Ekonomika

Podnikání, průmysl a trh práce v Jablonci n. N. v červnu 2001.

PODNIKÁNÍ

DOPRAVA

NEDĚLE 10.6. - V platnost vstupují změny v jízdním řádu Českých drah, které pro Jablonec a okolí přinášejí lepší návaznost na dálkové vlakové spoje. Natrvalo byly například do vlakových souprav zařazeny vozy upravené pro přepravu kol.

ÚTERÝ 19.6. - Unikátní projekt tramvaje, která by měla jezdit mezi Jabloncem a Libercem, je k vidění v kulturní místnosti železniční stanice v Liberci. Výstava projektu Regiotram Nisa trvá u nás den a koná se v rámci putovní výstavy České dráhy 2001.

PÁTEK 22.6. - Do kategorie dobrých zpráv v dopravě nepatří sdělení, že byl obžalován ze zpronevěry ředitel jablonecké ČSAD Miloslav Fibiger

OBCHOD A SLUŽBY

CENOVÝ SERVIS V TITULCÍCH TISKU - Ceny za pečivo se liší desetihaléřovými položkami, v Desné se hraje se sušenkami o horské kolo - Tetování hitem letních dnů, jednoznačně vede tribal design, v závěsu je ozdobný piercing - Desetiprocentní slevy oznamují dva obchodní domy v Jablonci - Rozmanitá nabídka ovoce a zeleniny postrádá třešně - Je libo jachtu nebo stan? Cestovní kanceláře nabízejí dovolenou za 150 tisíc i za pár stovek - Srovnání cen několika druhů rostlinných tuků, sýrů, jogurtů, mléka i másla - Flora aktiv, novinka z Anglie, údajně odbourává tuky, ale stojí téměř devadesát korun. - Výběr krémů na opalování se má řídit typem pleti, z širokého sortimentu je v okrese nejprodávanější faktor číslo deset - Grilovací pochoutky vévodí pultům - Obchody nabízí maso z býků, ceny za vepřové stoupají.

PODNIKATELÉ

PONDĚLÍ 4.6. - Předsedou Krajské hospodářské komory se stal Jablonečan Jaromír Drábek. Vytvořením krajského článku nezaniká význam okresních komor.

PRŮMYSL

PÁTEK 29.6. - Nové představenstvo a dozorčí radu volili na valné hromadě akcionáři společnosti Železnobrodské sklo, jejímž majoritním vlastníkem je od 3. května jablonecká firma Bijou Terra. Tu vlastní stejným podílem Bižuterie Česká Mincovna, Ornela a Preciosa. V čele nově zvoleného představenstva stanuli generální ředitelé jednotlivých akciových společností. Předsedou byl zvolen Ing. Jaroslav Halfar (Ornela), na místa místopředsedů Miroslav Jotov (Bižuterie Česká Mincovna) a Ludvík Karl (Preciosa). Novým generálním ředitelem se stal dosavadní tiskový mluvčí BČM Petr Krupka. Funkce se ujme v pondělí 2. července.

TEPLÁRENSTVÍ

V TITULCÍCH NOVIN - „Poslanec Ježek je proti, aby město podnikalo, navíc v tak tvrdé branži, jakou je teplárenství“ - „Můžeme nebo nemůžeme v citlivé oblasti teplárenství podnikat? Polemika nekončí, senátorka Paukrtová nesouhlasí s názorem poslance Libora Ježka a tvrdí, že obor teplárenství není běžná komerční aktivita“ - „Palčivá otázka jabloneckého tepla“ - názor čtenáře, „Prodej teplárenství po tanvaldsku“ - „Poborský a Vobořil dali sbohem vedení JTR. Oba zastupitelé na protest odstoupili z představenstva.“

TRH PRÁCE

ÚTERÝ 19.6. - Deník Jablonecka avizoval propuštění, a to pod titulkem „Na Jablonecku přijde o místo více než stovka zaměstnanců. Nejmasivnější zeštíhlování se připravuje v bývalém Liaz a ve společnosti Preciosa Růžence.“ - Tři dny poté titulek: „Liaz sice propouští, ale stále věří v příchod lepších časů. Zdejší motorárnu opustí šedesát lidí, za čas se prý ale možná do továrny opět vrátí.“ Slabou náplastí na tyto zprávy byl fakt, že propuštěni byli kvalifikovaní dělníci, kteří by snad měli mít šanci najít novou obživu bez nějakých zásadnějších problémů.

Vytvořeno 18.8.2005 12:58:12 | přečteno 2419x | Petr Vitvar