Počasí a příroda

Přírodní podmínky v Jablonci během ledna 2001.

POČASÍ

TEPLOTNÍ REKORDY 2. LEDNA
nejvyšší teplota
3,0 stupňů Celsia v roce 1921,
nejnižší teplota - 21,7 stupně Celsia v roce 1861.
dlouhodobý průměr je - 0,9 °C. Leden 2001
DATUM
TEPLOTA
(st.Celsia)
2. 1. 4. 1. 11. 1. 19. 1. 27.1. 31.1.
-1 +2 -1 -1 +3 -1
SNÍH (v cm)
ZDROJ: DENÍKY BOHEMIA - Deník Jablonecka
JIZERSKÉ HORY
- Bedřichov
45 40 15 20 35 35
BESKYDY
- Lysá Hora
- Poustevny
30
35
30
25
36
20
40
35
42
20
42
20
JESENÍKY
- Praděd
- Karlov
45
20
45
20
60
15
60
15
70
20
70
20
ORLICKÉ HORY
- Říčky
25 25 25 22 30 30
KRKONOŠE
- Špindlerův Mlýn
- Harrachov
30
25
35
30
30
20
50
20
61
25
62
25
KRUŠNÉ HORY
- Klínovec
22 20 19 10 24 29
ŠUMAVA
- Špičák
20 20 25 15 15 15

NEDĚLE 1.1. - Studená fronta v posledním dni roce rozrušila inverzi a ovzduší tak doslova provětrala. Po mrazivé silvestrovské noci nastalo - jako každý první den v roce, turistické hemžení směrem na Černou Studnici. Tradičního novoročního výstupu na jizerskohorský vrch se zúčastnilo na dvanáct stovek lidí. - Lyžaři pak oslavili příchod nového roku v upravených stopách Jizerské magistrály. Byl tím zahájen i trénink na Jizerskou padesátku. Do startu prvního letošního evropského dálkového běhu zbývají pouhé dva týdny.

ÚTERÝ 2.1. - Padající mrznoucí sníh vytvořil na chodnících i silnicích klouzačku. Napilno měli pracovníci Technických služeb města Jablonce, kteří pilně solili. Po celých čtyřiadvacet hodin bylo v pohybu vše, co mělo kola. Čtyři chodníkové sypače a dva velké chemické posypové vozy se soustředily na provozuschopnost hlavních silnic, další dva sypaly pískem komunikace třetí třídy. Dnes bylo spotřebováno 26,5 tuny soli.

STŘEDA 3.1. - I když teploty stouply na nulu, silničáři solili dál a zvládli tak kalamitu způsobenou mrznoucím deštěm a náledím. Za dva dny bylo spotřebováno na padesát tun soli a šedesát tun písku. - Vlekaři si mnou ruce, protože konec roku v Jizerkách dopadl dobře. Sněhové podmínky byly na konci a začátku roku přijatelné a na svazích Jizerských hor se proháněli lyžaři. Bohužel, nechyběly úrazy. Tělovýchovná jednota Bižuterie Jablonec, která obhospodařuje v horách třiadvacet lyžařských vleků hlásí, že počet návštěvníků byl stejný jako vloni. Chce se dodat, že nic moc. Hory na svůj příděl sněhu teprve čekají. Stačí sledovat dění kolem tradičního závodu Jizerská padesátka.

ČTVRTEK 4.1. - Dnešní kontrola sněhové pokrývky na trati Jizerské padesátky prokázala, že nejvýše dvaceticentimetrová vrstva sněhu přivítá o víkendu na hřebenech Jizerek běžkaře, v jiných částech Jizerské magistrály leží pouhých pět až sedm centimetrů sněhu. Na některých úsecích původní tratě 34. ročníku Jizerské padesátky se zatím nedá projet, byly navržené změny. I v náhradní variantě závodu chybí sníh a musí se navozit na zhruba čtyři kilometry zcela nesjízdné trasy. Brigáda je naplánována na sobotu, pomohla sněhová děla. Největší paradoxy počasí v lednu jsou teprve před námi.

NEDĚLE 7.1. - Lyžařské podmínky v Jizerských horách mají k ideálu daleko. Teplé víkendové počasí vše zhoršilo. V Bedřichově leží dvacet centimetrů mokrého sněhu, na Severáku pouhých deset. Na Šámalově louce dnes mlha zahalila i tu trapnou vrstvu sněhu, a tak lyžaři často sundávali lyže. Zhoršené počasí hory vylidnilo.

NEDĚLE 14.1. - Přece jen pár mrazivých dnů, které proměnily vodní plochu jablonecké přehrady v obří ledové zrcadlo. K nemalé radosti malých i velkých bruslařů.

ČTVRTEK 18.1. - Dá se říci, že zima ještě pořádně nevypukla, nicméně dnes jsme se definitivně rozloučili s vánočními svátky. Pracovníci technických služeb totiž podřezali jejich symbol - vánoční smrk, který od prosince zdobil Mírové náměstí v centru města.

NEDĚLE 21.1. - Přehrada je plná bruslařů. Pravidelně dvakrát do týdne zajišťují pracovníci závodu Povodí Labe měřením tloušťku ledu. Poslední měření ukázala, že je tlustý třináct až patnáct centimetrů. Na teploměru jsou mínus čtyři stupně Celsia. Přesto u hřbitovní zdi nalézám při vycházce se psem asi čtyřcentimetrové mladé kopřivy. Můj otec mne trumfuje tím, že už našel kvetoucí podběl!

PONDĚLÍ 22.1. - Asi hodinu před polednem konečně padá sníh! Navečer začíná pěkně profukovat a nocí už zmítá pořádný vichr. Sněhová vánice zaskočila řidiče. Směrem od Harrachova znělo varování pro šoféry kamiónů, aby se nepokoušeli směřovat k hraničnímu přechodu bez řetězů. Plné ruce práce měli zaměstnanci Technických služeb města Jablonce, kteří sněhovou nadílku likvidovali. Začali v půl desáté ráno a pohotovost drželi přes noc. Mezi provozovateli lyžařských vleků v Jizerských horách však vládne obava z oteplení, které předpovídají meteorologové na následující dny, respektive až do půlky února. Většina sjezdovek je v provozu jen díky umělému sněhu.

ÚTERÝ 23.1. - Žádný zásadní problém na silnicích a chodnících v Jablonci nezpůsobilo včerejší několikahodinové sněžení. Napadlo od čtyř do devíti centimetrů sněhu, což nemohlo silničáře zaskočit. Jezdili s kompletní technikou celou noc, sypali sůl i inertní materiál na nebezpečných místech ve stoupání, projížděly i traktory s radlicí. Dnes dopoledne bylo vše uklizeno, včetně vozovek třetí třídy. Trošku statistiky - letos napadlo zatím 27 centimetrů sněhu, vloni 150 centimetrů! Jak to vypadá v Jizerských horách? Nejvíce sněhu leží v Zásadě, kde ho je 42 centimetrů, převážně umělého. V Bedřichově připadlo osm centimetrů, celkem zde mají třiceticentimetrovou prachovou pokrývku. Albrechtický Špičák má o pět více, Severák hlásí deset a dva nové, v Desné na Parlamentu se lyžuje na osmi a v Josefově Dole na patnácti centimetrech.

SOBOTA 27.1. - Sníh přes celý týden nevydržel ani náhodou. Ptáci zpívají jako na jaře. U rodičů na zahrádce se objevil strakapoud, sojka a samozřejmě všudepřítomné sýkorky. Počasí si dělá co chce a není divu, že vypuká chřipková epidemie.

NEDĚLE 28.1. - Je nádherné slunečné počasí, lehce mrazivo. Od prosečské chaty je kouzelný výhled na lehce zasněžené kopce. Při večerní procházce pozoruji dva asi jedenáctileté kluky při tvorbě kluziště. Na saních mají kanystr s vodou, kterou pouštějí hadicí na hřiště. Vláčejíc sáně krouží po obvodu hřiště a tváří se nad svým vynálezem nadmíru důležitě. V noci napadly na horách dva až tři centimetry čerstvého sněhu.

PONDĚLÍ 29.1. - Večer je řádně ledové ovzduší. Ach, moje plíce, chřipka se blíží!

STŘEDA 31.1. - Lehce sněží a tvoří se hebounká prachová peřinka z bílých vloček, za mraky tušíme slunce. Dnes máme Světový den pomoci malomocným.

PŘÍRODA

PONDĚLÍ 15.1. - Ochrana přírody bude hlavním tématem debaty, jež se dnes večer rozhoří v Klubu Na Rampě, kam zavítají z Prahy představitelé světoznámého a kontroverzního hnutí Greenpeace. Na pořadu nejen problematika českého životního prostředí.

STŘEDA 31.1. - Deník Jablonecka /číslo 27/ strana 9 pod titulkem „Školní děti již doputovaly s Ferdou Mravencem“ informuje, že v audiovizuálním středisku jablonecké knihovny přednášel entomolog Vít Picek v rámci ekologického projektu, který připravil referát životního prostředí Okresního úřadu v Jablonci. V minulém roce byl program ekologické výchovy zaměřen na děti z druhého stupně základních škol, letos pokračoval programem Putování s Ferdou Mravencem, který byl určen nejmladším žákům.

Vytvořeno 15.7.2005 13:20:33 | přečteno 2167x | Petr Vitvar