Kultura

Srpen 2001 v kultuře. Jablonecké kulturní akce, agentury, soubory.

KULTURNÍ ZAŘÍZENÍ

DIVADLO

STŘEDA 15.8. - Městské divadlo v Jablonci nemá sice stálou scénu, ale sjednává atraktivní představení pražských divadel a často velmi krátce po premiéře. Dnes potvrdil Zdeněk Potužil, režisér legendárního pražského divadla Rokoko, že právě u nás se uskuteční první mimopražská premiéra sezóny. Půjde o hru Na Dotek současného anglického autora Patricka Marbera.

GALERIE

ÚTERÝ 7.8. - Po kratší dovolené byla opět otevřena Městská galerie MY. Provoz zahájila odpoledne vernisáží výstavy obrazů Pomalá kaligrafie výtvarníka Jiřího Bartůňka z Ústí nad Labem. Vernisáž oživilo hudební duo Petr Hájek a Vojtěch Želinský.

STŘEDA 8.8. - Galerii Belveder navštívil první náměstek ministra kultury ČR Zdeněk Novák v doprovodu přednosty okresního úřadu Milana Císaře, v roli průvodce figurovala ředitelka Muzea skla a bižuterie Jaroslava Slabá a vedoucí referátu kultury okresního úřadu Marta Broulová a další. Slova chvály si vysloužila i rekonstrukce a vybavení depozitářů. Delegace vedle galerie navštívila také Muzeum skla a bižuterie, dále Lovecký zámeček na Nové louce a Památník sklářství Kristiánov. - Vzhledem k tomu, že muzeum je v rekonstrukci, zaznamenává Belveder o prázdninách zvýšený počet návštěvníků, denně v průměru pětatřicet lidí. Nejčastějšími návštěvníky jsou Češi, ale hojně přicházejí i Němci, Angličané, Francouzi i Poláci.

KINA

SOBOTA 4.8. - Od dnešního dne je možné si rezervovat vstupenky do kina Radnice také po internetu. Maximální však čtyři kusy lístků.

KNIHOVNA

PONDĚLÍ 13.8. - Městská knihovna, která byla po dobu prázdnin otevřena pouze v úterý a ve čtvrtek, dnes z technických důvodů uzavřela na čtrnáct dní oddělení pro dospělé čtenáře. Celý srpen byla uzavřena pobočka knihovny ve Mšeně. Kokonín, Proseč, Rýnovická, Janovská a Šumava alespoň jeden den v týdnu knížky půjčují.

MUZEUM

STŘEDA 1.8. - Muzeum skla a bižuterie je sice v rekonstrukci, nicméně některé jeho exponáty jsou přístupné. Až do poloviny září prezentovali Jablonečtí své výstavy Schránky vůní a Dámská bižuterie ve strakonickém muzeu středního Pootaví. K vidění byly tři stovky z 2 500 jabloneckých exponátů, které zahrnují vývoj dámských a pánských toaletních flakonů. Je to stále jediná sbírka tohoto skla v Čechách z období baroka, biedermeieru, secese a první republiky.

AGENTURY, SOUBORY

SOUBORY

STŘEDA 1.8. - Opět po dvou letech přijal folklorní soubor Šafrán prázdninové pozvání z Lužice k účasti na festivalu Crostwitz. I když jela tentokrát jen kapela, mezi soubory z Polska, Německa, Maďarska, Gruzie a Venezuely česká písnička nezanikla. Účasti na festivalu předcházela řada vystoupení Šafránu, a to například v programu Májové dny v našem divadle, na Staročeských trzích v Turnově, v německé Žitavě, v Domě seniorů ve Mšeně nebo na Květnových oslavách v Rychnově u Jablonce. V polovině července se Šafrán zúčastnil v Malé Bělé u Bakova nad Jizerou oslav k výročí 75. založení tamní baráčnické obce.

SOBOTA 4.8. - Padesát dospělých a dvacet dětí sdružuje taneční klub Countryon, který byl založen v roce 1985, oficiální vznik se váže až k roku 1989). Klub se schází na svých zkouškách po skupinkách denně od pondělí do neděle v sále kokonínského kulturního domu. V těchto dnech se vrátil Countryon z Itálie, kde v Marscianu slavil úspěch u publika. Chystá se do Dánska.

Vytvořeno 23.8.2005 10:56:59 | přečteno 2002x | Petr Vitvar
load