Kultura

Březen 2001 v kultuře. Jablonecké kulturní akce, divadlo, kino, knihovna, spolky.

KULTURNÍ AKCE

PÁTEK 1.3. - Minigalerie Devítka v Jiráskově ulici do 4. dubna prezentuje fiktivní obálky smyšlených časopisů vytvořených počítačovou technikou spolku Petr Veliký.

PONDĚLÍ 5.3. - Pravidelně každé první pondělí v měsíci se scházejí na Městském úřadě v Jablonci zástupci kulturních aktivit. Tentokrát k zásadním bodům patřila informace o rozdělení finančních prostředků kulturním subjektům. Zastupitelstvo města schválilo pro letošní rok zvýšení objemu finančních prostředků z 1,5 milionu korun na dva miliony. Kulturní komise, která zasedá zítra, si pozvala některé zástupce kulturních subjektů, aby obhájili žádosti o příspěvek. Jasno v konečném rozdělení bude po dubnovém zasedání zastupitelstva.

STŘEDA 14.3. - Počínaje dnešní vernisáží bude dva měsíce čajovna Minerál (naproti Městskému divadlu Jablonec) zaplněna malbami na hedvábí mladé liberecké výtvarnice Emílie Novotné. Vystavuje obrazy půvabně tvarovaných ženských těl a dívčích hlav, ale i miniatury, hedvábné oděvy a módní doplňky. “Majitel čajovny Jiří Vančura mi zavolal začátkem února, že má zájem o výstavu. Na patnáct nových obrazů namalovaných na hedvábí jsem měla sotva tři týdny,“ ozřejmuje Emílie Novotná, absolventka čtyřletého oboru řemeslného zpracování textilu - tvorba gobelínů.

KULTURNÍ ZAŘÍZENÍ

DIVADLO

STŘEDA 7.3. - Prvním březnovým titulem Městského divadla v Jablonci je dnes večer v pořadí sedmý abonentní koncert. Hostem večera bude mladý flétnista Andreas Kroper v doprovodu tria Antiquarius, jež tvoří housle, viola a violoncello. - Připomeňme, že lednem počínaje zahájilo divadlo nový typ pořadů, kterým se trefilo do obecnějších požadavků diváků. Řeč je o koncertech, recitálech známých zpěváků z různých hudebních oblastí. - Takřka týden co týden pak divadlo má pro školy zajímavá dopolední představení. Začátkem března tak mohli žáci v divadle zjistit, co je vlastně balet a čeho je zapotřebí, aby vzniklo taneční představení. Prozaické baletní divadlo přijelo s mírně výchovným pořadem Pojďte s námi na balet. Deník Jablonecka dne 6.3. na straně 9 k tomu píše pod titulkem - Baletní divadlo prozaicky o vzniku a tvorbě tanečního vystoupení aneb Výchovný pořad a doplňuje, že pražský soubor bude mít stálý titul v liberecké DFXŠ. K divadlu se vztahují i další články jako například - Hana Hegerová je stejným lákadlem jako Havelka a k repertoáru uvádí, že nový typ pořadů, večery hudebních veličin, sklízí úspěch. Věnován je i prostor tvrzení: „Chybí nám muži čtyřicátníci,“ které vyslovuje režisér Zdenek Potužil, umělecký šéf Divadla Rokoko, jenž jezdí do Jablonce nejen pracovně, ale i rekreačně.

ČTVRTEK 8.3. - Formou otevřeného dopisu adresovanému řediteli Městského divadla v Jablonci Pavlu Žurovi zaslala do Deníku Jablonecka poděkování učitelka Základní školy v Desné Dana Nývltová: „Chtěla bych Vám poděkovat za uvedení adaptace Dumasových Tří mušketýrů. Bohužel, u nás je spíš zvykem ozvat se, když se něco nepovede nebo nelíbí. Chtěla bych udělat opak. Představení, na kterém jsme byli s dětmi ze 7. a 8. tříd, mělo jednoznačně kladný ohlas jak u dětí, tak u nás, dospělých. Děti dokáží být velmi kritické a zaujmout je dramatickou tvorbou je čím dál obtížnější. A tady se to podařilo na sto procent. Protože mám ráda literaturu, divadlo, hudbu, mám vždy radost, když se to podaří alespoň trochu přenést na děti. Ze 46 žáků, kteří představení sledovali, se nenašel ani jediný, který by litoval, že do divadla jel (jejich účast byla totiž dobrovolná). I když představení bylo dlouhé a na pozornost náročné, nejen že všichni „vydrželi“ bez zlobení, ale chválili a byli spokojeni, někteří dokonce nadšení. A to se příliš často nestává.“ - Krásný dárek k Mezinárodnímu dni divadla, co říkáte? Kdy se slaví? Připadá na:

ÚTERÝ 27. 3. - Mezinárodní den divadla (slaví se od roku 1962).

KNIHOVNA

ČTVRTEK 1.3. - Městská knihovna v rámci března coby měsíce knihy a internetu vyhlásila soutěž. Vyhodnocena bude 29.3. - Multimediální oddělení Městské knihovny v Jablonci se letos dočká dalšího rozšíření. Již od loňska zde mají návštěvníci možnost využití internetu, k dispozici jsou i počítače na přepisování textů či sbírka hudebních nosičů. Vloni knihovna do nákupu knih, časopisů i nových zvukových nosičů vložila 708 000 Kč.

KINA

NEDĚLE 4.3. - Český film Rebelové (zvýrazněme RebeLOVE) se těší přízni českých diváků. Zašli jsme na něj v nedělní večer, za vstupenku zaplatili 70 Kč a nechali se dojmout až k slzám představením spojujícím písničkové retro šedesátých let s LOVE příběhem mladých lidí, do jejichž vztahu zasáhl 21. srpen 1968, okupace Československa. Ani se nechce věřit, že už uplynulo od té doby tolik let, při filmu se mi vše živě vybavilo. Také jsem si uvědomila, jak byla doba mého mládí barevná v oblékání. V současné době dominují tmavé odstíny, hlavně u mladých lidí pak černá.

VÝSTAVIŠTĚ

ČTVRTEK 1.3. - Ředitelka Výstaviště Ing. Jarmila Pešlová předložila zastupitelům zprávu o přípravě přestavby areálu Výstaviště na Centrum obchodní spolupráce Euroregionu Nisa. Byla schválena garance Města na finanční spoluúčasti na realizaci první etapy do výše 65,2 miliónů korun investičních nákladů stavby. Výstaviště podalo projekt přestavby mezi žádosti takzvaných velkých projektů Phare CBC za Euroregion Nisa. - Jablonecký projekt přestavby Výstaviště zastupoval na jednání v Polsku starosta Jiří Čeřovský, který pracuje jako místopředseda Euroregionu Nisa. Pro letošní rok zamítnuto. Přednost dostaly projekty týkající se infrastruktury a kanalizací. Projekt Výstaviště byl chápán spíše jako nadstavba. Rada Euroregionu Nisa ovšem také rozhodla, že projekt přestavby Výstaviště Jablonec bude pro příští rok podporován v rámci programu Phare již bez soutěže.

PÁTEK 2.3. - Večer na Výstavišti patřil kapele AC/DC z Příbrami, revivalové formaci hrající hity hardrockových dědečků. Klub Rampa v areálu Výstaviště nabídl v tu dobu a v téměř stejný čas rockotéku dospívajícím. Jejich rodičům patřil večer následující, kdy vystoupil legendární bluesman Jan Spálený s kapelou ASPM.

22.- 24. 3. - První ročník veletrhu cestovního ruchu Euroregion Tour 2001 na Výstavišti. Ve spolupráci s Agenturou regionálního rozvoje Liberec. Cílem nejen prezentace zajímavých míst Euroregionu Nisa, ale i příležitost k setkání subjektů působících v cestovním ruchu mezi sebou i s nejširší veřejností. Pavilon A - atraktivity našeho regionu tj. Jablonecka, Semilska, Liberecka, Českolipska, Českého ráje a Šluknovska, turistické stezky, cyklotrasy, pavilón B - dovolená 2001 - náměty a výběr jak, kde a kam. Již v předstihu média informovala: Deník Jablonecka, číslo 57, ze dne 8.3., na straně 1 pod titulkem „Tři sousední státy ukáží na veletrhu své krásy a svá lákadla - Euroregion Tour 2001: Výstaviště se promění v místo, kde se střetne česká, německá a polská kultura, tradice a zvyky.“ - Třídenní akce se posléze zúčastnilo 72 vystavovatelů, na náměstí před vstupem do areálu lákaly návštěvníky dvoupatrové anglické autobusy.

SPOLKY

SOBOTA 3.3. - Loutková scéna Domu dětí a mládeže Vikýř nabídla nejmenším divákům pohádky Duhový míč a černý klobouk a Když si hrají doktoři. Tentokrát (si) hrál jablonecký spolek loutkářů Vozichet.

VÍKEND 10. až 11. března - Čtyři loutkářské soubory z Ústeckého a Libereckého kraje se sjely do Stálého loutkového divadla v Lounech, aby se zde na 15. regionální přehlídce utkaly o postup na prestižní národní přehlídku Loutkářská Chrudim. Jablonec jsme reprezentovali my, loutkoherci spolku Vozichet. S pohádkou Taky trochu o kůzlátkách jsme si odvezli vítězství. Snad nebude vychloubačné, když připíšu, že jsem napsala text oné pohádky a porota rukopis i moji režii ocenila zvláštní cenou.

NEDĚLE 18.3. - Další úspěch spolku Vozichet a „kozí“ pohádky, tentokrát za hranicemi regionu v Turnově na 11. přehlídce O turnovský drahokam. Na této soutěži hodnotí děti a pohádka Taky trochu o kůzlátkách „porazila“ i představení takových kumštýřů jako je Poli Hradec Králové a Čmukaře Turnov. Na drahokamu se také projednávala možnost přetransformování této přehlídky na krajskou s možností postupu na národní Loutkářskou Chrudim. Otázka je aktuální v souvislosti se změnou krajů, protože Liberecký kraj takovouto přehlídku nemá. Jablonec a Liberec jezdil do Loun, dnes Ústecký kraj a Turnovští do Hradce Králové, kde je strašná spousta souborů a přehlídka se mění spíše v závod s časem. Tož uvidíme za rok.

Vytvořeno 16.8.2005 8:33:12 | přečteno 2443x | Petr Vitvar
load