Úvod

Dubnový úvodník

Veliký pátek třináctého dubna roku nula jedna přinesl veliké změny. Alespoň co se počasí týká. Astrologové varovali před mimořádně nepříznivým postavením hvězd, meteorologové se bohužel trefili s mimořádně nepříznivou předpovědí. Jaro tady a všude plno sněhu. Kleli řidiči na letních pneumatikách, hudrovali chodci v zimním obutí. Čety technických služeb zanechaly jarního úklidu, přestrojily sebe i techniku na zimní režim a šup do ulic s radlicemi a sypači. Během tří dnů velikonočních svátků napadlo dvacet centimetrů sněhu. Technické služby města Jablonce to stálo 223 tisíc korun, ale nevrazily je do nadílky pro koledníky, nýbrž do údržby. Z uvedené částky bylo 147 tisíc prosoleno, ale ne na vejce, nýbrž na silnice.
Veliký pátek plus třináctka. Příšerná kombinace. Už po staletí se považuje za špatné znamení, když se toto číslo a tento den sejdou. Letos nás čeká ještě v červenci. Pátek třináctého se prý může vyskytnout během roku nanejvýš třikrát. Posledním rokem, kdy se tak stalo, byl rok 1998. Tato matematická kombinace se objevuje zpravidla jednou za jedenáct let. O trochu déle, přesně třiadvacet roků, museli našinci počkat na přepad vody z jablonecké přehradní nádrže. Atrakce byla k vidění uprostřed dubna, kdy odborníci podrobovali hráz zatěžkávací zkoušce po náročné rekonstrukci. Někdy v té době dorazili do Jablonce také američtí veteráni z minulého století. Přesněji by mělo býti dorazily, protože šlo o automobily a úplně nejpřesnější by byl výraz doklouzaly. Spanilou jízdu totiž absolvovaly na letních gumách po sněhových závějích.
I takový byl duben. Bezezbytku naplnil přísloví „Březen za kamna vlezem. Duben, ještě tam budem.“ Teplo bylo jen zastupitelům na třiadvacátém zasedání, kdy je čekalo osmatřicet nikoliv stupňů Celsia, ale bodů k projednání, včetně teplárenství. Cirkus kolem této kauzy pokračuje, zatímco opravdické šapitó k nám přes sněhové bariéry nedorazilo.
Na stránkách kroniky přibyl můj další výmysl v podobě značek. Notičky - tramtadadá, znamenají svátek a srdíčko dobrý lidský skutek. Usmívající se kulaté obličeje obrušují hrany nedobrým skutkům. Černý puntík je určen kriminalitě a bílý různým formám protestů, ať již občanům v peticích či politikům při sesazování konkurence. Značky jsou uváděné pro přehlednost před datumem, u kriminality pouze tehdy, když je zpráva mimo vyhrazenou kapitolu. Zbývá mi doplnit značky i k uzavřeným měsícům. Tramtadá ...

Duben 2001 dokončen 27.5.2001 ve 23.20
Korektura 22.5.2002 ve 23.27

Vytvořeno 17.8.2005 15:09:33 | přečteno 1817x | Petr Vitvar
load