Společnost

Lidé, politický a společenský život, kriminalita, kauzy, školství v říjnu 2001.

LIDÉ

Vážení spoluobčané!
Tragické události 11. září letošního roku, které se staly v USA, se dotkly velice bolestně všech lidí civilizovaného světa.
Město Jablonec nad Nisou bezprostředně vyjádřilo morální podporu americkému lidu prostřednictvím velvyslanectví USA v Praze. Jsme však připraveni pomoci i jinými formami, o kterých bychom Vás informovali.

RNDr. Jiří Čeřovský,
starosta města

P.S.: Na stránkách novin ze října 2001 vrcholily informace o válečném konfliktu. Byť zeměpisně daleko od nás, lze vliv těchto neblahých událostí vystopovat i v regionálním zpravodajství. Dlužno přiznat, že říjen jsem zpracovávala pro kroniku v červenci následujícího roku a většina hrozeb tedy ztratila na aktuálnosti. Výzva starosty, zveřejněná v říjnovém Jabloneckém měsíčníku, sem však rozhodně patří. Stejně jako informace, že Fond humanity Českého červeného kříže vyhlásil veřejnou finanční sbírku pro pomoc postiženým v Americe.

PONDĚLÍ 1.10. - Okresní hospodářská komora zahájila na Výstavišti sbírku ve prospěch tělesně postižených spoluobčanů. Lidé mohou až do konce prosince přinášet do sbírky nepotřebné drobné mince a bankovky cizích měn osiřelé v peněžence po pobytu v zahraničí. Dobrý nápad umocněný tím, že se plánuje ukončení platnosti tradičních měn v jednotlivých zemích Evropské unie.

ÚTERÝ 2.10. - První soukromý exekutor začal působit v Jablonci. Na základě jmenování ministrem spravedlnosti se jím stal JUDr. Jiří Štrincl, který zahájil svou činnost v privátní kanceláři v Podhorské ulici. V Jablonci budou časem tři exekutoři.

PÁTEK 5.10. - Zájezd do litoměřického hospicu svatého Štěpána absolvovali lidé sdružení v klubu onkologických pacientů.

ÚTERÝ 9.10. - Divadelní vystoupení odehráli odsouzení z věznice Vinařice u nás, v Rýnovicích. Autorem hry je slovenský vězeň, odpykávající si pětadvacetiletý trest odnětí svobody za účast ve vzpouře a pokusu o útěk v Leopoldově, kdy bylo zabito pět zaměstnanců vězení. Ve hře vyjádřil své pocity a tíhu viny.

STŘEDA 10.10. - Na křižovatce ulic Mlýnská, Mostecká a Podhorská došlo kolem třinácté hodiny k vážné dopravní nehodě. Zemřela při ní sedmasedmdesátiletá chodkyně. Téměř denně tudy chodím a místo je to prokleté. Brzdy zde kvílejí často. K zbláznění! A to jsme měly 10.10. Světový den duševního zdraví.

ČTVRTEK 11.10. - Studenti z Gymnázia U Balvanu odjeli na desetidenní výměnný pobyt do francouzského Besanconu. Přivezli si poznání, že Francie je země dobrého vína, krásných památek a přátelských obyvatel.

SOBOTA 13.10. - Dětský pěvecký sbor Vrabčáci svým zpěvem podpořil charitní akci na záchranu chátrajících Městských lázní v Liberci.

NEDĚLE 14.10. - Chovatelé papoušků a ptactva vzdali zápas o zachování své organizace a ukončili činnost. Marná jim už přišla především snaha při hledání nových prostor pro technické zázemí. Už neuvidíme ojedinělou výstavu exotického ptactva, která se u nás konala po pětadvacet let vždy v září.

PONDĚLÍ 15.10. - Den bílé hole byl vyhlášen světovou unií nevidomých. V ulicích Jablonce se pohybovala pětice dvojic studentů. Navlečeni v kartonech ve tvaru pastelky získávali finanční příspěvky od občanů do celonárodní veřejné sbírky s názvem Bílá pastelka. Výnos pomůže těžce zrakově postiženým a nevidomým lidem. Vloni se prodalo ve třiapadesáti městech naší republiky na padesát tisíc pastelek. Letos šlo získat tužky ve 160 městech. Jablonec byl jedním z nich a jeho obyvatelé přispěli celkovou sumou 22 636 korun.

DNY 18.-19.10. - Kdo si zakoupil od studentů v ulicích města svíčku ve tvaru srdíčka, tak přispěl na jednotku pro transplantaci kostní dřeně v pražské nemocnici Motol. Charitní akci pořádala Nadace život dětem.

SOBOTA 20.10. - Umístěním bomby na oddělení nemocnice pohrozil anonym. Podobnou výhružku vyslechli také v jedné z místních pekáren. Případy se zabývala policie, která o tři dny později dopadla pachatele. Byl jím muž (24 let) z Litoměřic, který si svým počínáním vysloužil obvinění z šíření poplašné zprávy.

PONDĚLÍ 22.10. - Vězňové z Rýnovic likvidovali a odklízeli z pozemku města v blízkosti Zeleného údolí černou skládku nebezpečného odpadu a smetí.

STŘEDA 24.10. - Spolek přátel města inicioval, aby při rekonstrukci Kubálkovy ulice byla zakomponována úzkorozchodná kolej. Bude připomínat místo nejstrmějšího tramvajového stoupání ve střední Evropě.

ČTVRTEK 25.10. - Asi na hodinu se zastavila doprava v Zeleném údolí mezi Prosečí a Jabloncem, když muž za volantem bagru prorazil plynové potrubí. Ze země začal unikat zemní plyn, k havárii dorazili pracovníci plynárny, kriminální policie a hasiči.

PÁTEK 26.10. - K památníku obětí 1. světové války v Sadové ulici byly položeny věnce, čímž bylo připomenuto 83. výročí vzniku samostatné Československé republiky (připadá na neděli 28.10.). Vedle starší generace se pietního aktu zúčastnili i mladí skauti. Po skončení zamířil společný průvod do parku na rohu Palackého a Dvořákovy ulice. Park byl nedávno upraven, investorem bylo město a soukromý subjekt. Skauti v nově upraveném parku odhalili u Lípy svobody pamětní kámen, který připomíná dvaaosmdesátileté působení Junáka v Jablonci.

SOBOTA 27.10. - Tenis squash centrum v Břízkách se stalo dějištěm setkání osobností na V.I.P. turnaji. Přítomni byli herci, zpěváci i další hvězdy mediálního nebe, nechyběli politici - starosta Jiří Čeřovský či předseda České strany národně sociální Jan Šula. Sportovně společenské odpoledne strávili především s tenisovou raketou v ruce.

NEDĚLE 28.10. - Den vzniku samostatné Československé republiky byl u nás připomenut již v pátek. - Kdo by opovrhl hodinou spánku navíc? Získali jsme ji nejen my, čeští spáči, ale také další Evropané. Ze soboty na neděli nastala totiž změna letního času. V noci jsem posunuli hodinovou ručičku. Práci navíc měl i Miloš Zikmund, hodinář, který se stará v Jablonci o věžní hodiny na kostele Nejsvětějšího srdce Páně, sv. Anny, o kostel starokatolický, v Rýnovicích a na náměstí Dr. Farského. Obhospodařuje i radniční hodiny a stroj nad městskou knihovnou. Nejzajímavější hodiny však jsou na budově pojišťovny. Jedná se o historický unikát, 120 let starý stroj. Jeho součástky byly vyrobené z kamene, achátová paleta je zasazena do kůže a vyleštěné nalakované mosazi. Hodiny byly postavené současně s budovou a původně, před vznikem radnice, ukazovaly čas celému náměstí. Dodnes jsou u strojku ještě součásti původně plynového osvětlení ciferníku. Jablonecký hodinář obchází stroje každý druhý den, zajišťuje pravidelnou údržbu, seřizování přesného času i opravy, potýká se také s hromadami trusu od holubů, kteří již po dlouhá desetiletí létají nad našimi hlavami. Státní zdravotní ústav Praha při monitoringu u nás napočítal přes tisíc holubů. Hejno o počtu 110 ptáků se objevilo na sídlišti Mšeno. Na snížení jejich počtu nejsou momentálně peníze, ale je nejvyšší čas s nimi něco udělat. Co? Nekrmit!

ÚTERÝ 30.10. - Nadace Sluníčko Václava Fischera podruhé vypravila svěřence z našeho dětského domova na rehabilitační pobyt do zahraničí. Tentokrát strávilo dvaačtyřicet dětí s doprovodem čtrnáct dní na ostrově Kréta v Řecku. Na palubě Boeingu 737 společnosti Fischer se vrátili všichni dnes domů.

STŘEDA 31.10. - V říjnu oslavili na radnici zlatou svatbu tři manželské páry - Jiřina a Jiří Zejfartovi, Irena a Ervín Kubínovi, Zdena a Leon Kozákovi. Nejstarší jubilantkou byla H. Kublasová, která oslavila 94 let!

KRIMINALITA, NEHODY, PROBLÉMY, RIZIKA

V TITULCÍCH TISKU - Šula kritizoval stav civilní ochrany - Šula: Česká republika boj s organizovaným zločinem nezvládá - Zloděje odhalil pozorný pracovník jedné firmy - Drobnosti ztrpčují život nevidomým - Smrt mladíka snad odhalí výsledky pitvy a rozborů - Vandalové každoročně způsobí drahám škody za milióny korun - Anonymita lesům na vzhledu nepřidá - Některé děti mají strach z cizích osob - Obtěžuje vás někdo po telefonu? Utřete ho, doporučují odborníci - Drogovému prostředí vévodí extáze - Pachatel, jenž zhatil spojení, nedopaden - Oběti kriminality mají nárok na peněžitou odměnu - Policie prozatím vyloučila, že by muž zemřel cizí vinou - Anonymním mobilním telefonům, které se těší oblibě v podsvětí, zatím zřejmě neodzvonilo - Divoká jízda skončila poškozením sloupku - Zpoždění sklizně katastrofou - Co podniká policie vůči okrádání Němců? - Zlodějíčci toužili po nových oknech - Nenechavce nezastaví ani plot - Poměrně klidný víkend narušil jen menší požár - Vypočítavci ničí agroturistiku - Nezaměstnanost stále roste - Na školách chybí kvalifikovaní učitelé cizích jazyků - Opilec nad ránem naboural tři zaparkované automobily - V Jablonci pravděpodobně řádí parta bytových zlodějů - Inspekce dává pokuty - Absolventi škol jsou bez práce - Zloděj z masny asi půjde za mříže - Policisté se naučí zacházet s oběťmi - Podnapilá řidička skončí u soudu - Školáci hrozili pádem letadla - Zloději hledají nové možnosti - Kvůli stavbě Velkého bulváru se divoké kočky ocitnou bez přístřeší - Kam se ubírá bytová politika Jablonce? Staví se pro majetné, a to ještě s problémy - Svalnatec napadl stařenku - Zloděj využil situace a okradl ženu o věci - Firmu vylekala obálka - Hodně stupidní zábava aneb Poznámka k „vtipným“ antraxovým poplachům - Pošta zavádí preventivní opatření - Policie začala lidem radit, jak poznat hrozící zásilky - Občané mají strach, stále více jich nevěří obálkám - Anonymy pohrozily umístěním bomb - Sociální propast mohou napravit terénní pracovníci - Supermarket u přehrady přece nikdo nechce - Svaz chovatelů zanikl - Zločince včas zpozorovali sousedé z okolních domů - Ženu připravil zloděj o nové auto - Lapka obral řidiče o hliníková kola - Modelová povodeň prověřila komunikaci i havarijní plány - Ženy se učí bránit útočníkům - Jaké následky mohou mít lysohlávky? Dokáží vyvolat i psychickou závislost! - Číšník je obviněn z krádeže vloupání - Pálení listí obtěžuje sousedy v okolí - McDonald´s bojuje s parazity - Propagátoři Hare Kršna se dopustili přestupku - Ochránci přírody hodnotí vliv závodů Endura - Policie už obvinila mladíka, který hrozil několika bombovými útoky - Turista přišel o auto i spacák - Stavařům ničí v horách stroje - Část letošní úrody zmizela v zemi - Policie obvinila z krádeže mobilního telefonu dva patnáctileté chlapce - Pachatelé odcizili ženě kus střechy - Únik plynu zastavil dopravu - Rýnovické trápí nevyhovující dopravní značení a otevírací doba pošty - Muži se dopustili na půjčovně podvodu - Policejní kontroly v restauracích návštěvníci celkem přivítali, kriminalisté hledají svědky přepadení - Plameny na střeše kravína - Zemědělci přišli o šedesát miliónů - Místo mobilu dostal šampon na vlasy - Zahradní domek zachvátil požár - Oheň poškodil velkobjemové kontejnery - Řidič auta postříkal ženu neznámou tekutinou - Novela kritizovaného zákona v parlamentu - Častým prohřeškem je nabídka prošlých potravin - Oheň zničil majetek za milióny - Policie zvýší dozor nad dodržováním pravidel - Ornitologové apelují na lidi, aby nebyli nevšímaví k drobnému ptactvu - Nejčastěji hoří z nedbalosti - Požár často řádí na území Jablonce - Kruhové křižovatce na Ostrém rohu stojí v cestě hospoda - Oproti loňsku stouply absence žáků - Vyšetřovatel obvinil lupiče, který okradl ženy na ulici - Plakáty okrasou ulic? - Řidiči používají mlhová světla často nesprávně - Barbaři poničili Srnčí důl - Horskou službu trápí nepojištění turisté - Žáci v minulém školním roce příliš neprospívali - Hasiči zasahovali u 440 událostí - Nejvíce požárů hasiči likvidovali v lednu, nejvyšší škoda v únoru.

POLITICKÝ A VEŘEJNÝ ŽIVOT

MĚSTSKÝ ÚŘAD

PONDĚLÍ 1.10. - Mezinárodní den seniorů se slaví v ČR od roku 1991. Týden seniorů plný zajímavých akcí připravil pro staré spoluobčany městský úřad. Vedle pestrého programu se prezentovali i samotní senioři. Malý sál Výstaviště nabízel například výstavu nazvanou Šikovné ruce našich babiček a dědečků.

STŘEDA 3.10. - Výstaviště se stalo v podvečer místem setkání občanů s představiteli radnice. Tím byla zahájena série besed navazujících na jarní kolo. Další říjnové besedy se konaly ve Mšeně, na Vrkoslavicích, v Rýnovicích a v hasičské zbrojnici na Proseči.

ČTVRTEK 11.10. - V pořadí 27. zasedání zastupitelstva města Jablonce. Pod bodem šest byl podán návrh na odvolání místostarosty Mgr. Jiřího Musila. Čtrnáct hlasů bylo proti, dvanáct pro a dva lidé se hlasování zdrželi. Z toho logicky plyne, že odvolání neprošlo. K ukázce bylo připraveno hlasovací zařízení, jehož zakoupení je plánováno na příští rok. Odpolední program mimo jiné předložil zřizovací listiny některých městských organizací, novou smlouvu k teplárenství a strategický plán města. Mezi plánem investic byl i návrh na rekonstrukci radnice včetně bezbariérových přístupů na městský úřad a do kina. Podpisy byla stvrzena darovací smlouva mezi městem a TJ Liaz, danajským darem se stal zdevastovaný a zadlužený sportovní areál Střelnice.

PONDĚLÍ 15.10. - Informační centrum radnice začalo s prodejem nástěnného kalendáře pro rok 2002. Ojedinělé dílo s názvem Doteky secese představuje na fotografiích historické skvosty z významného období průmyslového a stavebního rozvoje našeho města v letech 1890 až 1910. Autorem záběrů je Miloslav Kalík.

PÁTEK 19.10. - Hostem výstavy Vzdělávání 2001 na Výstavišti byl první a zároveň poslední slovenský kosmonaut Ivan Bella. Na radnici ho přijal starosta a další radní.

STŘEDA 31.10. - Mezinárodní den spoření byl vyhlášen v roce 1924 v Miláně. Je příznačné, že právě v tento den skončil u nás generální pardon pro neplatiče nájemného z obecních bytů. Jednorázová akce dávala několikatýdenní šanci šesti stovkám neplatičů uhradit dlužné nájemné, poplatek za služby spojené s užíváním bytů a případné dlužné soudní poplatky. Celková suma dluhu činila 33 milióny korun, z toho dvě třetiny byly poplatky z prodlení! Těm, kteří zaplatili, odpustí prosincové zastupitelstvo dlužnou částku za poplatky z prodlení. Na účet města občané uhradili 1 150 949 korun. Ti, kteří zaváhali a dluží dál, mohou být vystěhováni. Třeba do holobytů, kterých má Jablonec devětačtyřicet. Protože je jen jeden volný, vznikají další v Liberecké ulici číslo 146.

OKRESNÍ ÚŘAD

PONDĚLÍ 1.10. - Správa a údržba silnic přešla pod krajské vedení.

VÍKEND 6.-7.10. - Pětašedesát dětí a rodičů z pěstounských rodin našeho okresu se sešlo na akci organizované oddělením sociálně-právní ochrany okresního úřadu.

PONDĚLÍ 15.10. - Okresní úřad uvolnil z rozpočtu sedmdesát tisíc korun a nechal v červnu vytisknout pětadvacet tisíc kusů brožur s důležitými informacemi pro případ ohrožení. V současné době se staly tyto údaje aktuálnější víc, než by si autoři přáli. Faktem je, že si mohou být jisti, že lidé si příručky určitě přečtou a budou jejich obsah pozorně vnímat. Dneškem počínaje se dostává šestnáctistránková publikace postupně do každé domácnosti jabloneckého okresu.

ÚTERÝ 23.10. - Zástupci okresního úřadu i Jizerského dopravního sdružení se zúčastnili jednání krajského zastupitelstva, kde se mimo jiné řešila dopravní obslužnost.

POLITIKA

PONDĚLÍ 8.10. - Večerní besedy s Vladimírem Špidlou, vicepremiérem a ministrem práce a sociálních věcí, se zúčastnilo v divadle asi pět desítek občanů, vesměs sympatizantů sociální demokracie. Přítomen byl i parlamentní poslanec za ČSSD Andrej Grega a představitelé okresního i městského úřadu. Po přednášce o návrhu penzijní reformy došlo i na dotazy občanů.

ÚTERÝ 9.10. - Za nezbytný považuje odvetný útok na Afghánistán senátorka za Jablonecko a Semilsko Soňa Paukrtová, která v regionálním tisku prezentuje názor: „Není možné nebojovat proti terorismu, pro budoucí klidný a normální život našeho světa je důležité jasně říci ne všem formám terorismu.“

ČTVRTEK 11.10. - V souvislosti s reformou veřejné správy nastolila senátorka Paukrtová zastupitelům otázku převodu okresní nemocnice pod město.

SOBOTA 13.10. - Oblastní sněm Občanské demokratické strany zvolil za předsedu oblastního sdružení Františka Webera (56 let) ze Zásady.

SOBOTA 20.10. - Osm desítek delegátů se sešlo na okresní konferenci ČSSD. Na post okresního lídra strany byl zvolen parlamentní poslanec Andrej Grega.

SOBOTA 27.10. - Deník Jablonecka na straně 11 přinesl pod titulkem „Senátorka: Musela jsem začít zase úplně od začátku“ rozhovor se Soňou Paukrtovou. Ta v článku rekapitulovala svoji roční činnost v horní komoře Parlamentu ČR a odpovídala na otázku, zda nezapomíná na své voliče. V úterý 30.10. senátorka, která je členkou imunitního výboru, řekla své ano k omezení senátní imunity.

PÉČE O OBYVATELSTVO, POMOC, PREVENCE

ŠKOLSTVÍ

PÁTEK 5.10. - Mezinárodní den učitelů. Krásně sem zapadá zpráva, že 110. výročí založení a 80 let od vzniku České obchodní akademie s exportním oddělením bylo připomenuto dopoledním i večerním představením školy v divadle. U příležitosti obou významných výročí historie Vyšší odborné školy mezinárodního obchodu a Obchodní akademie v Jablonci byl vydán školní almanach a zpřístupněna budova školy, která otevřela dveře dokořán především bývalým, současným i budoucím studentům.

PONDĚLÍ 22.10. - Týden italského jazyka byl zahájen. Šlo o projekt, do něhož se zapojily v celé ČR školy, které vyučují italštinu. Společenskou akcí přispěla Obchodní akademie a Vyšší odborná škola Jablonec.

ÚTERÝ 23.10. - Město Jablonec se stalo zřizovatelem Speciální mateřské školy pro děti s vadami řeči a děti tělesně a mentálně postižené. Zřízení a tedy i financování schválilo zastupitelstvo v červnu. Provoz byl zahájen v budově v Palackého 37 (tři třídy pro děti s vadami řeči) a v objektu U Přehrady 4, který poskytl dostatek vhodných prostor pro děti mentálně a tělesně postižené. O přijetí dětí do školky rozhoduje ředitelka zařízení na základě doporučení odborného lékaře nebo pediatra.

STŘEDA 24.10.- Zahraniční výměny studentů jsou nedělitelnou součástí výuky cizích jazyků. Bohatší o znalosti se vrátili včera studenti Gymnázia U Balvanu, kteří byli na zkušené ve Francii.

ZDRAVOTNICTVÍ

ÚTERÝ 16.10. - Prezentace deseti státních i neziskových organizací působících v sociální oblasti se konala v areálu nemocnice. Akci určenou pro odborníky pořádala Česká asociace sester regionu.

Vytvořeno 24.8.2005 10:54:57 | přečteno 2346x | Petr Vitvar