Obraz z Háskovy vily

Nevšední příběhy bývají spojeny nejenom s lidmi, ale mohou se dotýkat i některých uměleckých děl. Jeden takový příběh se skrývá za obrazem, který vyšel z ateliéru malíře a grafika Richarda Fleissnera. Jeho letošní životní jubileum připomíná výstava, která právě probíhá v Městské galerii MY. Mezi vystavenými díly je k vidění malba letní krajiny u mšenské přehrady. Tento „obraz s příběhem“ se po dlouhém putování vrátil do Jablonce nad Nisou, místa, kde vznikl.
Oblíbená scenérie u mšenské přehrady
Mšenská přehrada byla Fleissnerovým oblíbeným místem. Nacházela se na hranici mezi Jabloncem nad Nisou a tehdy samostatným městysem Mšeno nad Nisou.
V jejím okolí hledal malíř zajímavé motivy pro své grafické listy i malby. Na většině z nich je obrazovou dominantou Priebschova sklárna, nepřehlédnutelná industriální stavba, v poválečné době bohužel zbořená. V roce 1935 Fleissner namaloval obraz, kterému dal název Sommerlandschaft – Letní krajina. Zachytil na něm přírodní scenérii nad východním břehem mšenské přehrady včetně partie, kde v obklopení pestré zeleně stály moderní vily bratří Rudolfa a Jaroslava Háskových.
Slavná funkcionalistická vila
Bratři Háskové byli jedněmi z mála českých exportérů bižuterie v převážně německojazyčném Jablonci nad Nisou. V době mezi světovými válkami si nechali poblíž mšenské přehrady postavit moderní rodinné vily. Pro Jaroslava Háska a jeho manželku Zdenu navrhl nevšední funkcionalistickou vilu německý architekt Heinrich Lauterbach. Dnes patří rodinný dům z roku 1931 k nejvýznamnějším stavebním památkám našeho města. Ve své době se jednalo o novátorský počin, který vzbudil všeobecnou pozornost. Zajímavý byl interiér vily a její vybavení včetně uměleckých předmětů. Visela zde řada obrazů a dalších uměleckých děl. Mezi nimi také obraz s názvem Letní krajina.
Seznámení díky obrazu
Díky obrazu Letní krajina, který Jaroslav Hásek objevil a zakoupil v jedné pražské galerii, se Háskovi seznámili s Richardem a Edith Fleissnerovými, výtvarnými umělci, kteří žili v Jablonci nad Nisou. Přátelství mladých manželských párů ale netrvalo dlouho. Přišel zábor československého pohraničí, začala druhá světová válka a brzy po ní došlo k únorovému komunistickému převratu. Všechny tyto zlomové dějinné události zasáhly osudově do životů manželů Fleissnerových i Háskových a stejně tak ovlivnily příběh obrazu Letní krajina.
Možnost dozvědět se více o životě a tvorbě malíře a grafika Richarda Fleissnera a také o zajímavých příbězích, které jsou spojeny s některými jeho díly, budou mít všichni zájemci ve čtvrtek 25. května 2023. V Městské galerii MY proběhne od 17.30 hodin derniéra Fleissnerovy výstavy spojená s komentovanou prohlídkou. Během ní bude dopovězen příběh obrazu Letní krajina, který původně visel v Háskově vile.
Jan Strnad / MGMY
Vytvořeno 3.5.2023 8:56:03 | přečteno 136x | Petr Vitvar
Štítky:
kultura