Kultura

Únor 2001 v kultuře. Jablonecké kulturní akce, divadlo, galerie a církve.

KULTURNÍ AKCE VE MĚSTĚ

SOBOTA 3.2. - Navzdory chřipkovým prázdninám a všem marodům se otevřela - jako každou první sobotu v měsíci - opona loutkové scény v DDM Vikýř. Především předškoláci se svými rodiči zaplnily hlediště. Apropó, předškolní děti letošní chřipkový virus tolik neklátil. Ale zpět k divadlu. Přijel amatérský soubor Na Židli Turnov a sehrál pohádky O Červené Karkulce a O Koblížkovi. - V hledišti loutkové scény usedly tentokrát v hojné míře děti z jabloneckých Dětských domovů, které si pak z Vikýře odnesly hračky, knížky a různé společenské hry. Vše bylo získáno na charitativní akci Oživlý Betlém aneb Daruj hračku dětem, které si nemají s čím hrát, jež se konala koncem roku na Mírovém náměstí. Nelze nevzpomenout na krásné pocity z počínání lidí, kteří přicházeli do loutkového Betléma s dárky pro potřebné. Bylo to naprosto fantastické.

PÁTEK 9.2. - Akciová společnost Preciosa si pro svůj v pořadí 7. reprezentační ples zvolila dnešní večer a prostory Kulturního a gastronomického centra Střelnice.

PÁTEK 16.2. - Hasičský bál se konal v sokolovně v Jabloneckých pasekách. To ještě hasiči netušili, že je čeká perná nedělní noc v areálu mincovny. - Jak je vidět, plesová sezóna jede na plné obrátky. Únor nabídl celkem šestnáct plesů, tančilo se na Střelnici, Výstavišti i v sokolovně v Jabloneckých Pasekách. Tančili středoškoláci, dopraváci, zdravotníci, fotbalisté a řada dalších, vedou plesy maturitní. Ani chřipková epidemie nebyla důvodem rušení tanečních rejů. Svůj reprezentační ples zrušila po požáru galvanizovny akciová společnost Bižuterie Česká mincovna.

SOBOTA 17.2. - Středisko volného času - Dům dětí a mládeže Vikýř se v ranních hodinách zaplnil třinácti až šestnáctiletými slečnami, které se přišly ucházet o titul Miss Poupě ČR 2001. Desítka finalistek měla po tříhodinové bitvě tři vítězky tohoto základního kola, které postupují do semifinále. Společně s domem dětí je pod organizací podepsána Agentura M.U.K. a Petra Models, která se v regionu na soutěžích miss podílí. Mimo jiné před třemi lety obnovila tradici Miss Jablonec. - Koncem března doplňuji radostnou zprávu, že vítězka základního kola z Jablonce - Petra Hadravová z Velkých Hamrů, uspěla i v semifinále. Konalo se v pražském Branickém divadle a Petra zde získala první místo. V červnu ji čeká finále (prozrazuji, že Petra byla pátá).

SOBOTA 24.2. - Koncert s názvem Krok hudby do Evropské Unie pořádá dnes večer v kapli Nemocnice Jablonec Sdružení přátel školy hudby B. Nitschové.

KULTURNÍ ZAŘÍZENÍ

DIVADLO

PÁTEK 23.2. - Po pětadvaceti letech se na prkna Divadla F. X. Šaldy Liberec vrátil jeden z nejslavnějších operetních titulů vůbec - Cikánský baron Johanna Strausse. Liberec viděl premiéru před týdnem, dnes měli šanci Jablonečtí. Tak jsme šli a rozhodně nelitovali. Odnášeli jsem si krásný umělecký zážitek z inscenace, kterou nastudovala hostující ostravská režisérka Jaroslava Andělová - Pletichová. Dirigentskou taktovku třímal šéf orchestru Divadla F. X. Šaldy Martin Doubravský, v hlavních rolích účinkovali sólisté operního souboru Věra Poláchová a Miloslav Pelikán. Viz strany 48-51.

VÍKEND 24.-25.2. - Pavel Žur, ředitel jabloneckého Městského divadla se zástupci místního Spolku přátel města Jablonce navštívili o víkendu v Berlíně operní galapředstavení, které je součástí právě probíhající přehlídky nejlepších sólistů světa do 32 let. Jablonečtí absolvovali schůzku s braniborskou ministryní kultury J. Wamka a s představiteli města. Jde o navázání nových kontaktů pro přípravu hudebních projektů u nás.

GALERIE

ČTVRTEK 15.2. - Autogramiáda autorů knihy Přehrada v klínu hor završila dnes v Městské galerii MY několikatýdenní připomínání dominanty našeho města - přehradní nádrže. „Bydlím v jediném domě u přehrady, který má balkón směrovaný k přehradě, a když tam tak člověk snídá, válejí se mlhy nebo naopak svítí slunce, napadlo mne, že by si tato technická a estetická dominanta zasloužila větší pozornost. A když se začala přehrada v roce 1998 vypouštět, častěji jsem ji fotografoval,“ nastiňuje zrod první publikace o přehradě cestovatel a fotograf Zdeněk Skořepa a líčí hledání partnerů, protože bylo jasné, že práce s historickými materiály nebude jednoduchá. „Napadl mne Otakar Simm jako znalec prostředí, Jan Strnad, který má s psaním knih zkušenosti a ředitel Povodí Labe Jaroslav Jaroušek, který dal k dispozici například stavební deníky z archívu. Pětici doplnil fotograf Roman Kursa.“ Deník Jablonecka /číslo 38/14.2./strana 6 pod titulkem „Nápad napsat publikaci o přehradě přišel z balkónu aneb Autogramiáda připomene jabloneckou dominantu.“ Výstava o historii a současnosti jablonecké přehrady potrvá do 17.února. - Stálou expozici nabízí k prohlídce Galerie Belveder v Mlýnské ulici. Jde o výstavu s názvem Historický empírový nábytek a skleněný knoflík 19. století.

SOBOTA 17.2. - Grafický design, fotografie i comics představí v galerii Devítka parta mladých umělců vystupující pod jménem Petr Veliký. Expozice nese název Tonight.

ČTVRTEK 22.2. - Výstava Pod junáckou vlajkou byla zahájena v podvečer v Městské galerii MY, kde bude k vidění do 16.března a navíc mimořádně od pondělí do soboty. Je pořádána při příležitosti 90. výročí vzniku československého skautingu na Jablonecku, kde působí v současné době na tři stovky skautů. Vernisáž výstavy se konala v den, který je významný i proto, že skauting slaví Den zamyšlení, tedy výročí narození zakladatele hnutí Roberta Baden - Powela. Zaplněné galerii zahrály a zazpívaly „Zlatý holky“ z jabloneckého skautského střediska Wataki. V závěru se k nim přidali i přítomní zpěvem známé skautské písně na melodii Nemelem, nemelem, ale se slovy: „Nikdo nemá zdání, co je to skautování.“

KINA

PÁTEK 2.2. - Dnes večer bude zahájena první etapa přehlídky nekomerčních filmů Projekt 100. Deník Jablonecka/2.2./číslo 28/ strana 8 - „Poslední tango v Paříži.“

PONDĚLÍ 5.2. - Co s načatým večerem? Šestý smysl to jistí! Rozuměj, jde o titul filmu a prý o největší filmový hit přelomu tisíciletí. Deník Jablonecka /5.2./číslo 30/strana 9 - „Vyvolený Bruce Willis do dnešního dne v kině Radnice.“

PONDĚLÍ 12.2. - Všechno, co jste kdy chtěli vědět o sexu (ale báli jste se zeptat) - film Woody Allena, který zahájil dnes večer v kině Junior druhou ze tří částí Projektu 100, přehlídky, jež umožňuje zhlédnout nekomerční snímky a legendární díla světové kinematografie. Všechny filmy jsou mládeži do patnácti let nepřístupné. Jednotné vstupné činí padesát korun českých.

NEDĚLE 17.2. - Od čtvrtka se v kině Radnice promítá dvakrát denně český film natočený podle Kytice Karla Jaromíra Erbena. Šli jsme dnes večer, Kytici viděli a stejně jako ostatní diváci byli spokojeni. Spokojen je bezesporu i ředitel Městské správy kin Otto Vejnar. Nebývá už běžné, aby u pokladny kina stála fronta diváků.

STŘEDA 21.2. - Filmovou pohádku Z pekla štěstí uvedli dnes v kině Radnice režisér Zdeněk Troška v doprovodu hereček Michaely Kuklové, Heleny Růžičkové a herce Ivo Theimera. Pro sběratele podpisů byla před zahájením připravena autogramiáda. Hvězdné herecké seskupení před návštěvou kina zašlo také do jabloneckých dětských domovů, kde je uvítaly děti nadšeným jásotem a kulturním programem.

KNIHOVNA

STŘEDA 7.2. - Deník Jablonecka informuje o výpůjční době v Městské knihovně Jablonec a v jejích pobočkách. Ty sídlí v Kokoníně, Proseči nad Nisou, v areálu nemocnici, ve Mšeně a na Šumavě.

MUZEUM

ČTVRTEK 1.2. - Deník Jablonecka /číslo 27/strana 6 informuje, že „Muzejníci ze sedmnácti míst se sešli v Železném brodě a založili Libereckou krajskou sekci Asociace muzeí a galerií. Nechyběli zástupci Muzea skla a bižuterie Jablonec.“

TELEVIZE

ČTVRTEK 1.2. - Radnice vloni zaplatila za své televizní pořady 1 200 000 Kč, konstatuje dnešní deník a dodává, že letos není ještě jasno, ale suma pro lokální televizi bude asi podobná. - Deník o čtyři dny později pod titulkem „Dokonalá televizní past“ informuje mimo jiné, že Kabel Plus, který distribuuje signál v Jablonci, byl přejmenován na UPC. - Lokální televize Jablonec vysílá denně od pondělí do pátku na 45. vysílacím kanálu kabelové televize. Vysílací schéma: Čtvrthodina po osmé ranní patří repríze z předchozího dne, od 18.30 do 18.45 je premiéra zpravodajství, následuje infotext. Po zbytek vysílacího času přebírá televize program TV 3.

VÝSTAVIŠTĚ

ČTVRTEK 15.2. - Mezi nejzářivější hvězdy českého folkového a country nebe bezesporu patří i plzeňská sestava Cop, která dnes večer na jabloneckém Výstavišti pokřtila svou novou desku nazvanou ...bič. Aktuální elpíčko je v šesté v řadě a je pro něj charakteristický hutný a soudržný zvuk inspirovaný nejen tradiční country, ale také irskou muzikou či klasickou českou písničkou.

CÍRKVE

NEDĚLE 18.2. - Českobratrská církev evangelická v Jablonci se snaží oslovit veřejnost nenáboženskými projekty. Patří k nim i dnešní vernisáž výstavy černobílých fotografií pěti mladých autorů z pražského sdružení Lebovrt na faře evangelíků v ulici Pod Baštou. Slavnostní vernisáž v netradičních prostorách navázala na bohoslužbu.

Vytvořeno 15.8.2005 14:34:05 | přečteno 2546x | Petr Vitvar