Kultura

Červen 2001 v kultuře. Jablonecké kulturní akce, divadlo, galerie, výstaviště, církev.

KULTURNÍ AKCE

PÁTEK 1.6. - Zpěvačka Marie Rottrová natáčela včera v jabloneckém MSN studiu část nové desky, která se objeví na pultech prodejen někdy na podzim.

SOBOTA 16.6. - Potoky piva tekly odpoledne na Střelnice, která se stala dějištěm slavností Svijanského piva. Čepovala se desítka, jedenáctka, dvanáctka a třináctka, k tanci hrála hudební skupina Volupsije, soutěže a dětský bál byly určené nejmenším. Pro dospělé byla připravena mimo jiné soutěž v silové disciplíně zvané páka. V kategorii žen obhájila vítězství Petra Součková, fotbalistka dívčího oddílu Čert z Janova nad Nisou.

SOBOTA 23.6. - Na Rampě se sešly na folkovém festivalu desítky příznivců této hudby. Písničkáři zpívali v rámci projektu Nisa - řeka, která nás spojuje.

KULTURNÍ ZAŘÍZENÍ

DIVADLO

ČTVRTEK 21.6. - Evropský den hudby. Stylově k tomu zní zpráva, že počínaje dneškem začaly u nás čtyřdenní svátky sborového zpěvu. První ročník Jabloneckého hudebního festivalu zahájil koncert v kostele Nejsvětějšího srdce Páně. Vedle dětského sboru Vrabčáci vystoupil i hlavní host festivalu Portland Symphonic Choir z USA. Následovalo setkání dětských pěveckých sborů v Městském divadle Jablonec, sobotní koncert v pražském Rudolfinu a závěrečný galakoncert Mozart v Čechách, který byl opět v našem divadle. Hlavního hosta festivalu - sbor z amerického Portlandu, přijal dnes dopoledne starosta Jiří Čeřovský. Ředitel jabloneckého divadla Pavel Žur a zároveň iniciátor festivalu ocenil město za všestrannou podporu věnovanou kultuře.

GALERIE

PÁTEK 8.6. - Vernisáž v rýnovické Galerii Porozumění zahájila výstavu černobílých fotografií Romana Čejky, redaktora Mladé fronty Dnes.

ÚTERÝ 19.6. - Kavárna a zároveň galerie Devítka v Jiráskově ulici oslavila roční narozeniny. Prvních devět návštěvníků získalo zdarma vstupenku na koncert skupiny Těla, jenž se uskuteční v pátek 22. června na Výstavišti.

VÝSTAVIŠTĚ

SOBOTA 2.6. - Prchavé okamžiky ze života Romů zachytil fotoaparátem Tomáš Tesař, redaktor Deníku Jablonecka. Výstava třiceti černobílých snímků byla k vidění pod názvem Cesty Romů - Romano Drom na malém sále Výstaviště.

PÁTEK 29.6. - Dokonalá symbióza letního počasí a rockové hudby charakterizovala festival revivalových kapel Woodstock nad Nisou, který se konal na letní scéně Výstaviště. Hudební maratón vypukl ve tři odpoledne vystoupením The Beatles revival a pak show - v níž se střídala slavná jména rockové historie i současnosti, jela naplno až do hluboké letní noci.

CÍRKVE

SOBOTA 9.6. - V prostorách Českobratrské evangelické církve v ulici Pod Baštou koncertoval hudební veterán Slávek Klecandra ze skupiny Oboroh. Církev se rozhodla komorním koncertem v netradičních prostorách oslovit nejen věřící, ale i ateisty. Za pár dní po koncertu začaly duchovní prostory sloužit coby výstavní síň. Černobílé snímky portrétů zde celý měsíc prezentoval fotograf Jiří Sehoř. - Deník Jablonecka/20.6. pod titulkem „Bible - číst, nebo nečíst?“ prezentoval názor faráře Antonína Bratršovského, že znalost Písma svatého patří k základům všeobecného vzdělání.

Vytvořeno 18.8.2005 13:03:15 | přečteno 2097x | Petr Vitvar