Ekonomika

Průmysl, obchod a služby, doprava a teplárenství v Jablonci n. N. v květnu 2001.

PODNIKÁNÍ

PRŮMYSL

ČTVRTEK 24.5. - Na Technickém veletrhu v Bělehradě, kde se představilo také jedenadvacet významných českých firem, například Škoda Trading Plzeň, Západočeská energetika a další, se staly ozdobou české expozice manekýnky z akciové společnosti Jablonex. V doprovodném programu vystupovaly několikrát denně po celý týden a navzdory charakteru veletrhu vzbudily o jabloneckou bižuterii nevídaný zájem.

ČTVRTEK 31.5. - Akciovou společnost Bižuterie Česká Mincovna navštívil viceguvernér České národní banky JUDr. Leopold Surga a další členové bankovní rady. Návštěvu hodnotí v regionálním tisku obchodní náměstek Jan Vízek slovy: „Zájem o vznik mincí a medailí byl nelíčený. Pokládáme za dobré, jestliže se členové rady a našeho úzkého partnera mohou seznámit s výrobou a ještě za lepší, když je zájem oboustranný. Netajíme, že máme zájem razit i euromince. Podle našich informací se země dvanáctky již tři roky na výrobě mincí podílejí. Podnikáme všechny kroky k tomu, aby kdokoli bude referovat o naší mincovně, mohl sdělit, že český výrobce umí nabídnout kvalitní zboží.“

OBCHOD A SLUŽBY

CENOVÝ SERVIS V TITULCÍCH TISKU: Zmrzlináři už prožívají žně, u stánků se tvoří fronty - Někdo prodává klasickou, jiný modernější kopečkovou - Mléčné výrobky a aktuální ceny prodejen potravin na Jablonecku - Rostlinné tuky vedou v nabídce nad živočišnými produkty - Ochrannou helmu jsou povinni používat i malé děti, rodiče mají jít příkladem, při nákupu je třeba si všímat několika důležitých věcí - Ceny za vepřové maso, a to i za mleté, neustále stoupají - Hitem nabídky na grilování jsou vakuově balená, marinovaná vykostěná kolena - Plastových křesel je dost - Pro turisty se hodí trek batoh a stany pro extrémní podmínky.

DOPRAVA

ÚTERÝ 1.5. - Zatímco uplynulý víkend zahájil provoz na trase městské hromadné dopravy tzv. cyklobus, dneškem počínaje vyjíždí v 00.30 hodin z centra města noční linka. Míří do Vrkoslavic a Kokonína, přes Žižkův vrch na Dolní náměstí a do dalších částí města. ČSAD linku zavedlo na základě přání cestujících a výsledku průzkumu. Podle něho se již rozšířily autobusové linky číslo jedna a čtyři. - V rámci MHD jezdí sedm autobusů vybavených vysílačkami usnadňujících cestování městskými autobusy slabozrakým a slepým lidem. Do konce května vybaví takto ČSAD dalších třináct autobusů a do konce roku by jich mělo být celkem sedmadvacet.

TEPLÁRENSTVÍ

PÁTEK 18.5. - DJ/strana 7 pod titulkem „Jde o fámy, zní unisono z Unithermu - Jednotka tepla cenově patřící v republice k nejvyšším.“ DJ/26.5/str.1 - Nad zájmy lidí zvítězila v teplárenství dohoda mezi demokraty občanskými a sociálními, až na Václava Vostřáka zvedli ruce jako jeden muž zastupitelé z ODS a ČSSD, včetně vedení radnice. Na straně sedmé poznámka šéfredaktorky Ireny Ottisové - Na jablonecké radnici by to chtělo změnu jako sůl. DJ/29.5./strana 7 - Prodej teplárenství byl prý ukvapený.

ZEMĚDĚLSTVÍ

STŘEDA 30.5. - Tradiční zemědělskou akci nazvanou Den senoseče připravila Agrární komora Liberec a Jablonec ve spolupráci s Agro Bílá a Agrocentrum Hronětice. Bude se diskutovat nad užívanými systémy při sklizni pícnin. Přímo na pozemcích zemědělského družstva Agro Bílá na Českodubsku bude předvedeno několik nových strojů jako je shrnovač píce a sklízecí řezačka. Akce přilákala zemědělce z Jablonecka, Liberecka, ale i dalších míst. Jako součást výuky pojali návštěvu učňové z učiliště z Frýdlantu v Čechách. Z našeho okresu prezentovalo zemědělské družstvo Kokonín frézu se sběracím vozem. Soukromý zemědělec Martin Jiřička z rodinné farmy v Lučanech nad Nisou přivezl traktor Same a čelní a boční žací lišty značky Pottinger.

Vytvořeno 17.8.2005 15:43:45 | přečteno 2194x | Petr Vitvar