Ekonomika

Cenový servis, doprava a průmysl v Jablonci n. N. v srpnu 2001.

OBCHOD A SLUŽBY

CESTOVNÍ RUCH

STŘEDA 8.8. - Němci, Holanďané, Poláci, ale i třeba návštěvníci z Prahy mají přinášet do jablonecké městské pokladny své peníze. Zatímco v roce 1999 činily poplatky za rekreační pobyt a z ubytovacích zařízení 268 tisíc korun, o rok později to bylo 306 tisíc a letos 276 tisíc korun. Není to nejméně, ale ani maximum. Daleko menší, nicméně pro turisty především atraktivnější Bedřichov, byl na tom mnohem lépe. Vloni inkasoval 448 tisíc a předtím dokonce 508 tisíc korun.

CENOVÝ SERVIS V TITULCÍCH NOVIN: „Sluneční brýle jsou k mání za tři tisíce i za třicet korun“ - „Zmrzlinové poháry a mražené pochoutky k létu patří, ať je počasí jakékoliv“ - „Přehled cen a nabídka zákusků v prodejnách na Jablonecku“ - „Malí prodejci jen těžko vzdorují konkurenci supermarketů“ - „Ceny za některé školní potřeby se dost liší“ - „V nabídce exotického ovoce i tzv. naschi připomínající hrušku i jablko zároveň“ - „Pomeranče a grepy nahradily švestky, nektarinky a broskve“ - „Ceny pokrmových tuků se drží stále na stejné výši“ - „Cena za klec pro činčilu může být velmi rozdílná“ - „Poptávka po hovězím neklesá, zákazníci upřednostňují maso z býků a jalovic“ - „Ceny za maso se nepatrně zvyšují, nabídka na grilování trvá“.

PRŮMYSL

STŘEDA 1.8. - S cílem sjednotit a posílit aktivity vůči obchodním partnerům a zároveň zefektivnit organizaci práce byl počátkem srpna schválen a zahájen proces fúze tří společností spadajících pod akciovou společnost Preciosa. Jedná se o Preciosu Bižuterii, s.r.o. - specializuje se na výrobu broušené a skleněné bižuterie, hranolových variací a drobných dárkových předmětů - a Preciosa Figurky, s.r.o. (ta je proslulá broušenými figurkami) do společnosti Preciosa Crytur.

PÁTEK 17.8. - Cenu za nejkrásnější zlatou minci na světě získala pro letošní rok na světové numismatické výstavě v americké Atlantě Česká republika. Cenu dostala zlatá mince v nominální hodnotě deset tisíc korun, která je věnovaná založení Nového města Pražského ze čtyřdílné sady Karel IV. Minci vyrazila Bižuterie Česká Mincovna, akciová společnost, Jablonce. Autorem je akademický sochař Vladimír Oppl.

REALITNÍ KANCELÁŘE

STŘEDA 1.8. - Léto je a bylo ideální k opravám a těmi prošly některé ze 4 433 bytů, které jsou v majetku města a spravuje je pět realitních kancelář. Jednou z nich je Ria Reality, která v těchto dnech dokončila na objektech v Palackého 40, 42, 44 a 46 opravy spár panelů technologií, jež zamezuje vzniku plísní a zatékání. Realizována byla i celková rekonstrukce bytu 1+2 po dlouhodobé neplatičce nájemného v Palackého 46 a zahájena oprava bytu 1+3 po zemřelém nájemníkovi. Zrenovované byty jsou určené k nastěhování nájemníkům z ulice 5. května, a to z domů, které jsou určené k demolici.

TRH PRÁCE

STŘEDA 1.8. - Prázdniny se na trhu práce neprojevily zrovna idylicky. Počet lidí, kteří na Jablonecku hledali místo, výrazně stoupl. Jaká byla statistika počátkem srpna? Počet evidovaných uchazečů se zvýšil z červnových 2 216 na 2 418. Hodnota míry nezaměstnanosti vzrostla z 4,9 % na 5,4 %. Pro srovnání: před rokem na konci července se ucházelo o práci 2 397 občanů. Nejvíce volných technickohospodářských míst stále nabízí Policie ČR (15 policistů), ČS stavební spořitelna (10 poradců) a Česká pojišťovna (10 obchodních zástupců). Na jedno volné místo připadalo v červenci 4,3 uchazeče. Navzdory nárůstu nezaměstnanosti, či právě proto, pokračovaly i o prázdninách projekty aktivní politiky zaměstnanosti, jež pomáhají především těm, kteří mají se sháněním uplatnění trvalejší potíže. V červenci tak bylo vytvořeno pět nových, společensky účelných pracovních míst, od začátku roku to bylo 42 míst.

Vytvořeno 23.8.2005 10:53:58 | přečteno 2152x | Petr Vitvar
load