Společnost

Lidé, politický a společenský život, péče o obyvatelstvo v dubnu 2001.

LIDÉ

NEDĚLE 1.4. - Duben má pěknou řádku jubilantů. Mezi pětasedmdesátníky je i můj otec Jiří Beneš. Právě prostřednictvím jeho výročí jsem zjistila, že zástupci Sboru pro občanské záležitosti našeho města pamatují i na tyto „nekulaté“ oslavence s dárkem a přáním. Což rozhodně potěší. Ale zpět ke statistice. Jedenáct lidí slaví v dubnu osmdesátiny a o jednoho méně pak pětaosmdesátiny. M. Justová a R. Trojanové oslavily devadesátku, o dva roky více je M. Patočkové a J. Šťastnému, 93 let slaví O. Skácel, A. Mandíková a A. Hubnerová. Dvě ženy - MUDr. J. Weimannová a J. Leuchterová - mají 94 let. Pouhé dva roky do stovky chybí J. Bubákové.

ÚTERÝ 10.4. - Sedmdesátiny slaví Jaroslav Poloprutský. Zná ho každý, kdo holduje v Jablonci jakémukoli sportu. S brašnou plnou fotografickým propriet je viděn především na fotbalových utkáních nejen v našem městě. Nevynechá jediné utkání ligových fotbalistů FK Jablonec doma i na hřištích soupeře. Výbornou fotografickou práci odvádí však i při atletice, hokeji, lyžování, házené a jiných sportech, ale i při dalších společenských či kulturních akcích. Jeho fotografie jsou k vidění i na stránkách regionálních novin, s nimiž dlouhodobě spolupracuje jako externista.

SOBOTA 14.4. - Diamantovou svatbu, čili šedesát let společného života, si připomínají manželé Božena a Stanislav Loudovi. - Dnes se také konalo v obřadní síni jablonecké radnice vítání nových občánků.

ÚTERÝ 17.4. - Dneškem počínaje mají milovníci umění jedinečnou příležitost prohlédnout si v Galerii My výstavu místního rodáka a světově známého umělce Oldřicha Plívy (1946). Ten zde slavnostní vernisáží zahájil výstavu nazvanou Sklo, kde představuje několik svých děl vytvořených od poloviny osmdesátých let až do současnosti. Práce Oldřicha Plívy mají ve svých veřejných sbírkách například ve Slovenské národní galerii v Bratislavě, v Severočeském muzeu Liberec a pochopitelně i v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci, ale také sbírky světových muzeí v Paříži, Sapporu či Toledu.

PÁTEK 20.4. - Opustit vrátnici nemocnice se nechtělo osmašedesátiletému muži bez střechy nad hlavou, který se rozhodl, že se uvelebí na čas právě ve zdejším vestibulu. Rozmluvit záměr museli bezdomovci strážníci městské policie, kteří mu posléze vyjednali dočasné ubytování v azylovém domě Naděje.

POLITICKÝ A VEŘEJNÝ ŽIVOT

POLITICI

PONDĚLÍ 9.4. - Hodinu a půl času pro veřejnost má dnes odpoledne poslanec Občanské demokratické strany (ODS) za Jablonecko Libor Ježek v kanceláři v Máchově ulici

ČTVRTEK 12.4. - Jak dnes informuje Deník Jablonecka na straně 7, velkorysé gesto se rozhodla udělat senátorka za Semilsko a Jablonecko Soňa Paukrtová. Svou kancelář v Jablonci, která je valnou část týdne nevyužita, hodlá bezplatně půjčovat zájemcům, například z řad nejrůznějších spolků. „Přišlo mi líto, že jsou prostory, vzhledem k mému častému pobytu v Praze, prázdné. Nyní v kanceláři občas zasedají lidovci a Unie svobody, ale jsem ochotna poskytnout kancelář i pro jiná setkání,“ říká senátorka, která má dále v úmyslu část peněz, určených na odbornou poradenskou činnost, věnovat k zaplacení právníka pro občany. - Další novinka, s kterou senátorka přichází, jsou internetové stránky, kde každý najde nejen její stanovisko k ožehavým tématům, ale i týdenní pracovní plán a pro občany zajímavou anketní rubriku. Zde na e-mailové dotazy senátorka každému odpoví, přičemž rubriku obnovuje každé pondělí.

MĚSTSKÝ ÚŘAD

NEDĚLE 1.4. - Skupinu studentů z belgického města Ronse hostí od dnešního večera do úterý město Jablonec. Hosty čeká návštěva sklárny Vitrum v Janově a pobočky belgické firmy Associated Weavers ve Vratislavicích, jejíž mateřská společnost sídlí právě v Ronse. Zítra se setkají belgičtí studenti se starostou města. - Jablonec má podepsané celkem čtyři smlouvy o partnerství. Vedle zmiňovaného belgického Ronse (od roku 1980, novodobě od roku 1990) udržujeme styky s německými města Bautzen (od roku 1993) a Zwickau (od roku 1971, novodobě od roku 1991). Čtveřici uzavírá smlouva s italským Marschianem (od roku 1999). - Součástí vztahů jsou výměnné pobyty nejen studentů, ale i odborníků

ČTVRTEK 5.4. - Rada města na páté schůzi mimo jiné schválila navržení na státní vyznamenání u čestných občanů města. Jsou to podplukovník ve výslužbě Ing. Čestmír Šikola a generál mjr. Ing. Karel Mrázek (in memoriam). Nominovala je jablonecká senátorka Soňa Paukrtová, která je přesvědčena, že „... jejich zásluhy jsou dostatečným podkladem pro udělení státního vyznamenání. Zda se tak stane, o tom rozhodne prezidentská kancelář.“ - Radní schválili vybudování cyklostezky od Slunečních lázní k Tajvanu na přehradě. Zatím jde o první etapu za 600 tisíc korun. Celá trasa vyjde na více jak trojnásobek.

PONDĚLÍ 9.4. - Mimořádné zastupitelstvo se sešlo k problematice teplárenství. Vzalo na vědomí, že a.s. UE bude dále jednat o prodeji akcií JTR, a.s., se třemi firmami. Uložilo starostovi města RNDr. Jiřímu Čeřovskému předložit na zasedání 19. dubna jednoznačné stanovisko ke zmařenému odkupu devětadevadesáti akcií JTR městem.

STŘEDA 11.4. - Deník Jablonecka /číslo 88/ strana 1 na téma teplárenství: „Ani odstoupení J. Drábka nepohnulo vedením města - Vyjednavači jsou bez odborníka a činí dojem, že se kauzy teplárenství chtějí hlavně zbavit.“ Deník Jablonecka /číslo 90/ strana 1 pod titulkem „Jablonecké teplo přišlo obyvatele až příliš draho - Permanentní zdražování: Za tři roky platí občan místo 270 již 450 korun za GJ tepla.“

DNY 18.-19.4. - Nejen média, ale také místní sdružení ODS dostalo ve středu 18.4. do rukou text výzvy starostovi Jiřímu Čeřovskému k odstoupení. Ve výzvě, kterou podepsalo osm zastupitelů, se uvádí, že nelze dál tolerovat neúspěšné vyjednávání starosty města v oblasti centrálního zásobování teplem. Výzva obsahuje žádost směrem k zastupitelům, aby na řádném zastupitelstvu (19.4.) byl navržen nový kandidát na místo starosty. - Na výzvu ihned reagoval starosta města, otištěna byla v Deníku Jablonecka 19.4. na straně 9. „Konstatuji, že i já nejsem spokojen se současným stavem v teplárenství a cenou tepla na rok 2001, kterou vyhlásila JTR. Žádné jednání jsme nevedl samostatně, ale vždy společně s dalšími zástupci města. Jakýkoliv návrh na řešení problematiky teplárenství byl předkládán k projednání radě či zastupitelstvu města,“ píše starosta Jiří Čeřovský a po výčtu kroků, které se v oblasti teplárenství v současné době podnikají, uzavírá: „Považuji za chybu věcný problém teplárenství v Jablonci jakkoliv personifikovat či politizovat. Konstatuji, že na základě výzvy ze své funkce starosty neodstupuji. Chtěl bych poděkovat všem, kteří mně doposud pomáhali při věcném řešení problematiky teplárenství.“ - “Pro občany může starosta udělat jediné - odstoupit,“ reaguje 21.4. v Deníku Jablonecka na straně 7 Petr Vobořil, zastupitel města Jablonce a člen představenstva JTR, a.s. Z titulu uvedených funkcí prohlašuje, že všechny podklady pro jednání o ceně tepla jsou již týden k dispozici a představenstvo JTR bylo připraveno na svém jednání 18. dubna o ceně hlasovat. - K těm, kteří stojí za starostou, patří parlamentní poslanec za Jablonecko Libor Ježek, který se domnívá, že jde o mocenskopolitické půtky.

ČTVRTEK 19.4. - Zastupitelstvo na svém 23. zasedání s nabitým programem. Připraveno 38 bodů k projednání, a to nikterak jednoduchých záležitostí. Snad se to nedá ani zvládnout. - Přestože zastupitelé zasedali od deváté ranní do téměř dvaceti hodin, podstatná část věcí projednána nebyla a dostane se na pořad začátkem května. - Z projednaných bodů prošel hlasováním záměr poskytnout bývalou dětskou nemocnici k vybudování zařízení důstojných posledních dnů člověka, tzv. hospic. Zastupitelé tím hlasovali proti představám výboru pro hospodaření s majetkem města Jablonce, který doporučoval rekonstrukci objektu na byty. Ing. Zdeněk Vokuš, ředitel jablonecké pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny upozornil, že musí být nejdříve vypsáno výběrové řízení a pokud ministerstvo zdravotnictví potvrdí možnost hospice, může pojišťovna uzavřít smlouvu. Musí se také jasně definovat, zda zařízení bude poskytovat zdravotní a nebo spíše sociální služby a podle toho bude stanovena platba. Vybudováním hospice by se stal Jablonec šestým českým městem, kde mohou nevyléčitelně nemocní důstojně a bezbolestně dožít. Jablonecké zařízení by mělo mít kapacitu maximálně třicet lůžek. Uvažuje se o tom, že jeho součástí bude denní stacionář pro ty, kteří zde stráví den, ale večer už se o ně postarají jejich blízcí. Budova dětské nemocnice se uvolnila před rokem, kdy se oddělení přestěhovalo do areálu nemocnice. Radní rozhodli objekt prodat, do výběrového řízení se přihlásili čtyři zájemci.

ČTVRTEK 26.4. - Představitelé městského úřadu, Spolku přátel města Jablonce i okresu se zúčastnili odpoledne předávání ocenění, které získal objekt hotelu Petřín za rok 2000 a 2001. Jedná se o 1. místo v 7. ročníku Pokrývačské olympiády Bramucu, dále cenu publika za nejhezčí střechu - o postup na mezinárodní olympiádu a 1. místo v Mezinárodní olympiádě v Maďarsku, které se v maďarském Tihany 9.února zúčastnilo rovných tisíc soutěžících z celé Evropy. Stavba Petřína s krásnou čepicí se stala - po privatizační peripetii - opět důstojnou dominantou města, kam míří návštěvníci za nádherným výhledem do kraje i dobrým jídlem.

PONDĚLÍ 30.4. - Na 3,5 miliónu korun vyšel město nový skatepark v sousedství plaveckého bazénu, přičemž 800 tisíc přidělilo ministerstvo vnitra v rámci Programu prevence kriminality. Přestože oficiálním dnem otevření je dnešek, již v době stavby si areál a svoji zručnost přicházeli vyzkoušet mnozí kluci s prkénky na kolečkách.

ORGÁNY STÁTNÍ MOCI, STÁTNÍ SPRÁVA

PÁTEK 6.4. - Zřejmě ohlédnutí těsně před přechodem pro chodce v Podhorské ulici znamenalo pro úřadujícího přednostu Okresního úřadu v Jablonci Milana Císaře dnes odpoledne srážku se stojící škodovkou. Nikomu se nic nestalo, odnesly to plechy aut.

PONDĚLÍ 9.4. - Dneškem počínaje platí společná dohoda mezi oddělením životního prostředí městského úřadu a Okresním soudem v Jablonci, která poskytla nové možnosti, kterak v zájmu veřejného blaha odpykat trest. Z dohody vyplývá, že na úklidu města a dalších míst se budou podílet i odsouzení. Výkon obecně prospěšné práce patří mezi alternativní tresty. V Jablonci je bezpočet příležitostí k naplnění. Jen úklid města je nekonečný.

ÚTERÝ 17.4. - Začaly vojenské odvody branců narozených v roce 1982 a starších. Odvody organizuje Územní vojenská správa v Jablonci, konají se v budově centra Arx, končí 11. května. Počítá se, že k plnění základní vojenské služby nastoupí ve čtyřech časových termínech vždy 50 až 80 odvedenců.- Náčelník Územní vojenské správy pplk. Václav Klempa svolal koncem dubna shromáždění Klubu vojenských důchodců, který má za úkol upevňování vzájemných vztahů mezi členy a zachování trvalého kladného vztahu k armádě ČR. Dostavilo se 38 z celkového počtu 54 armádních vysloužilců a ti do dalšího období vykročili v čele s novým předsedou rady zmiňovaného klubu, a to s plk. v.v. Miroslavem Němečkem, dosavadním místopředsedou. Ve funkci nahradil dlouholetého předsedu plk. v.v. Josefa Šimona. Vedle tradičních akcí, jako jsou například zájezdy, připravuje klub i Memoriál generála Mrázka. Závod přerostl rámec okresu, posledního kola se zúčastnily i týmy z Mladoboleslavska a jiných míst. Letos se uskuteční 14. září v Jenišovicích.

PÉČE O OBYVATELSTVO

POMOC, PREVENCE

ČTVRTEK 5.4. - Zhruba ve 13.20 se odehrálo v prodejně tabáku v Poštovní ulici loupežné přepadení. Muž, který požadoval cigarety a časopis, po obsloužení vytáhl na prodavačku střelnou zbraň a požadoval vydání peněžní hotovosti. V pátek 13.4. zveřejnili jablonečtí kriminalisté Policie ČR počítačově zpracovaný přibližný portrét podezřelého z loupežného přepadení a vyzvali případné svědky události, aby přispěli k objasnění případu.

VÍKEND 14.-15.4. - I o velikonočních svátcích měli hasiči plné ruce práce. Poprvé vyjížděli v sobotu do Krkonošské ulice, kde majitel vozidla nezvládl řízení a narazil do zdi. Vedle zásahu hasičů byla nutná pomoc i Rychlé záchranné služby. V noci pak vyjížděli jablonečtí hasiči k požáru chalupy v Hraběticích, kterou se podařilo částečně zachránit.

SOBOTA 21.4. - Hala Jablonec TRW, prestižní klání dobrovolných a profesionálních hasičů - 16. ročník. Připravilo Sdružení dobrovolných hasičů Čech, Moravy a Slezska.

ZDRAVOTNICTVÍ

SOBOTA 7.4. - Z rozhodnutí Světové zdravotnické organizace se slaví od roku 1950 jako Světový den zdraví. V letošním roce je věnován duševnímu zdraví. MUDr. Alena Hájková z Okresní hygienické stanice v Jablonci prostřednictvím novin sděluje: „Být duševně zdravý znamená být v rovnováze se sebou samým a s prostředím, které nás obklopuje, v němž žijeme. Vše musí být v souladu - představy i realita. Pokud realita nesplňuje představy, nastává stres, přepětí organismu a následuje problém. Odborné problémy řeší specialisté, ale každý z nás může druhému v jeho obtížné situaci jako první pomoc poskytnout rozvahu a klid.“

PÁTEK 27.4. - Světový den grafiky (v ČR se slaví od roku 1966) a Den ošetřovatelství. Druhý svátek uctí jablonecká sekce České asociace sester konferencí určenou odborným pracovnicím ve zdravotnictví. Mezi sedmi desítkami účastnic jsou nejen naše, ale také sestřičky ze Semil, Liberce, Turnova, Ústí nad Labem i německé kliniky Hoyerswerda. Již čtvrtý ročník Dne ošetřovatelství uspořádala Asociace zdravotních sester ČR, sekce Jablonec. V programu vedle přednášek a diskusí nechyběla prohlídka nemocnice. Tam byl dnes oficiálně otevřen nový pavilón interního oddělení. Starý objekt interny je předěláván na gynekologicko-porodnické oddělení. Od počátku rekonstrukce areálu nemocnice se proinvestovala už miliarda korun.

ŠKOLSTVÍ

NEDĚLE 1.4. - V neděli se sice nepracuje, nicméně platí, že od prvního dubna se stal novým vedoucím referátu školství Okresního úřadu v Jablonci Mgr. Tomáš Macek. Ve funkci nahradil dlouholetého ředitele Mgr. Jiřího Weisse. Školství jako takové prochází obdobím přechodu pod krajské orgány.

PONDĚLÍ 2.4. - Při ZŠ Mozartova ve Mšeně byl zahájen provoz veřejného sportoviště. Pod dohledem správce slouží hřiště především dětem a mládeži.

ÚTERÝ 3.4. - Odbor humanitní, oddělení školství, kultury a sportu městského úřadu na dnešní den stanovil - podle vyhlášky číslo 35/1992/Sb. - zápis do mateřských škol.
Do MŠ lze přihlásit dítě, které ke dni 31.8. letošního roku dovrší věk tří let. Po dohodě s ředitelkou zařízení lze přijmout i dítě mladší. Do 2. MŠ v Palackého 37 budou přijímány děti s logopedickými vadami, do 29. MŠ v Husově 3 pak alergici a děti s respiračními infekty. V obou případech je nutné doporučení lékařů. Rodiče mají možnost zvolit pro zápis nejbližší školku u bydliště.

ČTVRTEK 5.4. - Deník Jablonecka /číslo 84/ na straně 6 pod titulkem „V Evropském parlamentu mládeže radost i zklamání“ píše, kterak profesor Martin Pokorný a studenti Gymnázia U Balvanu - Adéla Benešová, Petr Neumann, Jarmila Dudová a Robert Musil - obsadili za prosazení rezoluce o opatřeních proti nemoci šílených krav krásné třetí, žel, nepostupové místo. Jsou vedeni jako náhradníci mezinárodního zasedání Evropského parlamentu mládeže v portugalském Portu, které se koná letos na podzim. Vědomosti pro zasedání získali gymnazisté i prostřednictvím internetu ve škole.

VE DNECH 6.-8.4. se na Obchodní akademii v Třebíči konalo finále středoškolské soutěže v akademickém debatování. Debatní liga byla vyvrcholením regionálních, zemských kol a celostátního přeboru. Zúčastnil se i tým centra Jablonec, složený ze čtyř studentek z našich gymnázií. Dívky v náročné soutěži devíti nejlepších týmů České republiky obsadily druhé místo. Protože první tým byl ryze chlapecký, dá se říci, že Jablonec má nejlepší debatérky v ČR. Schůzky debatního klubu se konají každý čtvrtek v Klubu Na Rampě.

SOBOTA 7.4. - Dnes odjíždí z Jablonce šestnáct německých studentů z Gymnázia Jakobe Bruknera v bavorském Kaubeurnu, kteří si vyzkoušeli na vlastní kůži, jak se žije českým studentům. Po celý týden je hostila jejich partnerská škola Gymnázium a Sportovní gymnázium Dr. Randy. Výměny studentů trvají od roku 1992 a uskutečňují se dvakrát ročně. Jablonečtí gymnazisté oplatí návštěvu v posledním červnovém týdnu.

ÚTERÝ 10.4.- Pětadvacáté jubileum vzniku si připomíná 17. mateřská škola na sídlišti Šumava dnem otevřených dveří. Návštěvníci se mohou seznamovat s prostředím školky, jejím programem, ukázkami dětských prací, nechybí kulturní vystoupení dětí. Zařízení má v současnosti čtyři třídy, které navštěvuje 87 předškoláků z Jablonce.

STŘEDA 11.4. - Vědecká rada Technické univerzity Liberec schválila rozšíření současných pracovišť textilního a oděvního návrhářství do Jablonce. Cílem je rozšířit nabídku vysokoškolsky vzdělaných oděvních výtvarníků o specialisty na průmyslový design oděvu, bižuterie a módního doplňku, kteří by měli být schopni konkurovat v budoucnu liniím prestižních výrobců světové úrovně. Záměr využít pro studium pomocnou divadelní budovu schválilo zastupitelstvo našeho města již v loňském roce.

PONDĚLÍ 23.4. - V mnoha rodinách dnes vládlo napětí. Desítky žáků devátých tříd základních škol absolvovaly první kolo přijímacího řízení na střední školy. Oproti předchozím letům byl zaznamenán zvýšený zájem o studium strojírenství na Střední průmyslové škole. Výsledky přijímaček budou doručeny rodičům do konce týdne.

PONDĚLÍ 30.4. - Poslední den, kdy přijímají na II. ZŠ v Liberecké ulici přihlášky dětí druhých ročníků do tříd s rozšířenou výukou jazyků. Žáci se učí od třetího ročníku jednomu cizímu jazyku a od šesté třídy pak mají povinně druhý cizí jazyk.

Vytvořeno 17.8.2005 15:19:07 | přečteno 2682x | Petr Vitvar
load