Nová světla v hale přinesou úspory

, autor: Daniel Habětínek

Městská sportovní hala v Jablonci nad Nisou byla slavnostně otevřena v říjnu před dvaceti lety. Unikátní sportovní stánek s flexibilní hrací plochou 1 723 m2 dostal dárek v podobě výměny světel. Z toho důvodu bude hala od 1. do 23. prosince uzavřena, ovšem provoz restaurace, fitness, aerobního a boxerského sálu nebude nepřerušen.

„Pro veřejnost bude uzavřena celá palubovka včetně šaten, a to z důvodu výměny osvětlení hracích ploch a nouzových světel,“ říká správce městské haly Daniel Habětínek. Dosavadní halogenové sodíkové 400wattové výbojky nahradí ledková světla o maximálním výkonu 150 wattů. „V městské hale dojde k výměně 239 světel nad palubovkou a 32 kusů nouzového osvětlení v celkové ceně 2 930 000 korun,“ říká Petr Roubíček, náměstek primátora pro správu majetku.

I když byla výměna světel původně plánována na letní měsíce, kdy je hala méně vytížená, k výměně dojde až v prosinci. „Bohužel na výběrové řízení, které proběhlo na jaře, byla podána stížnost, a tím se celá realizace posunula,“ vysvětluje Roubíček.

„Chápeme, že z omezení nemají radost sportovci, ale snažili jsme se najít v uvozovkách nejméně vytížený měsíc, ve kterém bychom halu zavřeli. Ze všech aspektů a nasmlouvaných akcí nám právě prosinec vyšel jako nejlépe vhodný,“ zdůvodňuje prosincový termín Habětínek.

Dalším důvodem, proč se světla musí vyměnit do konce roku, je kromě podmínek výběrového řízení i fakt, že má město zastropované ceny energií pouze do 31. 12. 2022. „Výměnou světel dojde k výrazným úsporám. Nová světla budou ovládána prostřednictvím moderního systému Dalí, který umožní plynulou regulaci a intenzitu světel v závislosti na přirozeném světle i akci, která na palubovce bude aktuálně probíhat,“ tvrdí Petr Roubíček, náměstek primátora pro správu majetku.

Výměna světel bude probíhat z půdních prostor. „Jedná se o jiný typ lamp, takže nejprve budou muset být přidělány nové úchyty, na které budou následně světla zavěšena,“ snaží se přiblížit práce Habětínek. Po dobu výměny světel bude otevřena restaurace stejně jako některá sportoviště. „Bez omezení bude otevřeno fitness, aerobní a boxerský sál i zasedací místnost, kde se scházejí šachisté,“ vyjmenovává správce haly prostory, kterých se výměna světel nedotkne. Městská sportovní hala má flexibilní hrací plochu 1 723 m2 a je určena pro odbíjenou, košíkovou, házenou, sálovou kopanou, badminton a jiné sporty. Hrací plocha celé haly je 64 m ī 26 m. Herní výška je 12 m. Jednotlivé kurty mají rozměry 26 ī 16 m. Ochozy a tribuny disponují 680 místy k sezení a 1 420 místy k stání. Při využití celé plochy (např. pro koncerty) je hala dimenzována pro maximální počet 3 400 diváků. (end)

Vytvořeno 2.12.2022 15:48:34 | přečteno 190x | Petr Vitvar
Štítky: sport
 
load