Počasí a příroda

Přírodní podmínky v Jablonci během února 2001.

TEPLOTNÍ REKORDY 1. ÚNORA
Nejvyšší teplota 12,6 stupňů Celsia v roce 1884.
Nejnižší teplota -24,0 stupně Celsia v roce 1830.
Dlouhodobý průměr je -0,2 stupně Celsia.
A únor v roce 2001?
DATUM
TEPLOTA
(st.Celsia)
2.2. 5.2. 10.2. 16.2. 23.2. 24.2.
-2 +3 +3 +6 +1 -3
SNÍH (v cm)
ZDROJ: DENÍKY BOHEMIA - Deník Jablonecka
JIZERSKÉ HORY
- Bedřichov
55 60 30 20 30 40
BESKYDY
- Lysá Hora
- Poustevny
52
20
51
55
45
20
34
5
75
30
75
35
JESENÍKY
- Praděd
- Karlov
80
30
90
30
75
15
70
5
100
25
100
30
ORLICKÉ HORY
- Říčky
30 42 30 23 45 75
KRKONOŠE
- Špindlerův Mlýn
- Harrachov
65
25
80
40
50
25
40
20
60
40
75
40
KRUŠNÉ HORY
- Klínovec
38 70 30 20 20 50
ŠUMAVA
- Špičák
20 50 25 20 25 45


POČASÍ

ČTVRTEK 1.2. - Jupíí, padá! Padá sníh. Deník Jablonecka v pátek 2. února na šesté straně pod titulkem - Husté chumelení potrápilo řidiče a udělalo radost lyžařům - píše, že na horských silnicích možná vzniknou problémy o víkendu, kdy je očekáván nájezd německých rekreantů. Ano, stalo se. Rekreanti najeli, problémy vznikly. - Přes noc napadlo od 15 do 40 centimetrů nového sněhu! V samotném Jablonci přibylo sněhu v rámci okresu NEJVÍCE!

PÁTEK 2.2. - Na teploměru máme v noci mínus deset stupňů Celsia. Novinové titulky jsou výmluvné: „Turisté o víkendu zaplavili silnice i hraniční přechody - Celníci odrazují řidiče před cestami do Polska - Lidé se hrnuli na hory všemi možnými způsoby dopravy - Vyjely posilové autobusové i vlakové spoje - Lyžařskému umění přejí dobré sněhové podmínky - U jablonecké přehrady na lyžích skuteční závodníci i amatéři.“

NEDĚLE 4.2. - Při noční procházce s naším psíkem mne fascinuje sněhová nádhera. Stromy spí zachumlané v ohromných duchnách. Zhruba metrový smrček má vidět jen spodní větve a do jeho sněhové čepice jakýsi šprýmař přimaloval usmívající se obličej. Je nádherně. Zítra ráno si musím vše vyfotografovat!

PONDĚLÍ 5.2. - K ránu mne probouzí déšť. Nejspíš pršelo celou noc, protože běloskvoucí sněhová nadílka vzala za své.

ÚTERÝ 6.2. - Svítí slunce, zpívají ptáci, nad hlavou mi proletěla radostně krákající vrána. Asi se jí zamlouvají potůčky vody, které se hrnou ulicemi a připomínají předjaří. Co na to tisk? Deník Jablonecka upozorňuje, že obleva poodhalila špatný stav silnic a rychle tající sníh ukázal vypadané dlažební kostky. Další články informují, že obleva rozpouští sníh na horách. V Jizerkách se totiž ranní teploty pohybují okolo pěti stupňů nad nulou. Zásadní ochlazení se podle meteorologů nechystá. Bude pokračovat aprílové počasí, protože mráz se má střídat s oblevou.

PÁTEK 9.2. - Z vrcholů kopců navážejí desítky nákladních automobilů do Bedřichova na téměř čtyřkilometrovou trať hory sněhu, aby se zde o víkendu mohl uskutečnit závod Světového poháru v severské kombinaci. Přestože pořadatelé museli kvůli výraznému oteplení sáhnout k nouzovým opatřením a dobrovolníků na rozhrnování sněhu po trati je málo, o zrušení závodu zatím neuvažují a doufají, že trať bude připravena včas… Byla.

SOBOTA 10.2. - Pořadatelé závodu osmého ročníku lyžařského Junior Cup ze Ski klubu Jablonec museli pro špatné sněhové podmínky u nás přesunout závodní trať do lyžařského areálu na Horních Mísečkách.

ČTVRTEK 15.2. - Jako kdyby nastupovalo jaro. Ptáci mají v tomto směru jasno již od ledna. Od časného rána prozpěvují jako o závod.

PÁTEK 16.2. se probudil jarně naladěn a celodenní přísun sluneční energie vléval sílu k životu všemu živému. To je ale nádherně, konstatovali lidé spokojeně na potkání. Po sněhu ani památky, kvetou kočičky i podběl a u rododendronů se nalévají poupata. Poupata! Vykvetla nám v Jablonci v plné kráse den následující. Na mysli mám ovšem Miss poupě ČR 2001, což je jiná kapitolka. Přestože na horách je zoufale málo sněhu, tvoří se u vleků i více jak půlhodinové fronty netrpělivých lyžařů. Vlekaři neváhají shrabovat sníh z luk a navážejí ho na sjezdovky. Vzhledem k tomu, že dnes bylo na horách naměřeno neuvěřitelných 21 stupňů Celsia, sníh dlouho nevydrží a taje.

NEDĚLE 18.2. - Jarní euforii jsem naštěstí popsala bezprostředně, dnes je již všechno jinak. Od rána padá sníh, původní krupice se přeměnila na mokré vločky a celý den je venku bílý opar, snad bratr inverze. Letošní zima - co se počasí týká, je opravdu nevypočitatelná. Počasí dává optimismus návštěvníkům Jizerských hor, kde stále jezdí vleky a vyrazit lze i na běžky.

ÚTERÝ 20.2. - Celkem patnáct dopravních nehod zaznamenali během dnešního dne policisté z dopravního inspektorátu Police ČR. Řidiče překvapil sníh a mnozí aktuální stav na silnicích podcenili. Na horách se tvořily až půlmetrové závěje, napadlo od patnácti do pětatřiceti centimetrů sněhu.

ČTVRTEK 22.2. - Celý den fičí vítr přerůstající ve vichřici létající padesátikilometrovou (na horách až devadesátikilometrovou) rychlostí za hodinu. Tvoří se sněhové závěje, napadlo asi dvanáct centimetrů sněhu. Sněhová vichřice proměnila v bílé peklo také část Jizerských hor. Cestáři vyhlásili kalamitu, silnice zůstaly ukryté pod hlubokými závějemi, pod náporem větru padaly stromy a osada Jizerka, kde žije jedenáct stálých obyvatel a v současné době navíc i škola v přírodě, je v totální izolaci.

PÁTEK 23.2. - Prý máme očekávat příliv nefalšovaného studeného vzduchu ze Skandinávie. To teda jako že zatím vanul větřík teplý?

SOBOTA 24.2. - Sněhová kalamita trvá, ale osada Jizerka už není zavalená sněhem a lyžaři si libují. Lyžování je nyní jednoznačně nejlepší v uplynulé sezóně. Na hřebenech hor jsou metrové závěje. Více jak půldruhého metru čerstvě napadaného sněhu dává zabrat při úklidu silničářům. Peníze, které ušetřili díky teplému počasí v první části ledna, utratili nyní během pár dní. Ani pracovníci jabloneckých technických služeb, kteří se starají o vozovky ve městě, to nemají jednoduché. Dlouho do noci jezdí a kolem druhé ranní už jsou opět za volantem a uklízejí.

NEDĚLE 25.2. - Dopravní kolaps na silnicích jabloneckého okresu způsobily kolony německých aut. Zatímco včera se až pětikilometrové štrůdly vozidel tvořily na hlavní komunikaci směrem od Tanvaldu, dnes jeli rekreanti v obráceném směru a ucpali vozovku od Liberce. Průjezd ulicí pod jabloneckou přehradou se tak z běžné minuty protáhl na čtvrthodinu.

PŘÍRODA

OVZDUŠÍ - Údaje o koncentraci oxidu síry, dusíku, prachu a oxidu uhelnatého ve vzduchu lze vyslechnout na telefonním čísle 14110. Referát životního prostředí Okresního úřadu v Jablonci totiž disponuje počítačem se speciálním programem, který převádí hodnoty naměřené stanicí automatizovaného imisního monitoringu na akustický telefonní výstup. Hodnoty jsou každou půlhodinu aktualizovány.

EKOLOGIE - Vydáním nařízení Okresního úřadu v Jablonci stoupl počet malých chráněných území na Jablonecku na třiačtyřicet! Na loukách pod Kynastem v Jabloneckých Pasekách roste na jediném místě v okrese druh orchideje zvaný vemeník zelenavý. Deník Jablonecka /2.2./ číslo 28/ strana 7 pod titulkem Přibyly další přírodní památky. Ekologie: Chráněn je i ocún jesenní. Deník o den později /číslo 29/ strana 4: Jizerky nejsou měsíční krajinou - Stav lesních porostů se mírně zlepšuje - Strážci přírody chrání i hory - Na zkoušku se připravují další dobrovolníci.

STRÁŽCI - Zákon o veřejné stráži znamená, že na Jablonecku nyní máme pětaosmdesát strážců mysliveckých, 64 rybářských, 50 lesních a čtyřicet strážců přírody. Nebyla jmenována vodní stráž, neboť o vodní hospodářství se nestará ministerstvo životního prostředí, ale zemědělství. Deník Jablonecka /5.2./ číslo 30 / strana 4: Na okrese působí strážci lesa, zvěře, ryb a přírody. Návrh zákona - místo dobrovolníků nastoupí ozbrojení profesionálové. Deník v čísle 32 píše Po zrušení úřadů hrozí rozpad systému péče o krajinu aneb vyhlášení přírodní památky je prvním krokem ochrany přírody.

CHRÁNĚNÉ ÚZEMÍ - Chráněná krajinná oblast Jizerské hory, která v současné době čítá 368 kilometrů čtverečních, se v blízké době po upřesnění hranic trochu zmenší, a to o některé okrajové části. Týká se to například i jabloneckého sídliště Mšeno, které leží na chráněném území a není to účelné.

VÍKEND 24.-25.2. - Sníh a možnost zalyžovat si je prima, ale... Zdevastované lesy v Jizerských horách, které se pomalu probouzejí z popílkového a kůrovcového šoku, bojují v zimě s novým nepřítelem. Jsou jím lyžaři - běžkaři, kteří nerespektují vyznačené trasy a sjíždějí do míst, kde nemají co dělat. K lítosti lesníků ničí čerstvě vysázené stromky. Po posledním únorovém víkendu byly poškozených stromků stovky.

Vytvořeno 15.8.2005 14:09:14 | přečteno 2368x | Petr Vitvar