Kultura

Červenec 2001 v kultuře. Jablonecké kulturní akce, agentury, soubory.

KULTURNÍ ZAŘÍZENÍ

DIVADLO

NEDĚLE 1.7. - Městské divadlo zahájilo prázdniny. Nehrálo se, ale činnost neustala. Vedle přípravy dramaturgického plánu pro novou divadelní sezónu byly na pořadu technické úpravy. Konkrétně to byla generální kontrola tahů a světelného parku. Nový nátěr dostalo jeviště. Příští prázdniny přijdou na řadě zákulisí, chodby a foyer.

GALERIE

ČTVRTEK 4.7. - Na dvě desítky divadelních plakátů pro renomovaná pražská divadla ozdobily stěny Minigalerie Devítka. Autor, liberecký výtvarník a profesor na pražské DAMU Martin Taller, byl přítomen odpolední vernisáži.

PONDĚLÍ 23.7. - V čerstvě zrekonstruovaných a rozšířených prostorách provozovny Kodak - Express Jakoubě byla zřízena nová fotogalerie určená pro prezentaci amatérských výtvarníků. Prvním vystavovatelem byl Bohumil Jakoubě.

VÝSTAVIŠTĚ

PONDĚLÍ 2.7. - Týden s tancem je umělecká dílna, jejíž třetí ročník právě dnes odstartoval na Výstavišti. Mezi sedmi desítkami zájemců o taneční řemeslo se našli i dva muži, kteří se učili s dívkami step, flamenco, rytmiku a japonskou techniku butó. Každý večer nabídnul Klub Na Rampě tematické pořady věnované jednotlivým druhům vyučovaných tanců. Pořady byly přístupné i veřejnosti.

PÁTEK 6.7. - Na náměstí Dr. Farského se konalo první hudební dostaveníčko. Pohodu letních dnů s živou hudbou si mohli však vychutnat posluchači o prázdninách každý pátek. Akci pořádalo Výstaviště, které oslovilo k účinkování kapely rozdílných hudebních stylů. Tím však prázdninová hudební nabídka neskončila. V rámci projektu Jablonec 2001, jehož garantem je Výstaviště, pořádala agentura JP Production každou druhou neděli promenádní koncerty dechových hudeb. Konaly se v renovovaném Tyršově parku a první koncert zazněl 15. července, kdy vyhrávala Hrádecká třináctka.

AGENTURY, SOUBORY

STŘEDA 25.7. - Koncert nazvaný Gustav Mahler - obsahující Symfonii číslo 5 a další skladby - rozezněl úderem devatenácté hodiny kostel Nejsvětějšího srdce Páně. Zazněl v podání Three Conunties youth orchestra Wales, Anglie, pořádala agentura JP Production a JCH Art agency. Na pozvánce byl v programu avizován i výběr z cyklu symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany, který však nezazněl. Jak prozradili organizátoři, orchestr nestihl slíbené nacvičit. I tak však šlo o výjimečný zážitek umocněný tím, že ve více jak 120členném v podstatě školním orchestru seděli mladí lidé od čtrnácti do osmnácti let. Na Jablonec slušně zaplněný kostel nadšeně aplaudoval, poklonu hrajícím v závěru složil Josef Boček, sbormistr smíšeného pěveckého sboru Janáček. Výtěžek ze vstupného ve výši 3 265 Kč byl poukázán mateřské škole se speciálními třídami zaměřenými na logopedii v Palackého ulici. Není to první charita jmenované agentury. Například na večeru plném hudby (den 21.2.) vybrala dva tisíce korun, které věnovala Speciální základní škole v Liberecké ulici. V neděli 25.3. přispěli jejím prostřednictvím částkou 1 375 dětskému domovu návštěvníci koncertu Bristol University Music Society.

ČTVRTEK 26.7. - Již po desáté vyrazil soubor Jablonecká píšťalka na tradiční letní soustředění. Jak se stalo za dobu fungování u tělesa zvykem, využili prázdnin mladí umělci k secvičování nového hudebního repertoáru. Na přípravné soustředění vyjelo v sobotu 21. července osmdesát dva členů, dětí i dospělých. Součásti pobytu bylo i veřejné vystoupení, které se konalo v podvečer 26. července v kostele v městě Kytlice.

Vytvořeno 23.8.2005 8:57:41 | přečteno 1973x | Petr Vitvar
load