jejich starší spolužáci vyrazili ráno do školy. Do zařízení v našem městě přišly i děti z okolních obcí. Žáci byli dnes pod dohledem mužů a žen v policejních uniformách. Ti nedohlíželi na dodržování školního řádu, ale hlídali bezpečnost v dopravním provozu. Fakt je, že řidiči v přítomnosti strážců pořádku jezdili opatrněji. - První zvonění v novém školním roce v okrese zaznělo v desítkách malotřídek, na základních i středních školách a v učilištích. V samotném Jablonci to bylo jedenáct základních škol s prvními až devátými třídami a tři školy se základním stupněm. Některé z nich prošly o prázdninách rekonstrukcí. Do opravy 8. ZŠ vložilo město 525 tisíc korun, 2. ZŠ stála 1 278 000 Kč, baseballové hřiště v areálu školy Mozartova spolykalo 1 022 000 Kč. Zkrátka nevyšla ani Základní umělecká škola, kde rekonstrukce střechy stála 401 000 Kč, v mateřské škole ve Hřbitovní ulici vyšla oprava terasy, výměna izolace a dlažby na 245 tisíc. - Stejně jako v celé republice i u nás převládly ve sborovnách ženy. Do základních škol v okrese jich nově nastoupilo jedenadvacet. Muži přibyli ve sborovnách jen dva. - Slavnostní atmosféru umocnili v některých školách hosté z řad politiků. Například Gymnázium U Balvanu navštívil hejtman Libereckého kraje Pavel Pavlík. - Prázdninová vzpomínka na Bibione - Fyzikář má rád klasiku - Svíčková pro šprty - Koleno němčinářky z Bavor - Chemikářova pomsta - Uzená krkovička, co má ráda uklízečka - jídla s těmito podivuhodnými názvy servírovali dnes mimořádně v restauraci Na Baště, kde zareagovali s humorem na začátek školního roku. - Na městském úřadě se přihlásilo patnáct žadatelů ze sociálně slabých rodin o jednorázový příspěvek na školní pomůcky. - Začátek září nebyl jenom zahájením školní docházky, ale také časem zápisů. Hudební obory flétna, kytara, bicí a klávesové nástroje nabídla Soukromá hudební škola B. Nietschové. V Domě dětí a mládeže Vikýř měla zápis Dřevěná píšťalka, která je určena pro děti od pěti let a jejich rodiče. Do orientálních břišních tanců a dalších exoticky znějících kurzů pozval Kidokai v Jiráskově ulici. Řady rozšiřoval i folklorní soubor písní a tanců Nisanka, který vítal především tanečníky, hudebníky a zpěváky.

PÁTEK 14.9. - Základní katolická škola oslavila desáté výročí svého vzniku kulturním programem v divadle. Navazovalo setkání příznivců a bývalých žáků školy.

STŘEDA 19.9. - Střední uměleckoprůmyslová škola představila publikaci mapující sto dvacet let historie školy. Kniha vedle obrazové části obsahuje i dobové fotografie a různé dokumenty včetně seznamů absolventů a vyučujících.

PÁTEK 21.9. - Po dvou letech rekonstrukce bylo otevřeno a předáno do užívání dětské hřiště na pozemku základní školy na sídlišti Šumava. Oprava stála pět miliónů a sedmačtyřicet tisíc korun.

Vytvořeno 23.8.2005 13:59:26 | přečteno 2305x | Petr Vitvar