Kultura

Říjen 2001 v kultuře. Jablonecké kulturní akce, galerie, knihovna, muzeum, výstaviště.

KULTURNÍ AKCE

SOBOTA 6.10. - Hluboký zážitek si odnášeli návštěvníci koncertu z kostela Nejsvětějšího srdce Páně, kde premiérově zaznělo nové nastudování Stabat Mater Antonína Dvořáka (k jeho 160. výročí narození). Skladby předvedlo liberecké vokální sdružení Rosex a smíšený pěvecký sbor Ještěd. V této souvislosti připomínám, že 1.října byl Mezinárodní den hudby. V ČR poprvé slaven v roce 1975.

SOBOTA 20.10. - Sváťa Karásek, hudebník, zpěvák i evangelický farář v jedné osobě naplnil svým charisma sál Klubu Na Rampě.

KULTURNÍ ZAŘÍZENÍ

GALERIE

ČTVRTEK 11.10. - Městská galerie My přišla s další vernisáží. Za finanční podpory města a ve spolupráci se Spolkem přátel města a Státním okresním archívem Jablonec vznikla výstava klasika jizerskohorské krajinomalby Wenzela Franze Jagera, od jehož narození letos uplynulo 140 let. Obrazy zapůjčilo ze svých sbírek několik institucí, mimo jiné i Národní galerie z Prahy.

KLUBY

SOBOTA 6.10. - Minerály, drahé kameny, polodrahokamy i zkameněliny k vidění na Střelnici. Na prodejní výstavu se sjelo čtyřicet vystavovatelů z celých Čech, ale i z Německa. Vedle českých návštěvníků nechyběli Němci, Poláci či Maďaři. Po osmnácté pořádal klub Minerál z Jablonce.

KNIHOVNA

PONDĚLÍ 8.10. - Odpuštění poplatků z prodlení zahájila v rámci právě započatého Týdne knihoven Městská knihovna v Jablonci. Zdejší knihovníci připravili i řadu doprovodných akcí jako jsou besedy, setkání se zajímavými lidmi i literární soutěž.

MUZEUM

STŘEDA 17.10. - Do veřejné obchodní soutěže na dodavatele rekonstrukce našeho muzea se přihlásilo šest uchazečů. Dnes vypršel termín, do kdy mohly odmítnuté firmy podat odvolání. Realizátorem stavby se tak stala společnost BAK. Muzeum skla a bižuterie získalo pro letošek státní dotaci deset miliónů korun, má finanční příslib i na příští rok. Rekonstrukce by měla být ukončena v roce 2004.

VÝSTAVIŠTĚ

ČTVRTEK 18.10. - Pod vypovídajícím názvem Vzdělávání 2001 byl zahájen na Výstavišti pátý ročník kontraktační a prodejní výstavy. Třídenní akci doplnil pestrý doprovodný program, jehož stálou součástí byly například ukázky bojových technik, sochání ze dřeva i promítání filmů.

PÁTEK 26.10. - Bílá nemoc vtrhla na Výstaviště, ale nikoho nenakazila, ba ani nemohla. Šlo totiž o pražskou bigbeatovou kapelu, která u nás oslavila se svými příznivci desetileté výročí založení.

Vytvořeno 24.8.2005 11:00:11 | přečteno 1762x | Petr Vitvar