Počasí a příroda

Přírodní podmínky v Jablonci během dubna 2001.

TEPLOTNÍ REKORDY 2.DUBNA
Nejvyšší teplota 21,7 stupňů Celsia v roce 1968,
nejnižší teplota mínus osm stupňů Celsia v roce 1785.
Dlouhodobý průměr je 6,7 stupně Celsia.
Duben 2001?
DATUM
TEPLOTA
(st.Celsia)
2.4. 7.4. 14.4. 20.4 24.4 28.4
9 10 2 7 14 14
SNÍH (v cm)
ZDROJ: DENÍKY BOHEMIA - Deník Jablonecka
JIZERSKÉ HORY
- Bedřichov
- Tanvaldský Špičák
- Severák
- Ještěd
5
25
3
0
0
0
0
0
1
2
1
1
15
15
15
5
10
10
10
0
0
0
0
0
BESKYDY
- Lysá Hora
25 0 25 50 45 0
JESENÍKY
- Praděd
- Černohorské Sedlo
90
10
80
10
70
0
95
25
95
10
75
0
ORLICKÉ HORY
- Říčky

19
0 0 10 0 0
KRKONOŠE
- Špindlerův Mlýn
- Pec pod Sněžkou
38
20
0
0
25
10
28
35
25
20
8
0
KRUŠNÉ HORY
- Klínovec
10 0 2 20 10 0
ŠUMAVA
- Špičák
0 0 0 12 20 0

POČASÍ

NEDĚLE 1.4. - Jaro! Jaro je tady. To není aprílový žertík, byť datum tomu odpovídá. Nejen apríl čili den šprýmů je dnes, ale také Mezinárodní den ptactva (slaví se od roku 1906). Opeřenci oslavují zpěvem a k tomu se všemu živému pro radost šplhá rtuť teploměru díky sluníčku až na patnáct stupňů Celsia. Oteplení vylákalo stovky lidí ven k procházkám nebo rekreačním sportům. Příliv cyklistů i pěších turistů zaznamenaly také Jizerské hory. Co naopak skončilo, je bruslení pro veřejnost na ledě městského stadiónu, které bylo každou středu, v sobotu a v neděli. Zima je pryč, doufám, že letos definitivně. Počasí dalších dnů tomu odpovídá, ale pozor, jsme v horském Jablonci!

STŘEDA 11.4. nese přívlastek „Škaredá“ a je předzvěstí Velikonoc. Počasí dnes nebylo vůbec škaredé, byť po obědě asi tak hodinku vydatně pršelo. Pak se však rozehnaly mraky na obloze a tím pádem zmizely i chmury ve tvářích pořadatelů velikonočních trhů v centru města. Návštěvníci trhů si mohli na Mírovém náměstí v klidu vychutnat nejen folklórně laděný kulturní program, ale i tradiční českou baštu. Bylo pečené selátko, bramboráčky i uzenky, pivo teklo proudem. Zcela mimořádně je pro veřejnost zpřístupněna věž jablonecké radnice. Pokochat se pohledem na město z ptačí perspektivy se mohou zájemci až do pátku třináctého dubna, k dispozici jsou průvodci s informacemi nejen o historii stavby budovy radnice. Vedle češtiny lze žádat výklad i v němčině a angličtině.

ČTVRTEK 12.4. - Mezinárodní den letectva a kosmonautiky (slaví se od roku 1969) si připomínáme tak maximálně lítáním po velikonočních trzích. Kosmickou rychlostí se také mění počasí. Žel k horšímu. Jaro, kde jsi?

PÁTEK 13.4. zvaný „Veliký“ přinesl především velikou změnu počasí. Astrologové varovali před mimořádně nepříznivým postavením hvězd, meteorologové se bohužel trefili s mimořádně nepříznivou předpovědí počasí. Je větrno, zima zalézá pod kůži, dokonce začal padat sníh. S povzdechem jsem byla nejen já nucena vytáhnout zimní kabát a rukavice, již řádně uložené v tmavých útrobách skříně. Zkrátka, pátek třináctého! - Už po staletí se považuje za špatné znamení, když se toto číslo a tento den sejdou. V letošním roce nás čeká takovýto pátek ještě v červenci. Podle Thomase Frenslera, profesora matematiky z mansfieldské univerzity ve státě Pelsynvánie, se pátek třináctého může vyskytnout během roku nanejvýš třikrát. Posledním rokem, kdy byl pátek třináctého třikrát, byl rok 1998. Tato matematická kombinace se prý objevuje zpravidla jednou za jedenáct let. - Ale od matematiky zpět k počasí. Jarní sníh zaskočil hlavně řidiče. Těm, kteří přezuli zimní pneumatiky, šlo na letních gumách o život. Úklidové čety technických služeb pak zanechaly jarního úklidu, přestrojily techniku na zimní režim a vyrazily do ulic s radlicemi a sypači.

SOBOTA 14.4. - Přes noc napadlo snad patnáct centimetrů sněhu! Krásně bílého, křupe pod nohama. Kdyby byly Vánoce, jásám, ale jsou Velikonoce a jistě nejen já toužím po přírodě zářící jasnou zelení. Na řadu přišly opět teplé zimní boty již uložené ve sklepě. Nedá se svítit, respektive musí se svítit, je pod mrakem, ráno ležela nad obzorem hustá bílá mlha. Sněží, fouká a zase sněží, tak to jde celý den. Odpoledne vykouklo na chvíli slunce, má už sílu a sněhovou pokrývku částečně narušilo. K večeru začala rtuť teploměru klesat a noční procházka se psem byla opatrným balancováním po ledovém zrcadle.

NEDĚLE 15.4. - Je zima a nejvlídněji je doma u kamen. Přesto se kolem přehrady pohybovaly slušné davy lidí. Dnešek je posledním dnem, kdy přepadává voda z nádrže přes hráz. Tímto způsobem ji odborníci podrobili pětidenní zatěžkávací zkoušce po náročné rekonstrukci. Přehrada je napuštěna až na samý okraj, voda zalila pláže i okolní křoviny a ta, kterou nemůže nádrž pojmout, přepadává speciálními otvory umístěnými těsně pod vrcholkem hráze. Naposledy voda takto přetékala v srpnu 1978 po velkých povodních v povodí Jizery. Výjimečně atraktivní zážitek si nechá málokdo ujít. Lidé vzácný úkaz filmují a fotografují. - Někteří si pak nenechali včera ujít jedinečnou možnost prohlédnout si americké automobilové veterány z minulého století. V rámci spanilé jízdy, která začala na nedalekém zámku Sychrov, se majitelé technických klenotů, jejichž hodnoty se pohybují v desítkách tisíc dolarů, přijeli podívat i do centra Jablonce. Vadily jen sněhové závěje. Většina historických vozidel měla letní pneumatiky. Přesto jich k nám dorazilo čtrnáct.

PONDĚLÍ 16.4. - Je o poznání tepleji. Sníh nepřibývá, naopak. Pod odpoledními paprsky slunce taje a my se brodíme blátem. Náš pes - pudl Lucky Larry - neměl pěkné Velikonoce. Sice má slušivý jarní sestřih, ale v tom mu je zima. Dnes byl několikrát sprchován kvůli zabláceným tlapkám. Předcházející dny neušel drhnutí a zdlouhavé očistě, když přivlekl na svých chlupatých nohách mohutnou nadílku sněhových koulí. K tomu všemu ho dnes z dopoledního spánku rušili koledníci. I když oproti jiným rokům jich přišlo o poznání méně. Kdo by se také ztrapňoval velikonoční koledou, když za okny je zima. Přidejme statistiku. Během tří dnů velikonočních svátků napadlo dvacet centimetrů sněhu. Technické služby města Jablonce stála zimní velikonoční údržba 223 000 Kč, z toho bylo 147 tisíc korun na sůl. Na úklid sněhu a k dalším pracím nastoupilo pětadvacet pracovníků, především řidiči traktorů a sypačů.

ÚTERÝ 17.4. - Střídající se počasí znamená pořádný cirkus a nečekaná sněhová nadílka překazila plány i opravdového cirkusu Bernes, který měl své šapitó rozložit na Tajvaně u jablonecké přehrady. Stěhování ze sousedního Liberce bylo kvůli nepřízni počasí odloženo stejně jako avizované premiérové představení. První vystoupení je zatím naplánováno na čtvrteční podvečer.

STŘEDA 18.4. - Ráno bylo ještě pěkně mrazivo, šála kolem krku přišla vhod. Přes den většinou pršelo a sníh kvapem mizel. Rtuť teploměru se k večeru potácela těsně nad nulou, což už je stav naznačující přijatelnější teplotu. Teplo bude asi zítra zastupitelům na třiadvacátém zasedání, a to nejen proto, že budou jednat opět o teplárenství, ale protože je čeká osmatřicet bodů programu. Lidem v zasedačce radnice bude určitě fuk, jak je venku.

VÍKEND 21. - 22.4. - Počasí stále trucuje. Teplota kolem osmi stupňů, dny volna propršely. - Navzdory počasí, v rámci horské cykloturistiky, vyrazil tento víkend poprvé do Jizerek speciální autobusový spoj, tzv. cyklobus, který ve třech časech dopravuje v sobotu a v neděli do hor sportovní nadšence mající s sebou svůj bicykl. Jablonec je zřejmě prvním městem, který tuto službu nabídl. Původně jezdil autobus pouze z Jablonce do Bedřichova, ovšem vloni se vzhledem k zájmu libereckých cyklistů služba rozšířila do sousedního Liberce. Letos v době letních prázdnin bude provoz fungovat i ve dnech všedních. Dospělého cestujícího vyjde jedna jízda na patnáct korun, za přepravu jízdního kola zaplatí desetikorunu. Cyklobus do hor bude jezdit až do poloviny října .

ÚTERÝ 24.4. - Paráda, teplota 16 stupňů a sluníčko hřeje a hřeje ... , kéž vydrží!

STŘEDA 25.4. - Počasí vydrželo, rtuť teploměru se vyšplhala až k dvacítce.

ČTVRTEK 26.4. až SOBOTA 28.4. - Prší a mrholí, leje a kape, všude kaluže a bláto. Slunce, kde jsi? Informace na okraj z okraje okresu. Řidiči, kteří jsou zvyklí využívat silnici lemující přehradu Souš, si zatím musejí nechat zajít chuť. Kvůli nepříznivému počasí je totiž komunikace stále uzavřena. Podle tamního hrázného u přehrady v noci stále mrzne a tvoří se zmrazky.

NEDĚLE 29.4. - Zatímco dopoledne ještě drobně mrholilo, odpoledne už svítí slunce naplno. Teplota stoupla až na 25 stupňů, tedy u teploměru na slunci. Je mi do tance nejen proto, že dnes je Mezinárodní den tance (vyhlášen v roce 1982). Počasí se zlepšilo a s ohromnou rychlostí se objevily v zelené trávě první pampelišky, roje kvítků sedmikrásek, ve velikých trsech rozkvetla žlutá sluníčka podbělu. Zima ještě pořádně neskončila a už sbíráme léčivý podběl. Čerstvý poslouží k výrobě medu a nasušený pro přípravu čaje, abychom měli příští zimu čím vzdorovat chřipkám.

PŘÍRODA

VÍKEND 6. - 8.4. - Naplno se chystají po ukončení zimní sezóny zahájit práci na lesních školkách členové obecně prospěšné společnosti Suchopýr, k jehož hlavním aktivitám patří záchrana a obnova původních jizerskohorských dřevin. Tento víkend je první akce pro veřejnost. Školy, oddíly i jednotlivci budou upravovat a třídit sto tisíc kusů sazenic buku, jilmu, smrku, olše a javoru. - Sedm pokladniček, umístěných v horách a supermarketech na Jablonecku i Liberecku, slouží na finanční příspěvky. Některé pokladny jsou koncipovány jako stromy. Členové společnosti Suchopýr finanční výtěžek používají již čtvrtým rokem k akcím na záchranu a obnovu Jizerských hor. Koncem března z jedné takovéto pokladničky bylo vybráno přes pět tisíc korun. Celkem bylo zatím získáno přes 48000 Kč.

NEDĚLE 15.4. - Klub českých turistů, oddíl základní turistiky Tělovýchovné jednoty Tatran Jablonec, pořádá dalších vycházku jarní přírodou. Půjde se devět kilometrů Českým rájem, účastníky čeká trasa Turnov - Hlavatice - Hrubá Skála - Sedmihorky.

ČTVRTEK 19.4. - Dnes přibylo dalších 4 210 korun ve sbírce Suchopýr, a to z kasičky nainstalované na Šámalově chatě.

NEDĚLE 22.4. - Den Země a Arbor Day čili Den stromů, slavnosti stromů.

PONDĚLÍ 23.4. - Na jabloneckém Výstavišti zahájena tradiční výstava Týden Země. Velká část výstavy je věnována koncepci rozvoje Libereckého kraje z hlediska přírodního prostředí, turistických i cyklistických stezek. Hlavním organizátorem akce je referát životního prostředí Okresního úřadu Jablonec, expozicemi se zde představují také Střední uměleckoprůmyslová škola Jablonec či Dům dětí a mládeže Vikýř. Centrum ochrany přírody při Klubu Na Rampě návštěvníky seznamuje s projektem Čistá Nisa a oslovuje je anketou o budoucnosti Prosečského hřebene. Vedle mnoha informací nabízí výstava možnost dozvědět se více o mezinárodním projektu Zdravé město, kam má šanci se zapojit i Jablonec.

ÚTERÝ 24.4. - Dnes má svátek Jiří, což je mimo jiné svatý patron junáků. Na den přesně - po třiadvaceti letech - vysadili zástupci města v parčíku na Palackého ulici památeční lípu stříbřitou. Nahradila tak původní, jež zde byla umístěna na počest padesátého výročí založení jablonecké organizace Junák.

PÁTEK 27.4. - Skončil Týden Země. Na ekologické akci mohli občané mimo jiné získat i samolepku s nápisem „Reklamy? Děkuji, nechci!“ Samolepky byly vydané v rámci projektu, který se koná za spolupráce s Městským úřadem Jablonec. Jeho cílem je pomáhat lidem v boji s reklamními plakáty, které tak nesmyslně zaplňují naše poštovní schránky. Autoři projektu jsou Jana Menšíková, Vojtěch Abraham a Jan Antonín, studenti Gymnázia a Sportovního gymnázia Dr. Randy v Jablonci. Svítivě žlutou samolepku na své poštovní schránce mám a mohu potvrdit, že stoprocentně funguje. Mladí autoři, díky! Vedle výstavy jsou samolepky k dostání i v Informačním centru jablonecké radnice a v Klubu Na Rampě.

PONDĚLÍ 30.4. - Vatru k pálení čarodějnic v prostorách Slunečních lázní u přehrady připravil Dům dětí a mládeže Vikýř a slétlo se zde na tři desítky různých babizen na košťatech. Předcházel úklid přírody v okolí nádrže a přišel slušný zástup malých i velkých pomocníků. Večer vyvrcholil lampiónovým průvodem a ohňostrojem, který stál město padesát tisíc korun. Poprvé v historii byl bengálský oheň odpálen z hráze a pohled to byl úchvatný. Světelná produkce byla podmalována podmanivou hudbou a fungovala sugestivně. Výjimečný zážitek ocenily davy lidí, které lemovaly přehradu, jásotem a potleskem. Akce se konala v rámci projektu Jablonec 2001 pod organizační taktovkou Výstaviště.

Vytvořeno 17.8.2005 15:15:36 | přečteno 2181x | Petr Vitvar