Ekonomika

Peněžnictví a průmysl v Jablonci n. N. v březnu 2001.

PENĚŽNICTVÍ

PONDĚLÍ 5.3. - Česká spořitelna, a.s., prošla vloni jako celek velkými změnami. Převzal ji nový strategický partner rakouská ERSTE Bank. Důležitou událostí letošního roku pro okresní pobočku v Liberci, pod kterou patří i pobočka Jablonec nad Nisou, bylo odvolání ředitele Ing. Jana Vondráše ke 4. 3. Vedením byl pověřen obchodní náměstek Ing. Rostislav Úlehla, který od začátku dubna přešel na místo ředitele okresní pobočky v Děčíně. Vedením je v současné době zatím pověřen Ing. Jiří Halámek.

PRŮMYSL

BIŽUTERNÍ

ČTVRTEK 1.3. - Generální ředitel jablonecké akciové společnosti Bižuterie Česká Mincovna Ing. Miroslav Jotov se sešel se zástupci zaměstnanců a informoval je o výsledcích vyšetřování požáru, který 18. února zničil galvanizovnu. - Zrekapitulujme, že někteří zaměstnanci po požáru byli nuceni zůstat jeden den doma, jiným se nechtěná pauza protáhla na týden. - Přeskočme pár týdnů a pokračujme. - Za přísných bezpečnostních opatření se začalo s likvidací spáleného vybavení a s odstraňováním vnitřní konstrukce zničené galvanizovny. Probíhá asanace. Firmy najaté na likvidace a odstraňování následků po požáru dokončily kolem dvacátého března vyklízení horní části staré galvanizovny a pokračovaly ve sklepní stavbě. - Plánuje se výstavba nové galvanizovny, počítá se s investicí kolem sta miliónů korun. V provozu by měla být do konce roku. Než se tak stane, nalezla BČM řešení v podobě vlastních náhradních výrobních prostor, aby alespoň z padesáti procent mohlo jet galvanizování. Zbývající je zajišťováno externě, u partnerů, jako je např. Galvanotechna. - Termín, kdy měly být známy první výsledky expertíz z požáru jablonecké galvanizovny, splnil pražský Technický ústav požární ochrany. Koncem března přišla zpráva s konstatováním, že pravděpodobnou příčinou požáru je samovznícení chemické směsi materiálů v nasávací části vzduchotechniky.
- Česká republika, potažmo Česká národní banka a výrobce - jablonecká Bižuterie Česká Mincovna - získaly prestižní cenu Mince roku 1999, kterou se stala zlatá desetitisícikoruna s motivem Karla IV. Námět mince je věnován založení nového Města pražského, je dílem akademického sochaře Vladimíra Oppla a rytce Lubomíra Lietavy. Ten nyní pracuje na stříbrné dvě stě koruně věnované sto rokům fotbalu. Doplňme, že nejde o první ocenění, které BČM od vyhlašovatele soutěže, což jsou v USA význační umělci, ředitelé mincoven, numizmatici a další osobnosti, získala. Před šesti lety obdržela stejnou poctu oběžná mince z roku 1993 a to bimetalová padesátikoruna s motivem Prahy. Deník Jablonecka z 5.3. na straně 6 pod titulkem „Za zlatou desetitisícikorunu s Karlem IV získala BČM prestižní cenu.“

STŘEDA 21.3. - Okresní soud Jablonec dnes dospěl k názoru, že Jablonecká bižuterie Silka musí zaplatit v případu, který začal v září 1998. Tehdy dostala pracovnice, dnes čtyřiačtyřicetiletá žena, výpověď pro nadbytečnost, když před tím ve fabrice pracovala patnáct let. Deník Jablonecka 22.3./strana 7: „Ošizená žena se pustila do boje s fabrikou a vyhrála, firmě Jablonecká bižuterie Silka vytáčky nepomohly.“ - A ještě jednou deník na adresu firmy Silka, a to již z pátku 2. února na straně sedmé v poznámce s titulkem „Pořád je tady bordel.“ Zoufalý výkřik zaměstnanců Jablonecké bižuterie Silka, kterým tři roky dluží firma mzdu za jejich odvedenou práci.

STROJÍRENSTVÍ

PONDĚLÍ 19.3. - Deník Jablonecka píše dnes na straně 6 pod titulkem „Novopečený držitel ocenění úspěšného manažera roku 2000 je Erwin Appelfeld (39let), generální ředitel s.r.o. Lucas Autobrzdy.“ Na titul manažer roku 2000 bylo nominováno 94 osobností. Pětapadesát jich postoupilo do finále, jeden vyhrál a dalších šestnáct získalo čestný titul úspěšný manažer. Mezi nimi i zástupce za Liberecký kraj Erwin Appfeld. K otázce, co čeká Lucas Autobrzdy, odpovídá tisku: „V polovině roku najíždíme na výrobu miliónu kusů brzd na Opel Astru. V dubnu bychom rádi zahájili rozsáhlé stavební úpravy, kdy definitivně spojíme výrobní haly pod jednu střechu a vedle zracionálnění a zjednodušení výroby na minimum eliminujeme pohyb ještěrek po dvoře, což vadilo z hlediska hlučnosti. Přestavba musí být hotova za rok, protože nás čeká nová zakázka v objemu osm miliónů kusů brzd ročně na vozy Mégane plus miliónové zakázky na písty. Počítáme s náborem nových lidí.“ Za poslední dva roky Lucas Autobrzdy přijal 200 nových pracovníků na současných 945. Omladili zde, průměrný věk je 36 let.

PONDĚLÍ 19.3. - „LIAZ dluží více než miliardu korun a zastavil výrobu nákladních aut,“ informoval dnes celostátní tisk. Navzdory tomu však v jablonecké firmě Škoda Motory, která k LIAZ či přesněji k Truck International (LIAZ se postupně přetransformoval a přejmenoval na LIAZ Škoda a pak na Truck International) neodmyslitelně patří, život neustrnul. Píše o tom Deník Jablonecka ze dne 20.3., strana 6, titulek „LIAZ skončil, ale motory jedou dál aneb Potíže mateřské společnosti zatím jablonecký závod přežil a vyrábí.“ Produkce jabloneckých motorů není na mateřské firmě závislá a Jablonečáci věří, že pád mateřské firmy přežijí. Co zřejmě zmizí, bude značka LIAZ, která ve své době patřila k legendám na silnicích celého světa. Proto také - přes změnu názvu, ujasněnou výše v závorce, se v titulcích novinových článků objevuje zkratka LIAZ. Jablonci zůstává zachována nejen v povědomí pamětníků, ale i v názvu jedné z tělovýchovných jednot.

ZEMĚDĚLSTVÍ

PÁTEK 23.3. - Až 4000 ohnisek slintavky a kulhavky do června očekává vláda Velké Británie. Od února, kdy epidemie vypukla, bylo v této zemi zabito na 280 000 kusů zvířat. Česká ústřední nákazová komise s ohledem na šířící se epidemii dnes oznámila, že prodlouží minimálně o týden mimořádná veterinární opatření proti zavlečení chorob do ČR. Protože se epidemie již šíří i evropskými zeměmi, prochází vše živé na hraničních přechodech desinfekcí. Podobná přísná opatření přijali po nařízení veterinářů i zemědělci na Jablonecku. Oblastní agrární komory pro Liberecko a Jablonecko doporučují odložit návštěvy chovů skotu na pozdější dobu. - Jaké jsou ceny hovězího masa? Přední s kostí má nejlevnější HaRy plus, ulice Budovatelů, a to za 66 Kč, jinde zaplatí zákazníci za kilogram 68 až 85 korun. Hovězí zadní stojí od 129 (opět HaRy) do 179 Kč, tolik zaplatíme v prodejně Albert ve Mšeně. Cena kližky se pohybuje od 109 (Masna v Podhorské a Vysoké ulici) až na 135 Kč (Albert). Ceny šílené jako krávy? Kdepak! Vždyť za měsíc klesly ceny hovězího masa v průměru o 25,- Kč.

OBCHOD A SLUŽBY

CESTOVNÍ KANCELÁŘE

PÁTEK 23.3. - Jablonecká cestovní kancelář Jizerka za deset let své existence vypravila do zahraničí - zejména Španělska a Itálie, na 35 tisíc turistů. Dnes jako první v Jablonci převzala certifikát o udělení koncese. Žádosti o koncesi, které musejí být podány do 1.dubna, odesílají živnostenské úřady k vyjádření na ministerstvo pro místní rozvoj, jinak dosavadní živnostenská oprávnění touroperátorů zanikají. Podmínky koncese splnilo v okrese dvacet cestovních kanceláří.

DOPRAVA

PONDĚLÍ 12.3. - Další službu, tzv. expresní přepravu zásilek, začali dnes nabízet na jabloneckém hlavním nádraží Českých drah. Jde o novinku, která usnadní život především podnikatelům a velkým firmám, ale i jednotlivcům. Systém kurýrní přepravy expresních zásilek má svá pravidla v omezení hmotnosti a rozměrech zásilky, pro všechny pak platí jednotná cena 100 Kč.

RESTAURACE

SOBOTA 17.3. - Typicky irský svátek svatého Patrika, šiřitele křesťanství, lze dnes večer oslavit v restauraci Shamrock, v populární hospodě ležící v suterénu objektu Áčka na Anenském náměstí. „Svátek svatého Patrika jsme slavili poprvé vloni a bylo to bezvadný. Abychom dodrželi tradici, měl každý host na sobě něco zeleného a čepovali jsme také zelené pivo,“ vzpomíná Jiří Klener, majitel hostince, jehož interiér nezapře zjevnou inspiraci irskými nálevnami.

TEPLÁRENSTVÍ

ČTVRTEK 1.3. - Teplárenství na programu 22. zasedání zastupitelstva města, kde nebyl schválen podnikatelský záměr předložený United Energy ze dne 2.2., zrušeno usnesení z prosince, kterým zastupitelstvo neschválilo prodej 34 % akcií a.s. JTR a schváleny varianty dalšího možného postupu včetně pracovní skupiny k řešení v teplárenství ve složení: Ing. Jaromír Drábek, RNDr. Jiří Čeřovský a Mgr. Jiří Musil.

PONDĚLÍ 5.3. - Deník Jablonecka na straně 7 pod titulkem „Město udělá tlustou čáru nad United Energy“ na téma teplárenství tvrdí: „Řešením je i najití třetího do partie zabezpečení centrálního tepla.“

PONDĚLÍ 12.3. - Deník Jablonecka na straně 7 „UE (United Energy - majoritní vlastník Jablonecké teplárenské a realitní, a.s.) a město u smírčího soudu aneb Zastupitelstvo má rozlousknout vyrovnání.“

SOBOTA 24.3. - Deník Jablonecka na straně 7: „Absence odborníků - výsledkem je tristní stav v teplárenství - Občan vidí teplárenství a činnost JTR jinak než volení - Projevila se v nahotě neschopnost minoritního vlastníka, ten už chce mít Brandl z krku.“

STŘEDA 28.3. - Svět Jablonecka na titulní straně pod titulkem „Oddechový čas skončí teplárenství 9. dubna.“ Z mimořádného zasedání zastupitelstva, jehož hlavním bodem byl souhrn informací o dosavadním jednání mezi pracovní skupinou pověřenou zastupitelstvem a United Energy o změně strategického partnera v oblasti teplárenství. Nabídky k odkoupení akcií JTR musí být odevzdány do zmiňovaného dubnového data.

Vytvořeno 16.8.2005 8:24:53 | přečteno 2785x | Petr Vitvar
load