Letošní opravy ve školních budovách

, autor: Jiří Endler

Letní prázdniny jsou příznivou zprávou pro školáky, kteří se nemusí dva měsíce učit, ale také pro školské budovy. Dva měsíce bez dětí i zaměstnanců je doba, kdy je možné opravovat či investovat do vylepšení budov či hřišť.

Opravy ve školách nad 50 tisíc korun

Stejně tomu bylo i během tohoto léta. Celkem za opravy nad 50 tis. korun oddělení správy nebytových objektů zaplatilo 14,9 mil. korun. Oddělení správy nebytových objektů se věnuje drobnějším opravám školských zařízení, ale i těm větším. Nejčastějšími letními opravami nebo úpravami jsou rekonstrukce sociálních zařízení či kuchyní ve školách a školkách.

Nového sociálního zařízení se tak dočkala Mateřská škola Mechová, kde se pokračovalo letos 2. etapou (1,3 mil. korun), opravené jsou zde také vnitřní a venkovní kanalizace u kuchyně za 100 tis. a zedníci opravili chodbu, kuchyň a sklad (164 tis. Kč).

Stejně tak pokračovala 2. etapou rekonstrukce sociálního zařízení v MŠ Nová Pasířská (988 tis. Kč). Další sociální zařízení se nákladem 626 tis. korun opravilo v MŠ Palackého, kde jsou opravené také interiérové dveře (90 tis. Kč) a dokončuje se oprava oplocení za 86 tis. Ve školce ve Švédské ulici se letos opravovala venkovní kanalizace za rovných 100 tis. korun a s ní souvisela i oprava zahradních toalet, která vyšla na 246 tis. korun. Opravené podkroví za 50 tis. korun má MŠ Havlíčkova, na 54 tis. korun vyšly stavební úpravy jídelny, skladu a chodby v MŠ Lovecká a nové balkonové dveře heren v 1. a 2. poschodí školky ve Slunečné stály 75 tis. korun. Rozsáhlé práce probíhaly v kokonínské Základní škole v Rychnovské 216. Větší kapacitu tam má nyní požární úniková cesta po stavebním zásahu za 941 tis. korun, zřízení nové učebny v podkroví vyšlo na 1,5 mil. korun, 174 tis. korun zaplatilo město za akustické úpravy učebny výpočetní techniky a téměř 1,8 mil. korun stála revitalizace školního hřiště, která se ještě dokončuje.

V ZŠ Pasířská dělníci pracovali na modernizaci vzduchotechniky v kuchyni (233 tis. Kč) a opravená je dlažba i čistící zóna u hlavního vchodu do školy (69 tis. Kč). Družina mšenské ZŠ Mozartova má opravený plot (92 tis. Kč) a více jak 200 tis. korun putovalo z městského rozpočtu na výměnu kanalizačních a vodovodních stupaček, obkladů i umyvadel ve třídách v ZŠ Sokolí. Na téměř 6 milionů korun pak vyjde zateplení fasády a výměna oken ve Speciální základní škole v Liberecké ulici.

Výměny oken, nové fasády, hřiště

Také oddělení investičních projektů myslí na vylepšování stavu školských budov. Letos se pracuje hlavně na výměně oken, na fasádách a hřištích. Zároveň však se oddělení věnuje rozsáhlejším projektům s realizací rozdělenou do několika let, s jejichž financováním pomáhají také dotační peníze z Evropské unie a státní pokladny.

Druhou etapou se dokončovala výměna oken v Mateřské škole 28. října v nákladu 3 mil. korun. První etapa probíhala v roce 2020, kdy se měnila okna v historické budově, nyní se mění ta v novodobé přístavbě. Dokončenou fasádu bude od letošního roku mít MŠ Husova. Jádro fasády bylo nutné nechat nejprve vyzrát, než dostala finální břízolit. Dokončení vyšlo na 1,8 mil. korun. ZŠ Arbesova zahájila letos rekonstrukci sportovního areálu. Celkové náklady činí 31 mil. korun, stavba je rozdělená do dvou let. (jn)

Další informace

Vytvořeno 3.10.2022 14:08:19 | přečteno 249x | Petr Vitvar
load