Kultura

Duben 2001 v kultuře. Jablonecké kulturní akce, divadlo, galerie, kina, církve.

KULTURNÍ AKCE

STŘEDA 4.4. - Dvanáct folkových a country skupin se představilo v jabloneckém Klubu Na Rampě na přehlídce amatérských hudebních kapel. Formace Berušky, Netřesk a Dr. Rudolf Vomiště se odborné porotě líbily nejvíce a postupují na folk a country festival Zahrada, který se koná začátkem července v Náměšti na Hané.

ČTVRTEK 5.4. - Výstava s názvem „Jak se dělá divadlo“ zdobí od včerejšího večera kavárnu Devítka v Jiráskově ulici. Z průřezu barevných a černobílých fotografií Markéty Tallerové je cítit silný vztah k prknům, která znamenají svět. Poutavě působí záběry z jeviště i ze zákulisí.

STŘEDA 11. 4. - Škaredá středa není vůbec škaredá. Město Jablonec ve spolupráci s folklorním souborem písní a tanců Nisanka a Výstavištěm pořádají Velikonoční trhy, které vypukly dnes na Mírové náměstí. Slavnosti pod širým nebem zahájily již dopoledne děti z mateřských škol zdobením májek, trhovci vybalili tradiční velikonoční zboží a občerstvení, pódium před radnicí nabídlo kulturní program ve folklorním duchu. Akce trvala od středy do pátku, zatímco první dva dny bylo vcelku příjemné počasí, páteční sněhová vánice vyhnala z města postupně nejen diváky, ale také prodejce.

PÁTEK 27.4. - Dětský pěvecký sbor Vrabčáci, složený ze žáků ze 6.ZŠ, odjel dnes do Zwickau. Pětačtyřicet malých zpěváčků pod vedením sbormistra Mgr. Pavla Žura vyrazilo coby předvoj dalších zástupců, kteří budou obnovovat společnou smlouvu o spolupráci mezi Zwickau a Jabloncem, která trvá již třicet let.

KULTURNÍ ZAŘÍZENÍ

DIVADLO

ÚTERÝ 10.4. - V mezinárodní hudební platformu se proměnilo jeviště našeho divadla, kde na koncertě dětského pěveckého sboru Vrabčáci společně účinkovaly zahraniční hosté. Vedle exotických Niňos cantores de estado de Mexico se představili sólisté a orchestr Královské školy Eduarda IV., patřící k nejstarším hudebním školám ve Velké Británii.

STŘEDA 18.4. - Správní rada obecně prospěšné společnosti Městské divadlo na třetí schůzi v letošním roce. Na programu mimo jiné volba členů správní rady, kterým skončil tříletý volební mandát. Ostatní podklady včetně zápisu z jednání dozorčí rady v příloze.

SOBOTA 21.4. - Tanec je radost, třetí ročník festivalu scénického tance se konal v městském divadle. Do republikového kola postoupily soubory DaM Jablonec (Taneční škola Dany Malé - organizátor festivalu), KS Karlovy Vary a ZUŠ Horní Slavkov. Zvláštní cenu získaly soubory ZUŠ Litvínov a Magdalena z Rychnova u Jablonce.

GALERIE

SOBOTA 1.4. - Muzeum skla a bižuterie zve do své Galerie Belveder v Mlýnské 27, kde je prodloužena otevírací doba i o víkendech od devíti do sedmnácti hodin. V současné době nabízí galerie výstavu Jizerské hory včera a dnes. Představuje srovnání dobových pohlednic Petra Kurtina s fotografiemi Jana a Šimona Pikousových, s doprovodným slovem Oty Simma. Stálá expozice Belvederu: Historický empírový nábytek. Skleněný knoflík 19. století. - Muzeum skla a bižuterie v Jiráskově ulici je - oproti galerii - z důvodu rekonstrukce uzavřeno, a to až do roku 2004.

KINA

STŘEDA 18.4. - Dnes naposledy mohli diváci kina Junior zhlédnout výborný český film Samotáři, který byl nominován na Českého lva celkem v deseti kategoriích a stal se jedním z nejúspěšnějších českých filmů loňského roku. Znám osobně lidičky, kteří viděli Samotáře několikrát a pějí slova chvály. Krásných českých filmů se v poslední době pár urodilo a jablonecká kina je aktuálně zařazují. Ředitel Správy jabloneckých kin Otto Vejnar neúnavně a zasvěceně zve diváky do hlediště prostřednictvím všech povolených fíglů, nechybí reklama i jeho autorské články v novinách. „Dnes naposledy! Jindy už Samotáře v jabloneckých kinech neudivíte!“ píše na straně 8 v dnešním deníku Jablonecka.

KNIHOVNA

STŘEDA 18.4. - Městská knihovna v Jablonci uzavřela smlouvy o příspěvcích s většinou obcí a měst, jejichž knihovny tak budou moci dále využívat bezplatných služeb centrální knihovny v Jablonci. Zmiňované smlouvy nahradí tok financí od Okresního úřadu v Jablonci, stav by měl trvat do konce roku, pak by měla knihovna „ztracené“ peníze dostávat od ministerstva kultury.

VÝSTAVIŠTĚ

PÁTEK 6.4. - V pořadí již čtvrtý večer s oblíbeným orchestrem Rudy Janovského je dnes na Výstavišti pod názvem „A ještě trochu swingu“. Vstupenky na večer se swingovou a taneční hudbou čtyřicátých až šedesátých let stojí osmdesát a sto korun. Pod dirigentskou taktovkou Jaroslava Kopala si poslechli pamětníci, ale i mladí lidé, orchestr, který je složen z muzikantů jiných seskupení a na společné produkci se schází pouze čas od času.

CÍRKVE

ČTVRTEK 12.4. - Biblické stolování jako vzpomínku na večeři Páně s jeho učedníky uspořádali dnes - na Zelený čtvrtek, na faře kostela Dr. Farského. Věřící jedli pokrmy jako například chléb, sýr, ovoce či víno po vzoru biblických postav, tedy postupně jedno po druhém a bez použití příborů jako v dávné minulosti. V rámci zachování tradice si každý odebral vždy část ze společného talíře a narozdíl od běžné večeře neměl všechny pokrmy na stole současně, ale vychutnával každý zvlášť. Farář Benjamin Mlýnek přednášel během setkání biblické texty, v nichž dominovalo jídlo jako prostředek k usmíření a pohoštění.

Vytvořeno 17.8.2005 15:23:41 | přečteno 2259x | Petr Vitvar
load