Společnost

Lidé, politický a společenský život, péče o obyvatelstvo v červenci 2001.

LIDÉ

PONDĚLÍ 2. 7. - „Vandalové, nevím, jak vás mám oslovit, protože milí rozhodně nejste. Především vás žádám, prosím, abyste vrátili hlavu sochy děvčátka, kterou jste surově urvali a odnesli nebo někde pohodili. Vždycky mě udivovali a rozčilovali lidé, kteří dokázali rozkopat sněhuláčka, vytvořeného s láskou a úsilím. Myslím si, že takoví lidé snad nedovedou ani zamést chodník, natož něco vytvořit. A že dovedou druhým něco zničit a způsobit smutek asi znamená, že dostávali vždy více facek než pohlazení. Prosím, vraťte tu hlavu! Jinak se budu muset pokoušet hlavu obnovit. Bude to spousta nesnadné práce, pobíhání, ztraceného času, který bych mohla využít k vytvoření něčeho dalšího. Hlava se musí z mokré šamotové hlíny vymodelovat tak, aby se dala přilepit k už vypálenému tělu, aby i po vypálení svou velikostí, tvarem a barvou odpovídala. Kdyby se to povedlo napoprvé, byl by to zázrak. Loni jsme právě tuto holčičku zvedali, pokládali a podbetonovávali, protože se začala po dvaceti letech naklánět. Obětovali jsme tomu čtrnáct dní svého času. A vy uděláte tohle, proč? Ze vzteku, nenávisti, ke komu nebo k čemu? Zamyslete se nad sebou a hlavně vraťte tu hlavu, třeba i poškozenou!“ - Pisatelkou tohoto otevřeného dopisu, který na straně 9 otiskl Deník Jablonecka, je výtvarnice Eva Tesařová, autorka sousoší dětí u bývalých jeslí (nyní základní školy) v Jablonci. Co k tomu dodat? Že vedle sebe žijí lidé dobří i zlí. A tak přidejme na druhou misku vah historku s dobrým koncem, která se stala třiadvacetiletému Liboru Daníčkovi. - „Přesvědčil jsem se na vlastní kůži, že poctivci ještě nevymřeli ani v Jablonci. V kvapu jsem u přehrady vytrousil peněženku, v níž bylo poměrně dost peněz, platební karta a spousta dalších nezbytností. Nebylo to příjemné zjištění, když jsem ztrátu objevil. Za pár hodin už mi ale vše v pořádku předával poctivý nálezce Robert Rotter z Jablonce. Ten si dal práci nejen s odevzdáním, ale před tím ještě s nelehkým vypátráním, kdože je právoplatný majitel.“

PONDĚLÍ 9.7. - Světový den veterinárních lékařů vyhlásila v roce 1975 OSN. Připojuji k němu titulky z Deníku Jablonecka ze 7.7., strana 6: „Psí vrah už zabíjet nebude - Nemilosrdný rotvajler neváhal v afektu napadat i dospělé lidi.“ Proč coby příspěvek ke světovému dni? Protože psi, kteří se dostali do křížku se zabijáckým rotvajlerem v ulici F. L. Čelakovského, končili na operačních sálech veterinářů. To v lepším případě. V tom horším na psím hřbitově. A proč příspěvek v kapitole lidé? Protože za vším - i za nepatřičným chováním zvířete, hledej člověka. Majitel útočného psa Milan Houdek v tisku řekl, že je mu usmrcených zvířat líto. Nechtěl však prozradit, kam jeho agresivní pes zmizel, zda byl či nebyl utracen. Tvrdil: „Je zkrátka pryč a je jedno, kde. Je mu tam dobře.“

ÚTERÝ 31.7. - Techno. Nezasvěceným může to slovo připadat jako tajuplná hrozba. Jak je to ale doopravdy a představují technoparty skutečné nebezpečí? Prostor k názoru dostal v posledním červencovém čísle Deníku Jablonecka na straně deváté čtyřiadvacetiletý Jan z Jablonce, který byl o víkendu jedním ze šestnácti tisíc účastníků technoparty Czech Tek, která se uskutečnila bez povolení úřadů v osadě Strážov na Českolipsku. Pod titulkem „Technoparty je stejná zábava jako vesnická tancovačka“ zpovídaný mladík mimo jiné řekl: „Naši rodiče chodili taky pařit a nikdo jim v tom nebránil. Tak proč se z toho najednou dělá problém. Je to jenom jiná hudba, jiný styl odreagování, ale to je přece běžný vývoj.“
JUBILANTI - V červenci oslavili pětaosmdesátiny J. Melša, E. Klingerová a H. Urválková, kulatou devadesátku M. Guzoňová, B. Blechová, V. Drahovzalová, M. Mullerová, 91 let Ch. Winklerová, 92 let J. Hodic, A. Karolová, 93 let A. Štěpánová, A. Žuchová, 94 let A. Stránský a 95 let A. Kobrlová.

POLITICKÝ A VEŘEJNÝ ŽIVOT

MĚSTSKÝ ÚŘAD

NEDĚLE 1.7. - Světový den architektury připadá na první červencový den a k tomu krásně „pasuje“ zpráva z městského úřadu. Ten poskytuje na rekonstrukci vybraných objektů majitelům finanční příspěvky, většinou sto tisíc korun. Na posledním zasedání v červnu rozdělili zastupitelé 1 480 000 korun mezi šestnáct budov - zařazených do Programu regenerace městské památkové zóny. Radnice už vydala všechny peníze naplánované na letošek, tedy celkem pět miliónů korun. Nad rámec sumy se podařilo z rozpočtové rezervy vyjmout jeden milión, z něhož bude rekonstruován kostel Povýšení svatého kříže, který v příštím roce oslaví sté narozeniny.

PONDĚLÍ 2.7. - Zajímavá nabídka služeb byla z radnice, tentokrát až z věže, která po celé prázdniny nabízí pohled na město z ptačí perspektivy. Vstupné na věž činilo pětikačku pro děti a dvojnásobek pro dospělé.

PONDĚLÍ 9.7. - Jedním z nejnavštěvovanějších míst v radnici jsou kanceláře matriky, kde lze získat ověření listiny (vidimaci) nebo ověření podpisu (legalizaci). Před tímto pracovištěm ve druhém poschodí radnice, kam žadatel musí přijít osobně a k prokázání totožnosti předložit platný osobní doklad vydaný státním orgánem, bylo občas nutné vystát frontu. Po racionalizačním opatření úřadu by se mělo nepříjemnému čekání zamezit. Došlo k přeskupení pracovních náplní a bez navyšování pracovníků bylo vytvořeno nové funkční místo, které obě uvedené služby poskytuje. Dneškem počínaje - a následně denně po celou pracovní dobu úřadu, stačí zajít s požadavky do vnitřního informačního střediska v přízemí radnice, jež je navíc vybavené bezbariérovým vstupem.

ČTVRTEK 12.7. - Technickou kolaudací objektu byla ukončena výstavba nových bytových jednotek v lokalitě Horní Proseč. V rámci 1. etapy výstavby vzniklo pár desítek družstevních nájemních jednotek. Od roku 1999 je zde stavěla liberecká společnost Interma s finanční účastí města, které přispělo 10,2 milióny korun, státní dotace dosáhly výše 14,4 milióny. Bytové družstvo Horní Proseč vložilo 19,5 miliónů korun. V uvedené lokalitě se počítá s další výstavbou bytů i tzv. viladomů. Řešena bude dopravní obslužnost. Přes popsanou kolaudaci byly byty v Proseči ještě koncem července prázdné. Důvodem byla neukončená kolaudace energetiky a administrativní nedostatky. - Na téma byty doplňme, že v pololetí evidovalo oddělení obecních bytů městského úřadu téměř čtyři a půl tisíce bytů. V pořadníku bylo zaregistrováno 1 681 žádostí o byt, přičemž město mohlo uspokojit pouze 150 žadatelů ročně, a to včetně čekatelů na penzion pro seniory. Většina žádostí se řadila podle bodovacího systému, který schválila městská rada a byl k nahlédnutí na úřední vývěsce města.

SOBOTA 21.7. - Deník Jablonecka na straně 7 pod titulkem „Šéf Babylonu míní, že aquapark v Jablonci je drahý nesmysl - Podle Miloše Vajnera je stavba za sto miliónů podivným dítětem politiků, jehož „výchova“ se všem obyvatelům města pořádně prodraží“. Rozhovor o tom, zda jde o peníze vyhozené z okna nebo bohulibý dar na kontroverzní rekonstrukci a přístavbu plaveckého bazénu, která spolyká sto miliónů. Proč se radnice do tak nákladného projektu vrhla je otázkou, na kterou odpovídá tisková mluvčí radnice Milena Jelínková: „O rekonstrukci plaveckého bazénu již bylo psáno mnohokrát, přesto ale považujeme za důležité uvést na pravou míru některé informace, které vzešly z úst libereckého podnikatele, jehož zájmy a názory jsou logicky jiné než zájmy města.“ V reakci se dále uvádí, že plavecký bazén byl postaven v osmdesátých letech - s nedostatky, které přinesly tehdejší stavební postupy, materiály a technologie.
Plavecký bazén je v majetku města a provozuje ho obecně prospěšná společnost. Je všeobecně známo, že Jablonečtí hodně sportují, tedy i plavou. Bazén po celý rok navštěvují turisté. Proč se přistoupilo k jeho rekonstrukci? Stavba začala mít problémy: vadné izolace, kvůli kterým se v sociálních zařízeních objevovala plíseň, v dezolátním stavu byla i střecha a další části stavby, prakticky neexistovala tepelná izolace a podobně Bylo jasné, že čím dříve se k celkové opravě přistoupí, tím méně nákladnější bude. Při této příležitosti se zastupitelstvo města rozhodlo celý bazén zatraktivniti, aby se zájem o něj ještě zvýšil. Proto se tedy přistavuje tzv. bazén atrakcí. Bylo by sice pěkné, pokud by opravdu celá obnova měla stát pouhých deset miliónů, jak z balkónku svého libereckého aquparku zasvěceně odhaduje pan Vajner. Bohužel pravděpodobně u nás nikdy nebyl. Rekonstrukce a přístavba tady zčásti vychází z technologických nutností a její realizace souvisí s naplňováním základních strategických dokumentů a vizí města. V článku se například tvrdí, že z ekonomického hlediska je rekonstrukce sebevražda. Ne vždy je ekonomický dopad investice pro město tím nejdůležitějším, tak jak tomu bývá u subjektů zaměřených na tvorbu zisku. Pokud bychom totiž uvažovali tímto směrem, bylo by snadné říci, že z veřejného osvětlení radnice také nic nemá, a proto ho vypneme. To nejde. Naším cílem je budovat pro občany i návštěvníky přívětivé město a nabídnout všem místo pro aktivní odpočinek. Co se týče ekonomických aspektů této investice, počítáme s její návratností v horizontu patnácti až dvaceti let. V čem má článek pravdu je, že nikdo nepojede z Prahy do Jablonce, aby se svezl na dvou tobogánech. Ano, s tím souhlasíme. Koncepčně je naše zařízení směrováno jinam. Nebudujeme žádný aquapark, ale rozšiřujeme nabízené služby, které se dostanou na standardní úroveň. Jsme přesvědčeni, že okresní město se čtyřiceti sedmi tisíci obyvateli a dalšími deseti tisíci turisty si krásný krytý plavecký bazén zaslouží. Ten náš je součástí postupně budovaného atraktivního areálu v okolí jablonecké přehrady nedaleko Břízek při vstupu do Jizerských hor. Jeho součástí bude nejen zrekonstruovaný bazén s atrakcemi a letní zahradou, ale i tělocvična stavěná pro různá využití, skatepark a o dalších záměrech se teprve jedná. Nápad pana Vajnera, který nezapře svého podnikatelského ducha, investovat tyto peníze spíše do tobogánů a vybavení přehrady, má jeden technický háček. Výška hladiny nádrže v průběhu roku kolísá až o jeden metr a navíc jablonecké letní počasí velmi omezuje počet dní, kdy je možné přehradu využívat. Tolik z reakce, která je uzavřena slovy: „Co je však daleko nejdůležitější - zatím nikdo nechce dělat z přehrady továrnu na zábavu. Myslíme si, že by si i nadále měla zachovat svůj přírodní ráz, díky kterému je právě tak jedinečná. Jinak je samozřejmě pěkné, že si pan Vajner dělá takové starosti s jabloneckou nádrží. Můžeme ho ubezpečit, že se na jejím zvelebení pracuje. I přesto, že se stáváme jeho konkurenty, přejeme mu krásné léto...“

PONDĚLÍ 23.7. - K již zahájené rekonstrukci ulice Rýnovická přibyla dnes kompletní obnova dvou mostů, a sice silničního z ulice Spojovací do Pionýrů a menšího spojujícího Podhorskou rovněž s ulicí Pionýrů. Časem začnou další rekonstrukce, například vozovky Vítězslava Nezvala směrem k zastávce železnice. Dopravní a silniční oddělení městského úřadu předpokládá, že opravy i nové akce vyjdou na 13 miliónů.

PONDĚLÍ 30.7. - U hlavní pošty skončila rekonstrukce Opletalovy ulice. Oprava stála dva milióny a osm set tisíc korun, začalo se s ní v polovině května.

ORGÁNY STÁTNÍ MOCI, STÁTNÍ SPRÁVA

OKRESNÍ ÚŘAD

PONDĚLÍ 2.7. - Počátkem února skončil Ing. Bohdan Tomáš coby přednosta Okresního úřadu v Jablonci a přešel do funkce ředitele Krajského úřadu v Liberci. Již před tím z funkce vedoucího kanceláře přednosty jmenoval svým zástupcem Milana Císaře. Ten obstál ve výběrovém řízení na post přednosty okresního úřadu a byl ministrem vnitra jmenován od 1. července. Při nástupu médiím sdělil: „Nemíním dělat žádné převratné změny. S lidmi, kteří na okresním úřadě pracují, se dobře znám a jsem s nimi spokojen. Moje pracovní priority jsou dány životností úřadu limitovanou datem 31.12.2002 a povinnostmi připravovat vše k předání obecním úřadům třetího stupně a krajskému úřadu.“ Doplňme, že do funkce vedoucího kanceláře přednosty byl nově jmenován Jaroslav Suchánek, post zástupce přednosty začal vykonávat Vít Sekelský, a to souběžně s dosavadní funkcí vedoucího finančního referátu. K 1. červenci pracovalo na okresním úřadě 223 pracovníků, letos zde ukončilo pracovní poměr pět lidí.

KRAJSKÝ ÚŘAD

PONDĚLÍ 2.7. - Veškeré kompetence nad základními a středními školami, odbornými učilišti a dalšími zařízeními přebral počátkem července Krajský úřad Liberec od referátu školství Okresního úřadu v Jablonci nad Nisou. Kraj má nyní možnost nejen zřizovat a rušit školská zařízení, ale spadly pod něj nově i další kompetence jako je například odvolávání ředitelů, udělování výjimek v počtu žáků ve třídách či ve studiu, podstatné je rozhodování o financování. Veškeré změny se uskutečnily na základě nového zákona 132 z loňského roku.

PÉČE O OBYVATELSTVO

NEZISKOVÝ SEKTOR

PONDĚLÍ 9.7. - Deník Jablonecka, strana 6, titulek „Kolektivní boj s rakovinou“ informuje, že v klubu Jakop se schází stovka onkologických pacientů, jejich rodinných příslušníků a přátel. Díky finanční podpoře městského úřadu může klub mimo jiné organizovat každoročně pro pacienty rekondiční pobyty. Činnost klubu pravidelně podporuje z Jablonce Nadace Preciosa, a.s. Jablonex a Lucas Autobrzdy, z města Desná v Jizerských horách pak firma Ornela.

SOBOTA 15.7. - Skončil týdenní rekondiční pobyt zdravotně postižených dětí a jejich rodičů, který uspořádalo v Prezidentské chatě na Bedřichově občanské sdružení Svítání. To se zaměřuje na hiporehabilitaci a zde ji mohlo využít. Vedle metody procházely děti arterapií - léčebné využití různých druhů umění, jedno odpoledne bylo věnováno i canisterapii - léčba pomocí psa. Pobytu se zúčastnilo na šedesát lidí, z toho 29 dětí s neurologickým a ortopedickým onemocněním. Převažovali Jablonečtí, ale nechyběli ani přespolní. O děti se zdarma, pouze za pobyt a stravu, staralo šest fyzioterapeutek, dvě arteterapeutky a deset lidí u koní. Na akci se podílela ještě sdružení HSO Falco z Kladna, liberecký Reprok a finančně přispěl Městský úřad Jablonec. - Město společně s dalšími sponzory přispělo i na rehabilitační pobyt pro děti a mládež z Klubu Downova syndromu z Jablonce. Třicítka účastníků strávila společné chvíle v hotelu Kafka na Malé Skále. Mimo jiné jim pobyt zpestřilo setkání s hercem Petrem Haničincem. - Centrum služeb pro zdravotně postižené v Jablonci upořádalo rekreační pobyt pro tělesně postižené s vadami pohybového a nosného ústrojí. Zúčastnily na tři desítky handicapovaných, kteří prožili deset dnů v rekreačním středisku u Třeboně. Uspořádání akce, na níž si každý z účastníků přispěl částkou 2 500 Kč, se podařilo díky finanční podpoře našeho městského úřadu, jenž přidal patnáct tisíc korun.

PONDĚLÍ 18.7. - Od 2. do 18. července tábořili skauti a skautky z druhého oddílu jabloneckého střediska Křišťál ve švýcarském Affoltern im Emmental - 25 kilometrů východně od Bernu. Během pětidenní cesty autobusem překonali skauti - osmadvacet dětí a devět vedoucích - šest alpských průsmyků a při jednodenní přestávce zdolali pěšky více než tisícimetrové převýšení na vrchol Gallihorn. Během deseti dnů strávených se skauty z partnerského oddílu z Burgdorfu poznaly naše děti mnoho ze švýcarských zvyků a tradic: zkusily si uvařit vlastní sýr, navštívily dvě známá letoviska Bern a Luzern, okusily z paluby parníku romantiku ašských jezer, ale hlavně se i přes jazykové bariéry dokázaly sblížit a prožít spoustu krásných zážitků s novými přáteli. Vedoucí si odnesli cenné srovnání práce s dětmi u nás a ve Švýcarsku. Přestože v České republice jsou materiální podmínky o něco těžší, po výchovné stránce se naše organizace prý mohou se zahraničními srovnávat směle.

POMOC, PREVENCE

ARX

PONDĚLÍ 2.7. - Alternativou pro ty, kteří trávili prázdniny doma, byla nabídka preventivního a krizového centra ARX v ulici U Balvanu. Právě na prázdniny zde zpřístupnili klubovnu, kde za stálého dohledu mohli příchozí využít pestrou nabídku sportovních i společenských her, přístupný byl i počítač. Klubovna byla k dispozici od pondělí do pátku v čase mezi desátou a dvanáctou hodinou a odpoledne od čtrnácti do šestnácti hodin. Zájemci si však museli zazvonit

HASIČI

PONDĚLÍ 2.7. - K požáru kontejneru na domovní odpad došlo nedaleko našeho bydliště Na Roli. Jak tomu bývá v podobných případech, příčina požáru byla neznámá. Těsně před příjezdem hasičů stačil oheň zlikvidovat pracovník technických služeb.

STŘEDA 4.7. - Na hasiče se obrátili pracovníci z rychlé záchranné služby nemocnice poté, co zpozorovali na stromě blízko záchranky včelí roj. Báň byla asi osm metrů vysoko. Hasiči Územního odboru Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje (to je panečku inovovaný název!) opatrně včely setřepali do igelitového pytle a vypustili je pak v lese. Přestože hasiči nemají uvedenou pomoc přímo v náplni, bývají zpravidla první, na koho se lidé v podobných případech obracejí. Bylo tomu tak i o pár dní později, v úterý 10. července, kdy se hasiči vydali opět lovit včelí roj. Ten se tentokrát usídlil v blízkosti ČSAD. Ještě před tímto zásahem poskytli hasiči pomoc muži se zlomeninou. Ten šel časně ráno krmit k přehradě kachny, přičemž při chůzi v pantoflích na rozbahněném terénu uklouzl a způsobil si zlomeninu nohy. Aby nebyl absurditám konec, lovili ten den hasiči svazek klíčů zapadlý do kanálu.

POLICIE

PONDĚLÍ 9.7. - Ke zlepšení komunikace mezi občany a městskou policií začaly pomáhat dva speciální boxy umístěné na frekventovaných místech - na zastávce Městské hromadné dopravy na Dolním náměstí a v čekárně ve Mšeně naproti velkoprodejně Albert. Schránky slouží k tomu, aby měli občané kam vhodit nalezené doklady, ale i různé připomínky a kritické názory. Výběr schránek zajišťuje denně policejní hlídka.

STŘEDA 18.7. - Jenom během dneška došlo k pěti dopravním nehodám, z nichž jedna si vyžádala těžké zranění motocyklisty. Hmotná škoda činila téměř 240 tisíc korun. Policie ČR připustila, že vedle neopatrné jízdy, riskování i alkoholu za volantem sehrálo svoji roli také nepříznivé deštivé počasí. Řidiči podcenili sníženou viditelnost i kluzkost mokré vozovky.

NEDĚLE 22.7. - Třiatřicet dopravních nehod s hmotnou škodou dosahující částky půl druhého miliónu korun zaznamenala dopravní policie na Jablonecku v uplynulém týdnu. Kolize si vyžádaly dvě těžce a třináct lehce zraněných osob. Za nejčastější příčiny nehod označila policie nepřiměřenou rychlost, způsob jízdy a nedání přednosti. Nejhůře bylo v pátek a v sobotu, kdy po oba dny došlo k šesti haváriím.

NEDĚLE 29.7. - Jednadvacet dopravních nehod se přihodilo v posledním červencovém týdnu na silnicích okresu. Čtyři lidé byli lehce zraněni. Za příčinu označili policisté u čtyř nehod nedání přednosti v jízdě, u šesti překročení povolené rychlosti a v jedné alkohol v krvi řidiče.

ŠKOLSTVÍ

PONDĚLÍ 30.7. - Čas prázdnin vylidnil školy, leckde žáky vystřídali stavební dělníci. V základní škole v Rychnovské ulici prochází druhou etapou rekonstrukce školní kuchyně, z rozpočtu města šlo na akci 525 tisíc korun. Základní umělecká škola v Mlýnské ulici prodělává opravu střechy, jež bude město stát 401 tisíc korun. Více jak milión spolyká oprava basebalového hřiště při ZŠ Mozartova a 1 278 tisíc korun výměna elektroinstalace ve 2. ZŠ v Liberecké. Počátkem července probíhající oprava terasy, izolace a nová dlažba v Mateřské škole ve Hřbitovní ulici stála město 245 tisíc korun. Nákladná rekonstrukce byla letos o prázdninách zahájena také u Gymnázia a Sportovního gymnázia Dr. Randy, stavební práce skončí až v roce 2002. Letos se pracuje na zateplení hlavní budovy a studijní části školy. Investici dvaceti miliónů poskládalo vedení školy ze státní dotace a z prostředků od dalších investorů. Počítá se s přebudováním rovné střechy na výhodnější sedlový typ a s řadou dalších vylepšení.

ÚTERÝ 31.7. - Prázdninové volno neměli představitelé švýcarské Scotti School Ltd for Security. Ještě se nestačili v Jablonci ani zabydlet a už připravili pro zaměstnance bezpečnostních agentur řadu školení.

ZDRAVOTNICTVÍ

ÚTERÝ 10.7. - Nové pracoviště Longovy metody, které se zaměřuje na operaci hemeroidů, otevřeli dnes na chirurgickém oddělení v nemocnici. Zákroky jsou prováděné za pomoci speciálního nástroje tzv. hemerodiálního stapleru. Cena operace se v současné době pohybuje kolem dvanácti a půl tisíc korun. Převážnou část tvoří cena speciálního nástroje, který je pouze na jedno použití. Jablonečtí odoperovali Longovou metodou již dvě desítky nemocných osob.

Vytvořeno 23.8.2005 8:42:21 | přečteno 2585x | Petr Vitvar
load