Vzpomínka na Libuši Hlubučkovou

, autor: archiv JM

Výtvarnice Libuše Hlubučková byla mimořádná tvůrčí osobnost. Její život byl úzce spojen s Jabloncem nad Nisou. Narodila se zde 28. listopadu 1936 a po ukončení vysokoškolských studií začala ve městě bižuterie pracovat jako návrhářka. Později tady započala svoji úspěšnou pedagogickou dráhu. V Jablonci nad Nisou se její mimořádně plodný život 2. listopadu 2022 uzavřel.

Libuše Hlubučková pocházela z rodiny, která se věnovala sklářskému podnikání, což ovlivnilo její další životní cestu. Na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Železném Brodě vystudovala obor rytí skla (1952–1956) a nastoupila jako vzorkařka do národního podniku Železnobrodské sklo v Zásadě. Ke studiu se vrátila v letech 1961–1967, kdy byla přijata na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. Studovala u profesora Stanislava Libenského a v ateliéru kov a šperk u docenta Jana Nušla. Po absolutoriu pracovala do roku 1975 jako návrhářka národního podniku Skleněná bižuterie v Jablonci nad Nisou.

Pedagogická činnost

V 80. letech se vydala na úspěšnou pedagogickou dráhu. Tu zahájila na Lidové škole umění v Jablonci a v letech 1982–1986 v ní pokračovala na jablonecké střední průmyslové škole. Byla vedoucím výtvarníkem oboru zušlechťování bižuterie, vyučovala odborné kreslení a modelování i dějiny výtvarného umění. Z Jablonce přešla na Střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou v Železném Brodě, kde působila v letech 1986–2001. Byla zde vedoucí oboru rytého skla. Ve všech svých působištích si jako výtvarný pedagog získala úctu a respekt svých žáků a studentů. Byla náročná, ale nadmíru laskavá a vstřícná. Dokázala mladé lidi nadchnout pro výtvarnou tvorbu a bezpočet jich připravila k úspěšnému studiu na středních a vysokých školách. Pro většinu z nich se stala milovanou paní profesorkou.

Autorský šperk

Jako výtvarnice se věnovala autorskému šperku a svojí tvorbou se zařadila mezi klasiky českého autorského šperku 2. poloviny 20. století. Pro její tvorbu byly typické kombinace kovových částí vytvořených ze stříbra se skleněnými polotovary používanými v jabloneckém bižuterním průmyslu. Libuše Hlubučková se účastnila výstav a sympozií doma i v zahraničí. V 60. a 70. letech dvacátého století získala několik nejvyšších ocenění na mezinárodních výstavách skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Kdo měl to štěstí poznat akademickou sochařku Libuši Hlubučkovou osobně, tomu zůstane natrvalo vryta do paměti jako člověk, který se neváhal rozdat druhým.

Jan Strnad / Městská galerie MY

Libuše Hlubučková

, autor: Jiří Jiroutek

Náhrdelník vytvořený Libuší Hlubučkovou (1968)

 
, autor: archiv JM

Libuše Hlubučková

 
 
Vytvořeno 2.12.2022 15:49:00 | přečteno 178x | Petr Vitvar
Štítky: kultura
 
load