Úvod

Říjnový úvodník

Před časem jsem začala citovat titulky z novin, týkající se kriminality, nehod, problémů, rizik a podobných „radostí“, které k našemu životu neodmyslitelně patří. Novinové titulky nechávám samozřejmě v původní podobě a ony tak nejen svým obsahem vypovídají o době, v níž žijeme. Je naše společnost špatná, když o ní média zachycují tolik negativního? Jsem přesvědčena, že ne. Nejsem historik ani prognostik, abych mohla hodnotit, jak rychle a úspěšně se stav naší společnosti zlepšuje, ale jsem přesvědčená, že tomu tak je. Kultivujeme se (a ještě dlouho budeme), i když to možná není na první pohled tak znát, protože jsme zaneseni bahnem informací o zločinech a tragédiích a posbírat stejný počet kladných či optimistických zpráv z novin by byl úkol marný. Určitě však není třeba mít nějaké zvláštní deprese z toho, že se kolem dějí nedobré věci. Respektive, snažme se je nemít. Však se dějí i věci dobré! O těch se však, bohužel, tolik nepíše.
Co přinesl říjen Jablonci? Ani nám se nevyhnulo celosvětové antraxové šílení. Podezřelou obálku dostali také ve vězení! Dokonce ji nemohli zavřít až zčerná, protože ji potřebovali otevřít.
Že máme patriota na pravém místě potvrdil jablonecký rodák Petr Richter, jenž je zaměstnán na ministerstvu zahraničních věcí. Díky jeho kontaktům z doby působení na velvyslanectví v Bratislavě se uskutečnila u nás návštěva prvního a zatím jediného slovenského kosmonauta Ivana Belly. Besedoval s lidmi, navštívil firmy, prohlédl si město a než zase letěl, stačil Jablonci vyjádřit obdiv.
Zatetelili jsem se blahem a proč ne. Stejně příjemně u srdce bylo při zprávě, že zaujala naše bižuterie v Petrohradě. Ruským mužům se nepochybně líbily i naše manekýnky, které všechnu tu krásu předváděly.
Pravdu, víru i naději jsem trochu naznačila v úvodu tohoto závěru a stejné věci u nás v říjnu naplno rozdával charismatický farář Sváťa Karásek, který si příznivce získal během působení v českém undergroundu, tak i na kazatelně pražského kostela U Salvátora. Dobře „kázal“ i Na Rampě. Tedy v klubu, který si zase získává příznivce nekopírovatelnou atmosférou při nekomerčních setkáních se zajímavými osobnostmi.
Vida, pak že říjen nepřinesl nic dobrého. Vlastně pozitivní zprávy docela úspěšně konkurují těm negativním.

Říjen 2001 dokončen 31.7.2002
Korektura 10.9. 2002

Vytvořeno 24.8.2005 10:42:55 | přečteno 1804x | Petr Vitvar