Sport

Sportovní akce v červenci 2001. Události z jednotlivých diciplín.

SPORTOVNÍ DĚNÍ VE MĚSTĚ

PÁTEK 13.7. nebyl nešťastný pro Čínu. V roce 2008 se uskuteční v její metropoli Pekingu letní olympijské hry. Rozhodli dnes o tom tajnou volbou členové Mezinárodního olympijského výboru v Moskvě. Zatímco evropská média volbu hodnotila pragmaticky jako kompromis mezi olympijskými ideály a vidinou ekonomických zisků, mnozí při hodnocení nezapřeli politickou příslušnost. Jaké názory zazněly v tisku z Jablonce? Starosta a bývalý atlet RNDr. Jiří Čeřovský: „Po sportovní stránce věřím, že jsou v Číně schopni akci zorganizovat na vysoké úrovni. Že je to zrovna Čína, je z hlediska symbolů olympiády a dodržování práv choulostivá záležitost.“ Parlamentní poslankyně Marie Machatá: „Sama v tom vidím filozofický problém, pořádat hry v Číně. Na druhé straně izolovat takovou zem není rovněž dobré, lze to brát i jako výzvu zemi samé.“ Karel Kolář, atlet, halový mistr z roku 1979 v běhu na 400 m: „Nevnímám přidělení olympiády Pekingu moc pozitivně. Na druhou stranu si myslím, že by se Čína v případě opačného rozhodnutí ještě více uzavřela světu.“ Jiří Džmura, bobista, sedmý na olympijských hrách v Lillehameru na dvojbobu: „Rozhodnutí výboru bylo vzhledem k Číně ku prospěchu. Je to další krok, aby se tato komunistická země více otevřela světu.“ Ivan Masařík, biatlonista, čtvrtý na olympijských hrách v Naganu: „Divím se, co se zde kolem olympiády děje. Polovina hlasů pro a druhá proti, přitom jsme sami ještě nedávno byli komunistickou zemí. Osobně si myslím, že to bude olympiáda velkolepá a ku prospěchu dalšího rozvoje sportu.“

ATLETIKA

VÍKEND 30.6. až 1.7. - Sám starosta města RNDr. Jiří Čeřovský - bývalý reprezentant Československa na 110 m překážek, čtvrtý na halovém Mistrovství Evropy v roce 1976 a závodník TJ Liaz, zval na první mistrovství ČR v atletice na stadiónu Střelnice. To však přitáhlo jen na sedm tisíc diváků, což bylo oproti očekávání organizátorů asi o dvě třetiny méně. Přitom nebyla nouze o sportovní osobnosti současné i bývalé - olympijská vítězka Dana Zátopková, osminásobná mistryně Evropy Helena Fibingerová, několikanásobná mistryně světa Jarmila Kratochvílová. Nebyla ani nouze o sportovní úspěchy. Titul mistra ČR získal diskař Libor Malina za hod dlouhý 67 metrů a třináct centimetrů, výškař Jan Janků z TJ Liaz zvítězil výkonem 225 cm, v kladivářské soutěži bodoval Vladimír Maška výkonem 77,24 m. Pro jablonecké atlety znamenalo mistrovství tři zlaté - sprinterka Erika Suchovská, Vladimír Maška, Jan Janků a jednu bronzovou medaili - Jiří Miller. Klání zpestřil pestrý sportovní i kulturní program. Uspořádání mistrovství stálo 250 tisíc korun, předcházely investice za více jak milión korun, které dalo město. Peníze směřovaly do různých oprav, renovací, ale také na stavbu nového kladivářského kruhu.

STŘEDA 11.7. - Velkým úspěchem pro atlety skončila nominace Českého atletického svazu na mistrovství světa do kanadského Edmontonu. Mezi šestadvaceti členy výpravy reprezentace byli nominováni tři z oddílu Liaz Jablonec. Zatímco Vladimír Maška a Markéta Hajdu splnili limity v hodu kladivem již dříve, čekalo se, zda vysoký výkonnostní průměr Jana Janků bude při nesplnění limitu na nominaci stačit. Stalo se a Janků obdržel od svazu tzv. divokou kartu. Což znamená, že bude v Kanadě bojovat se světovou výškařskou elitou. Od mistrovství Evropy, které se v Praze konalo v roce 1978, je to nejvyšší počet našich na vrcholné soutěži. To se nám to krásně urodilo, však také na 11. července připadá Světový den populace.

SOBOTA 14.7. - Organizátoři z atletického oddílu TJ Liaz pořádali další mezinárodní akci, a to 15. ročník Mladé Evropy juniorů. K jednotlivým disciplínám nastoupilo na 350 závodníků z České republiky, Polska, Anglie, Dánska, Slovenska, Německa a Rakouska. Mezi úspěchy jablonecké atletiky patřilo dvojnásobné vítězství studentky sportovního gymnázia Kamily Hlaváčové. Nejprve vyhrála kouli výkonem 13,74 m a následně i disk, který poslala do vzdálenosti 44,16 metrů.

DUATLON, TRIATLON

NEDĚLE 8.7. - Během čtrnácti dnů získal Štěpán Chroustovský dvě medaile na mistrovstvích Evropy. Bronzovou před čtrnácti dny na ME v triatlonu v Karlových Varech a dnes zlatou v duatlonu v portugalské Mafře.

SOBOTA 28.7. - Bedřichovský pouťák, tradiční veřejný závod v duatlonu a triatlonu startoval dnes u chaty Dolina.

FOTBAL

PÁTEK 13.7. - Řídící komise okresního fotbalového svazu svolala do Rychnova fotbalový aktiv. Zástupcům okresních oddílů byla předložena zpráva o průběhu soutěží ročníku 2000/2001, vítězové okresních soutěží převzali ceny a byla rozlosována sezóna všech soutěží řízených okresním fotbalovým svazem.

PONDĚLÍ 23.7. - Zadarmo získal prvoligový fotbalový klub vicemistra Evropy z roku 1996, brankáře Petra Koubu, který byl po vypršení angažmá ve španělském Deprotivu La Coruňa volným hráčem. Kouba se tak vrátil po pěti letech do české nejvyšší fotbalové soutěže, Jablonci se upsal na jeden rok. Novou posilu představil hráčům prezident klubu Pavel Marek. - Na týdenní soustředění do Nového Města pod Smrkem odjeli dnes starší žáci FK Jablonec.

PÁTEK 27.7. - Výzva od předsedy komise rozhodčích OFS Martina Schrotera byla určena všem, kteří by měli zájem stát se mužem v černém čili fotbalovým rozhodčím. V posledních letech totiž rozhodčí spíše ubývali než naopak.

NEDĚLE 29.7. - Jablonec s Hradcem Králové na stadiónu Střelnice. První kolo fotbalové Gambrinus ligy. Výsledek? Jablonec deklasoval nováčka soutěže Hradec Králové 5:1 hattrickem Jiřího Maška a brankami Hrotka a Čížka. Nutný a účinný byl zásah policistů. Podařilo se jim včas oddělit tábory znesvářených fanoušků, kteří se po nedělním zápase častovali nadávkami a málem došlo i na pěstní výměnu názorů.

HOKEJ

PONDĚLÍ 2.7. - Hokejový zimní stadión je od počátku července v majetku města, klub Vlci se stal provozovatelem. V jeho režii byla zahájena další část rekonstrukce. Vedle nové fasády se komplex připravil na čtvrtou a zároveň poslední etapu výstavby, která zahrnovala šatny pro mládež a terénní úpravy pro vznik parkovišť. Vše by mělo navazovat na výstavbu tzv. velkého bulváru na 5. květnu.

LYŽOVÁNÍ

STŘEDA 4.7. - Lyžování a v létě? Proč ne! Deník Jablonecka na straně 16 informuje pod titulkem „Trenér Radim Duda investoval do nových lyží, odměnou mu byl titul“, že Kateřina Smutná ze Ski klubu přivezla z mistrovství Evropy v německém Ersteinu v běhu na kolečkových lyžích titul mistryně Evropy osmnáctiletých. Čímž vydatně přispěla i k vítězství naší reprezentační štafety.

ŠACHY

ÚTERÝ 10.7. - Deník Jablonecka na straně 20 pod titulkem „Šachy pomáhají myšlení“ informuje, že jedenáctiletá šachová naděje Tereza Hrbková na mistrovství spolkové země Hessensko získala v soutěži juniorů zlatou medaili. Upevnila si i vedení na regionálním žebříčku, když bodovala u šachovnice na druhém z dlouhé série letních šachových utkání mládeže Sokola Jablonec - utkání se hrála po celé prázdniny vždy v úterý, ve středu a ve čtvrtek. Koncem srpna se pak objevila zpráva, že Tereza obstála i při všech posledních prověrkách a v roli vítězky odjela na turnaj do Itálie.

TENIS

ÚTERÝ 17.7. - Sportovním bonbónkem lze nazvat tenisový turnaj Family tenis open 2001, který se uskutečnil na kurtech ČLTK Bižuterie na Proseči. Deník Jablonecka/strana 20 pod titulkem „Při sportovní show se kromě hokejistů z NHL představil i novopečený mistr České republiky Roman Jebavý, dvanáctiletý jilemnický rodák. Family tenis open vyhráli Kaberlovi“ a na šesté straně reportáž nazvaná „Od tenisu k chytání ryb aneb Nedělní sportovní odpoledne plné tvrdých vesměs exhibičních utkání zakončilo slavnostní předání cen a soutěž“.

TĚLOVÝCHOVNÉ JEDNOTY A KLUBY

PONDĚLÍ 2.7. - Léto jabloneckých dětí pořádal sportovní klub Břízky s přispěním města Jablonec. Děti během prázdnin absolvovaly různé aktivity včetně výletů na kolech a nejrůznějších sportovních závodů.

PÁTEK 27.7. - Sedm a půl miliónu korun by potřebovala na rekonstrukci sokolovna, kterou vlastní a spravuje TJ Sokol. Jednota nebyla schopna ze svých zdrojů vše pokrýt, město letos přispělo 940 tisíci. V příštím roce by měl být objekt, který je cenným neorenesančním domem a patří mezi historicky zajímavé stavby města, zařazen jako prioritní žadatel o státní příspěvek z programu regenerace městské památkové zóny.

SOBOTA 28.7. - Speciální motorovou čtyřkolku značky Reform přivezla za dva milióny korun z Rakouska TJ Bižuterie k udržování travnatého porostu na sjezdových lyžařských tratích Severáku, Špičáku a Bedřichova. Služby v podobě kosení trávy nabídla všem zájemcům z Jizerských hor.

Vytvořeno 23.8.2005 9:04:17 | přečteno 2144x | Petr Vitvar
load