Kultura

Leden 2001 v kultuře. Kulturní akce a zařízení.

KULTURNÍ AKCE MĚSTA

JABLONEC 2001 - Na prosincovém zasedání rady města byl schválen projekt Jablonec 2001 navazující na program Jablonec nad Nisou 2000, jenž proběhl úspěšně v loňském roce. Program zahrnuje 116 kulturních, sportovních a společenských akcí, na kterých spolupracuje více než padesát subjektů. Celý projekt je finančně podporován městem Jablonec a má za cíl podpořit celkové dění města. Při výběru jednotlivých akcí byl kladen důraz na reference o realizátorovi, na tradici akce, její typ, místo a termín konání. Vznikl tak vyvážený program na celý rok pro všechny věkové i zájmové kategorie. Koordinátorem projektu je - stejně jako vloni, Výstaviště v Jablonci.

SOBOTA 27.1. - Plesový maratón v měsíci lednu završil 6. ples Města Jablonce, který se konal v Kulturním a gastronomickém centru Střelnice. Účast sice trochu poznamenala chřipková epidemie, ale ti co přišli, bavili se náramně. V přísálí vítal folklorní soubor Šafrán příchozí zpěvem a výbornými koláčky od Libuše Jahodové z Rudolfova. U vchodu do sálu předal dámám květinu a popřál návštěvníkům dobrou zábavu starosta RNDr. Jiří Čeřovský v doprovodu Lenky Mrázkové, Miss Jablonec 2001. Společenským večerem provázel moderátor David Jelínek a k tanci hrál Big Band Relax z Mladé Boleslavi. O muziku z jiného soudku se postarala Cimbálovka Bohumila Eliáše z Liberce. Půlnoční losování hlavních cen začalo předáváním dortu se znakem Jablonce - tradičně věnovaného starostou.

PONDĚLÍ 29.1. - Literární soutěž Múza 2000 vyhlásil již po páté Městský úřad Jablonec společně se Střediskem volného času - Domem dětí a mládeže Vikýř. Tentokrát na téma „Město, kde žiji.“ Deník Jablonecka /3.2./číslo 29/strana 6 pod titulkem „Otázka pro Markétu Lengálovou z Klobouk u Brna“ píše o nejvzdálenější účastnici literární soutěže Múza 2000. Markéta se vyznává, že: „Začínající autoři nemají jednoduché se prosadit a asi bych se těžko uživila. Múza mne inspirovala a třeba si ještě někdy zasoutěžím. Mám ale spoustu jiných koníčků.“ Porota hodnotila na 150 prací v různých věkových kategoriích a žánrech od autorů z Jablonce i dalších míst celé ČR. Slavnostní vyhlášení výsledků se konalo dnes v nové obřadní síni jablonecké radnice, ceny přebírali vítězové z rukou spisovatele Jiřího Žáčka. Deník Jablonecka/31.1./číslo 26/strana 6 pod titulkem „Chybí nám svobodná mysl“ v minirozhovoru s Jiřím Žáčkem cituje spisovatelovo přesvědčení, že česká literatura je v krizi.

KULTURNÍ ZAŘÍZENÍ

DIVADLO

ÚTERÝ 2.1. - Deníky Bohemia dnes na straně 3 ke krizi v České televizi tvrdí pod titulkem: „Nezávislé odbory ČT vyhlásily stávku, Hodač však bojuje dál,“ že důvodem stávky je nerozhodnost všech oprávněných lidí řešit současný vývoj a cenzura ze strany vedení. Deník Jablonecka na sedmé straně pak pod titulkem „Představitelé kultury vyzývají k odstoupení generálního ředitele České televize Jiřího Hodače a Radu ČT“ informuje, že Městské divadlo Jablonec, Výstaviště a Klub Na Rampě preferují objektivnost a vyzývají další regionální kulturní zařízení v celé ČR, aby se připojily k výzvě. Připomínám, že divadlo v Jablonci - na výzvu Divadla Na Zábradlí, vystavilo již 26.12.2000 podpisové archy, které podepsaly na dvě stovky lidí. Týkají se kauzy ČT. V té létají silné výrazy jako jsou nezávislost, svoboda slova, zřejmé jsou averze, nenávist, agrese. Divák na „své“ obrazovce sleduje černo a při vysílání pak zaznamenává v levém rohu nápis stávka. Televize se stala politickou tribunou nepolitické strany. Názory se různí, média i politici mají vystaráno. Je o čem psát, je o čem diskutovat. DJ/6.1./strana 7: „V klubu Na Rampě do vyřešení krize v České televizi lze sledovat zpravodajství krizového štábu redaktorů - Exsenátor František Vízek i jeho nástupkyně Soňa Paukrtová se shodují, že rada TV je nekompetentní.“ - O čtyři měsíce později.
V pátek 27.4. bylo v kauze České televizi konstatováno, že nikdo neporušil zákon. Vyšetřovatel odložil všech 106 trestních oznámení souvisejících s krizí v ČT. Žádné osobě se nepodařilo prokázat spáchání trestného činu.

STŘEDA 3.1. - Deník Jablonecka na straně 9 pod titulkem „Poslední představení v roce mělo slavnostní punc“ píše, že ředitel divadla Mgr. Pavel Žur poděkoval zaměstnancům. Nechybí ani abonentní nabídka na jaro a léto 2001 s aktuální informací, že šest skupin bylo rozděleno podle náročnosti a divadelních žánrů. Nová předplatitelská nabídka jabloneckého divadla na sezónu jaro - léto zahrnuje šest skupin. DA, DB (tj. divadelní za A plus za B), ND (náročný divák), H (hudební), S (setkání), RD (rodiče s dětmi). Výměna abonentek a prodej nových bude ukončeno koncem ledna. Divadelní rok je v půli a je na co navazovat. Deník přináší obsáhlý rozhovor s ředitelem divadla o dramaturgii, správní radě, ekonomice i jeho soukromém životě.

SOBOTA 6.1. - Tříkrálové zpívání potěšilo příznivce dětských sborů Písklata, Zvoneček, Vrabčata, Rolnička, Jablonecká píšťalka, Sokolíček, Fialky a Vrabčáci.

PONDĚLÍ 8.1. - Dneškem počínaje do pátku 12.1. mají stávající držitelé abonentních průkazek šesti speciálně zaměřených skupin představení Městského divadla v Jablonci možnost obnovit předplatné na sezónu jaro - léto. Noví zájemci si mohou půlroční abonmá zakoupit příští týden.

PÁTEK 19.1. - Městské divadlo má svůj třetí ples na Střelnici. K poslechu a tanci hraje orchestr Ladislava Bareše. V programu vystoupí pěvecké duo Kamélie.

ÚTERÝ 30.1. - Ještě dnes a zítra mají poslední možnost ti, kteří uvažují o využití nabídky Městského divadla v Jablonci a chtějí si zakoupit abonmá skupin H (hudební), S (setkání s různými hudebními žánry) či ND (náročný divák). Předplatitelé těchto skupin totiž dostanou v květnu jako dárek premiérové činoherní představení a ještě navíc budou po celou sezónu využívat výsadního práva koupit si vstupenku na jakýkoliv pořad v divadle o jeden den dříve, než bude zahájen předprodej.

STŘEDA 31.1. - Koncert Hany Hegerová beznadějně vyprodal všechna místa v divadle a byl zároveň pěknou tečkou prvního měsíce letošního roku.

GALERIE

ÚTERÝ 9.1. - Galerie Belveder Muzea skla a bižuterie v Mlýnské ulici 27 nabízí stálou expozici „Historický empírový nábytek a Skleněný knoflík 19. století.“ Otevřeno úterý až pátek 9.00-11.00 a 12.00-17.00 hodin. Na dnešní podvečer připravila galerie ojedinělou cestopisnou přednášku Zuzany Krámské a Zdeny Svobodové. Vyprávění pod názvem Půl roku na cestě nabízí zážitky a poznatky z cestování po Indii, Nepálu a Srí Lance. Život obyvatel zmiňovaných zemí zachytily cestovatelky i na diapozitivech.

ČTVRTEK 11.1. - Vysokou laťku kvality a nápadu nastavilo sdružení fotografů Euroregionu Nisa kontakt společnou výstavou svých členů, jejíž vernisáž se uskutečnila dnes večer v Galerii Belveder. Expozice fotografií čtyřiceti českých a polských autorů působí uceleným dojmem. Zastoupeny jsou téměř všechny oblasti fotografie, od reportážní přes portrétní a krajinářskou až po akt.

SOBOTA 13.1. - Galerie Porozumění v Rýnovicích čp. 24 je otevřená od středy do soboty od 14.00 do 17.00 hodin. Dnes zde končí výstava sbírky Christy Petráskové „Skleněné perličky z Jablonce“, která nabízela čtyři druhy perlí - vinuté, foukané, mačkané a sekané. Plus lahůdku v podobě ponikelských vánočních ozdob a malé kolekce sněhových vloček ze Zásady.

ÚTERÝ 23.1. - „Přehrada v klínu hor“ je název nové knihy o jablonecké vodní nádrži, kterou dnes uvádí v život galerie MY společně s vernisáží výstavy ke stejnému tématu. Knížka i výstava se zabývá obrovskými povodněmi u nás ve druhé polovině dvacátého století a návazně vznikem myšlenky vybudování přehrad na svazích Jizerských a Lužických hor. Dnešní datum vydání knihy a zahájení výstavy nebylo zvoleno náhodně. Dnes bude zároveň vyhodnocena rekonstrukce hráze jablonecké přehrady a předána do plného provozu. Rámec uvedených akcí doplní o dva dny později posezení v Klubu Na Rampě, kde bude k vidění a slyšení vše, co se do knihy a na výstavu nevešlo. Dny věnované přehradě vyvrcholí o víkendu, kdy bude možné projít štolu pod hrází.

KINA

STŘEDA 3.1. - Filmový top ten loňského roku uvádí na prvním místě český snímek Princezna ze mlejna. Že jsou naše filmy konkurenceschopné konstatuje dnes Deník Jablonecka na straně 8. Na téže straně jsou i pozvánky ke stříbrnému plátnu do kina Radnice - „Půvabné agentky v akčním snímku Charlieho andílci“ a kina Junior - „Vstupte do mysli masového vraha.“

KLUB

PÁTEK 19.1. - Moravský basista vedle japonské houslistky a francouzské tanečnice vietnamského původu. Skupina Rale, která dnes v noci koncertovala v jabloneckém Klubu Na Rampě je skutečně kosmopolitní. V tomto složení hraje třetím rokem.

MUZEUM

STŘEDA 3.1. - Vliv secese na české, zejména jablonecké sklářství přibližuje Petr Nový, odborný pracovník Muzea skla a bižuterie v Jablonci v Deníku Jablonecka /3.1./ na straně 9 pod titulkem „Užité umění aneb Mezi proslulé světové galvanizéry patřil tehdy i místní rodák Adolf Zasche, který za své práce získal mimo jiné ocenění na Světové výstavě v Paříži v roce 1900.“

STŘELNICE

PÁTEK 19.1. - Plesová sezóna je v plném proudu. Kulturní a gastronomické centrum Střelnice v Jablonci je víkend co víkend až do konce března plné tanečníků. Dnes patří jeho sál divadelnímu plesu, zítra studentům ze Soukromé obchodně právní akademie. V sobotu 27.ledna zde bude ples Města Jablonce. Za další týden se na tanečním parketu předvede Gymnázium Dr. Randy a v sobotu 3.2. tančí na Střelnici jablonečtí dopraváci.

VÝSTAVIŠTĚ

ÚTERÝ 2.1. - Deník Jablonecka/strana 6 pod titulkem „Abraxas předvedl svoje Sado maso“ - z koncertu kapely Abraxas na jabloneckém Výstavišti.

ČTVRTEK 4.1. - Výstavu „Fotky z Indie“ zahájila dnes večer v kavárně devítka Jarmila Gorgo, vlastním jménem Pešlová, jinak také ředitelka Výstaviště v Jablonci. Fotografie jsou z jejího tříměsíčního pobytu před dvěma roky v Indii. Výstava měla premiéru v libereckém Malém divadle, v Jablonci potrvá do konce ledna.

ČTVRTEK 11.1. - Více než stovka posluchačů přišla dnes na neokázalý koncert libereckého kytaristy a zpěváka Petra Chalupy. Ten více jak dvě hodiny do ztemnělého, jen svíčkami osvětleného sálu jabloneckého Výstaviště, interpretoval písně Karla Kryla.

Vytvořeno 15.7.2005 13:41:55 | přečteno 2930x | Petr Vitvar