Kultura

Květen 2001 v kultuře. Jablonecké kulturní akce, spolky, církve, kulturní zařízení.

KULTURNÍ AKCE

SOBOTA 5.5. - Májovou veselici s živou taneční hudbou pořádá Hotel Petřín. O dva týdny později toto zařízení pamatuje na nezadané. Seznamovací večer se ponese v duchu motta „Květen, lásky čas.“ K tanci zahraje diskotéková hudba 60. - 80. let.

PONDĚLÍ 7.5. - Májový den, komponovaný pořad, v němž se předvedou folklorní soubory Šafrán, Nisanka a dramatické studio Gymnázia a Sportovního gymnázia Dr. Randy v Jablonci se koná v městském divadle k výročí osvobození.

STŘEDA 9.5. - Našim maminkám patřil komponovaný pořad, který připravil v rámci projektu Jablonec 2001 Dům dětí a mládež Vikýř s modelingovou agenturou M.U.K. a Petra Models na velkém sále jabloneckého Výstaviště.

PÁTEK 11.5. - Astral Frequencies je název taneční house party, která se rozjede večer v sále Sokolovny v Jabloneckých Pasekách. K vidění prý vesmírné dekorace a go go dancers, k poslechu „vychytaný“ zvuk od čtveřice diskžokejů.

PONDĚLÍ 14.5. - Tematická výtvarná soutěž s názvem Nisa - řeka, která nás spojuje začíná na Výstavišti v rámci 5. ročníku výstavy výtvarných prací žáků a studentů. Výstava se koná v rámci projektu Jablonec 2001 a s pracemi různých témat a technik je do ní přihlášeno šestačtyřicet školských zařízení z celého okresu. Velký zájem vzbudila dopoledne prezentační akce občanského sdružení Svítání, které u příležitosti zahájení výstavy uspořádalo ukázku jízdy na koních. Součástí je i výstava na téma drogy a AIDS organizovaná Okresní hygienickou stanicí Jablonec.

ČTVRTEK 17.5. - Městské divadlo v Jablonci od sedmnácti hodin nabízí inscenaci Cesta malého stromu. Jde o dětské představení na motivy indiánských příběhů v podání žáků Svobodné obecné školy z Rybářské ulice. Městské divadlo zažilo už hodně školních představení, vesměs akademií, ale aby se na jevišti objevilo devadesát dětí, které se pod vedením jedné učitelky Libuše Hájkové - scénář, scénografie i výběr originální hudby, střídaly bez přestávky hodinu a půl na scéně, to překvapilo nejen diváky, ale i zaměstnance divadla, kteří viděli už ledacos. Žákům prvních až pátých tříd se podařilo procítěným dětským zaujetím nadchnout. Na představení pracovali celý rok a věnovali se tématu i v jiných předmětech než jen v dramatické výchově. Kostýmy si vyrobili sami s pomocí rodičů. Co kus, to originál.

PÁTEK 18.5. - Ještě trochu swingu si mohou zanotovat s legendárním orchestrem Rudy Janovského návštěvníci tanečního pátku v Sokolovně v Jabloneckých Pasekách. Orchestr přináší posluchačům stále oblíbené taneční melodie čtyřicátých až šedesátých let.

PONDĚLÍ 21.5. - Světový den kulturního rozvoje vyhlašuje Unesco. Připojme zprávičku, že na večer byla připravena prémie pro příznivce některých abonentních skupin našeho divadla. Šlo o hru Johna Mortimera „Já, Claudius“ v podání herců Divadla F.X. Šaldy Liberec.

PÁTEK 25.5. - Den Afriky. V duchu tohoto svátku mám pozvánku do nedalekého Tanvaldu, kde Malá galerie v Krkonošské ulici neúnavně propaguje uměleckou krásu. V těchto dnech jsou zde k vidění dřevěné sochy výtvarníka Václava Plechatého, který se ve své tvorbě inspiruje uměním primitivních afrických kmenů. Proto jeho sochy, ale i figury na grafických listech, mají například velké hlavy a oči. V červnu zmiňovaného autora vystřídá jablonecká keramička Eva Tesařová. Víc k Africe vážně nemám, ale dnešní kulturní výčet tím nekončí. Milovníkům avantgardy dobře známý Petr Váša s kapelou Ty Syčáci večer koncertuje v Klubu Na Rampě. Výstaviště pak zaplní sedm začínajících zpěváků, pro které vstupenkou do hudebního světa může být soutěž amatérů Hvězda roku 2001.

KULTURNÍ ZAŘÍZENÍ

GALERIE

ČTVRTEK 24.5. - Absolvent Vyšší školy uměleckého průmyslu v Jablonci Jaroslav Šerých (73 let) dneškem počínaje vystavuje v galerii MY soubor měděných desek a kreseb. „Podvečerní slunce ozařuje prostor této krásné výstavy. Patřilo by se mnohoslovné vyjádření obdivu, ale všechna slova jsou v názvech tajemných obrazů z mnohotvárného kovu. A pro záhadné další rozměry nejsou ani slova dostatečná,“ zapsal do návštěvní knihy neznámý obdivovatel. Výstava potrvá do čtrnáctého června.

MUZEUM

PÁTEK 18.5. - Mezinárodní den muzeí byl vyhlášen v roce 1977. Krásně k tomu znějí následující zprávy. První je ze zastupitelstva, kde v rámci schváleného rozpočtu bylo pamatováno 130 tisíci na rekonstrukci Muzea skla a bižuterie Jablonec. - Až v americkém Washingtonu byla před časem naším muzeem prezentována expozice o vinutých perlích. A právě v těchto dnech ji mají možnost zhlédnout návštěvníci Galerie Belveder, kde se koná do sedmnáctého června výstava s názvem Vinuté perle a restaurované předměty. Kolekce je sestavena z depozitářů muzea a skládá se z prací vyrobených v letech 1926 až 1932. Takovýto soubor je v regionu prezentován poprvé.

KINA

STŘEDA 30.5. - Další český film je tady! Tmavomodrý svět režiséra Jana Svěráka se objevuje na plátnech jabloneckých kin dnes poprvé, promítán bude do šestého června. Slavnostní uvedení přišli do kina Radnice zpestřit nejen šéf společnosti Cinemart Jan Jíra a herec Kryštof Hádek, ale i Zdeněk Svěrák. Nemalou zásluhu na vzácné návštěvě mají i naši modeláři, kteří byli tvůrci zdařilých leteckých maket dvou spitfirů. A tak, když na plátně kina běží titulky, objeví se po zvučných jménech, jako je Jan a Zdeněk Svěrákovi či Ondřej Vetchý, kolonka „repliky letadel“. U ní jsou jména Jiří Mikeš, Zdeněk Malý a Lukáš Malý. Všichni jsou z Jablonce a další šikovní Jablonečáci - Jaroslav Dědič, Libor Halama, Ivan Jonáš, Milan Kroupa a Pavel Mareček, jim s pracemi pro válečný velkofilm pomáhali. „První kontakt s chystaným filmem se odehrál asi před dvěma lety, a pak se dlouho nic nedělo, protože Jan Svěrák sháněl na snímek peníze. Nakonec se ale celá akce rozjela poměrně rychle a 25. února 2000 dorazil za přísného utajení z Anglie do Jablonce první laminátový odlitek spitfire. Svěrákovi nás oslovili díky tomu, že jsme již v minulosti vyráběli modely pro jiné filmy. V roce 1976 to byly plachetnice pro Kachyňovu Malou mořskou vílu a kolegové se podíleli ještě na dalších pěti, většinou akčních filmech, zpravidla asijské provenience. Ty však v českých kinech neběžely. Asi dva se jim podařilo zhlédnout na videu a bylo to prý dost příšerné,“ sděluje na stránkách regionálních novin Zdeněk Malý, jenž na replikách spitfirů spolupracoval se synem Lukášem.

STŘEDA 9.5. - Drogy a sex - o těchto témat se diskutovalo v kině Radnice. Se středoškoláky hovořili pražští odborníci. Účinkovala zpěvačka a kytaristka Blanka Šrůmová.

VÝSTAVIŠTĚ

ČTVRTEK 24.5. - Pátý ročník výstavy výtvarných prací žáků a studentů s doprovodnou soutěží Nisa - řeka, která nás spojuje, se konal v prostorách Výstaviště. Do soutěže bylo přijato 163 výtvarných prací, které byly dnes v aukci vydraženy za částku téměř devět tisíc korun. Výtěžek putoval na konto dětské nemocnice jako příspěvek k nákupu inkubátoru.

SBORY, SPOLKY, KLUBY

PÁTEK 4.5. - Spolek přátel města Jablonce u příležitosti hasičského svátku svatého Floriana předal veřejnosti do užívání historický požární hlásič z dvacátých let. Protipožární systém začal v Jablonci fungovat v roce 1928 a zahrnoval 45 veřejných hlásičů, díky kterým mohli lidé včas přivolat hasiče. Systém byl zničen v padesátých letech, kdy do centrálního dispečinku uhodil blesk. Renovovaný hlásič na rohu ulic Nástrojařské a Vrchlického sady vysvětil dnes Antonín Bratršovský, farář římskokatolické církve.

PÁTEK 18.5. - Velkolepý výroční koncert Smíšeného pěveckého sboru Janáček v Městském divadle Jablonec byl věnován 100. výročí věhlasného hudebního skladatele Guisepe Verdiho. Doprovázel orchestr Atlantis.

SOBOTA 19.5. - Na rockové pódium se po letech vrací jablonecký kytarista Jiří Knébl (57 let), který se představí dnes večer v Klubu Na Rampě v hudební show 60. a 70. let.

VÍKEND 19. až 20.5. - Na festivalu dětských sborů v Praze zazpíval mezi osmi účastníky i náš sbor Vrabčata. V pátek předcházel samostatný koncert u dětského pěveckého sboru Kvodlibet.

ÚTERÝ 22.5. - Spolek přátel města Jablonce bilancoval v Klubu Na Rampě činnost za loňský rok. Předsedou spolku, který čítá v současné době pětatřicet členů, je Jan Kašpar, ředitel SOKA, což znamená Státní okresní archív. Je zároveň členem Spolku přátel obce Janov nad Nisou a sdružení Patron - spolku přátel pomníčků památných míst Jizerských hor. Členská schůze spolku schválila vedle zprávy o činnosti a změně stanov i plány jednotlivých sekcí, což jsou konkrétně sekce partnerských měst, pro umění a kulturu, regionální historii a územního plánování. Byl zvolen nový desetičlenný výbor se staronovým předsedou Janem Kašparem. Spolek plánuje i turisticky atraktivní projekty jako je například zavedení muzejní tramvajové tratě Mariánka z Jablonce na Proseč.

PÁTEK 25.5. - Tradiční výroční koncert pořádal v divadle soubor zobcových fléten Jablonecká píšťalka. Nechybí host, jímž je Orchestr vojenské konzervatoře v Roudnici nad Labem. V rámci večera se představí i absolventi kurzu Dřevěné píšťalky.

CÍRKVE

PÁTEK 18.5. - K římskokatolické církvi v Jablonci se hlásí bezmála devět tisíc lidí. Svatostánek Nejsvětějšího srdce Páně, který v příštím roce oslaví sedmdesáté výročí vzniku, by měl projít náročnou rekonstrukcí za dvanáct miliónů korun. Kostel bude však fungovat i v době oprav, jejich začátek je naplánován na příští rok. Vzácnou budovu si dnes prohlédli bratři Herzogové z německého Kraillingu - vnuci architekta Josefa Zasche (1871-1957), jenž kostel postavil a vtiskl mu konstruktivistického ducha třicátých let minulého století. Hosté přijeli na pozvání Spolku přátel města Jablonce společně se svým synovcem Walterem Kunzelem z Erfurtu a vedle kostela navštívili také Státní okresní archív a Městskou galerii MY.

Vytvořeno 17.8.2005 15:46:31 | přečteno 2268x | Petr Vitvar