Ekonomika

Obchod a služby, doprava a průmysl v Jablonci n. N. v červenci 2001.

OBCHOD A SLUŽBY

DOPRAVA

NEDĚLE 1.7. - První červencovou nedělí počínaje vešly v platnosti nové jízdní řády Městské hromadné dopravy ČSAD, ve kterých byly vyznačeny autobusy s plošinou pro postižené spoluobčany. Od ledna měly šanci školy či organizace žádat o přidělení bezbariérového autobusu. Vstříc už se vyšlo základní škole v Rýnovicích, kterou navštěvuje vozíčkář.

NEDĚLE 8.7. - Prázdninové volno dalo konečně také volný čas zajít na hřbitov a ejhle, novinka. Je libo si předem objednat místo na urnovém háji? Žádný problém, je to možné. V areálu centrálního hřbitova v nové části urnového háje nabízel správce - Pohřební služba Kopal, další novou službu. Byly zde fyzicky vystavené pomníčky, a tak si každý mohl vybrat podle tvaru, vzhledu i použitého materiálu. Přihoďme statistiku. Na jabloneckém hřbitově je šest tisíc hrobů, roční poplatek záleží na velikosti místa, nejnižší byl za urnový hrob, a to pětačtyřicet korun za rok. Do pokladny města putuje z poplatků za hrobová místa ročně kolem 450 tisíc korun. Město naopak vynaložilo letos 1,4 milióny korun na správu a údržbu hřbitova. Poslední rozloučení se zesnulými se koná v Jablonci ve smuteční síni městského hřbitova, ale také v kostele Nejsvětějšího srdce Páně na Horním náměstí. Letní parte doplňme ještě upozorněním, že na úřední desce města - ve výloze vnitřního informačního střediska - byl vyvěšen seznam opuštěných hrobů. Šlo o ty, za které nebyly zaplaceny hřbitovní poplatky. Lhůta pro přihlášení končí 15. září letošního roku, po tomto termínu budou uvedená hrobová příslušenství podle § 135 občanského zákoníka předána do vlastnictví státu jako věc opuštěná.

TEPLÁRENSTVÍ

PÁTEK 20.7. - „Nový vlastník JTR slibuje levnější teplo“ píše Deník Jablonecka na straně 7 s dodatkem, že chybí zatím kompletní představenstvo, nutná je i analýza. Novým majoritním vlastníkem se stala společnost MVV EPS, což je dceřinná firma energetické společnosti MVV Energie AG ze SRN. Po včerejší valné hromadě připustila prostřednictvím nového předsedy představenstva JTR Ivo Slavotíka, že chce postupně snížit cenu tepla za 1 GJ o 20 až 25 korun. V současné době je odběratelům účtováno 450 Kč za GJ. Firma MVV EPS si majoritu v JTR zajistila odkupem 66,6 procent akcií jabloneckého dodavatele tepla od společnosti United Energy, které za transakci zaplatila 250 miliónů korun. Město nadále vlastnilo v JTR zbytek akcií, což bylo 33,4 procent.

ZEMĚDĚLSTVÍ

SOBOTA 7.7. - Mezinárodní družstevní den se slaví od roku 1923. Z Agrární komory pro Liberecko a Jablonecko v těchto dnech znělo, že letos se zemědělci radují. Za posledních pět let byla totiž očekávána nadměrná úroda obilovin. Bylo by však třeba, aby se ustálilo počasí. Deště částečně poškodily úrodu řepky olejky, chladné počasí postihlo kukuřici, která už do abnormálních velikostí nevyroste. Obiloviny zatím poškozené nebyly, protože jim zbývalo do konce zrání ještě pár týdnů.

Vytvořeno 23.8.2005 8:45:25 | přečteno 1820x | Petr Vitvar
load