Kultura

Září 2001 v kultuře. Jablonecké kulturní akce, divadlo, galerie, církev.

KULTURNÍ ZAŘÍZENÍ

DIVADLO

ÚTERÝ 18.9.
- Divadlo začalo druhý týden sezóny skutečně skvěle - inscenací Amadeus v podání pražského Divadla pod Palmovkou. Hvězdné obsazení rolí - Jiří Bartoška v postavě císařského dvorního skladatele Antonia Salieriho či Jiří Langmajer coby W.A.Mozart plus další - i Jan Hřebejk, jeden z našich nejlepších režisérů, věstily kvalitu. A diváci rozhodně zklamáni nebyli.

GALERIE

SOBOTA 8.9. - Pod symbolickým latinským názvem Palladium civitatis byla otevřena v galerii My výstava věnovaná budově radnice, s jejíž stavbou se začalo před sedmdesáti lety. Ve spolupráci s galerií, Státním okresním archivem a Spolkem přátel města Jablonce byla výstava prvním dílem cyklu nazvaného Kapitoly ze stavebního vývoje města. Ten by měl pokračovat každým rokem dalším dílem.

PONDĚLÍ 23.9. - Výstavu ke 120. výročí od narození medailéra Otakara Španiela (1881-1955) zahájila vernisáží Galerie Belveder. Toaleta u krbu - litá plaketa s bronzem - a portrét děvčátka v dřevěném rámu, toť díla, která byla vystavena poprvé.

MUZEUM

SOBOTA 8.9. - Den otevřených dveří památek propršel. Muzeum skla a bižuterie však organizaci oslav nevzdalo. Navzdory příšernému počasí přilákala akce na dva tisíce návštěvníků. Radnici si prohlédlo asi šest stovek lidí, stejný počet měl zájem o kostel sv. Anny. Někteří lidé stihli projít všechny památky, které měly dveře dokořán.

SOBOTA 15.9. - Bohatý program v nitru Jizerských hor nabídla tradiční Mariánská pouť. V bývalé sklářské osadě na Kristiánově pořádalo Muzeum skla a bižuterie.

SBORY

NEDĚLE 23.9. - Dětský pěvecký sbor Vrabčáci se vrátil z třídenního pobytu na Moravě, kde se konal festival s benefičním koncertem pro mentálně postižené.

VÝSTAVIŠTĚ

ČTVRTEK 13.9. - Panáka ruské vody dostal u vchodu každý návštěvník optimistického divadelního kusu ze života ruských pionýrů nazvaný Modrý model. Hru nastudovalo benešovské divadelní sdružení Beznaděj a uvedlo Výstaviště. Organizátoři přidali i losování v duchu hry. Výherce si osahal levou rukou pravou pionýrku.

PÁTEK 14.9. - Výstavišti zaplnil Revival Mode z Ústí nad Labem, formace reprodukující písně skupiny Depech Mode.

ČTVRTEK 20.9. - Obří upoutávka v podobě barevného dětského kolotoče zvala na Výstaviště k návštěvě prvního ročníku veletrhu Rodina a finance, který trval do soboty.

CÍRKEV

ÚTERÝ 14.8. - Starokatolický kostel na náměstí Boženy Němcové by měl dostat do začátku oslav svých stých narozenin nový kabát. Finanční prostředky na rekonstrukci této významné kulturní architektonické památky spojily městský úřad - jeden milión korun, ministerstvo kultury - dva milióny a starokatolická církev - 200 tisíc korun.

Vytvořeno 23.8.2005 14:06:00 | přečteno 1758x | Petr Vitvar