Vodní záchranáři jsou vybaveni a připraveni

, autor: Vodní záchranná služba ČČK

Také letos bude Vodní záchranná služba (VZS) Jablonec nad Nisou zajišťovat letní služby na jablonecké přehradě. Pro návštěvníky je k dispozici na základně na Tajvanu každý den od 8 do 20 hodin, a to od soboty 25. června až do neděle 4. září.

V pohotovosti jsou vždy tříčlenné posádky, připravené okamžitě zasáhnout a poskytnout technickou nebo první pomoc na březích i ve vodě. „Nejméně jednou denně preventivně objíždíme břehy přehrady. Pokud nás tak během svého pobytu u vody budete potřebovat, stačí vytočit číslo 112, neboť jsme v neustálém spojení s dispečinkem ZZS i HZS (KOPIS). Pro bezpečný a rychlý transport na místo nahlášené události máme k dispozici loď Pioner Multi a od loňského roku také zcela novou loď Adventure, která dokáže plout rychlostí až 60 kilometrů za hodinu a být tak na místě události během pár minut,“ říká předseda jabloneckého VZS Jakub Mottl.

Díky podpoře města Jablonec nad Nisou mají vodní záchranáři zapůjčenou i záložní loď Steady, záchranné pásy, neopreny a radiostanice. „Ve výbavě máme i velký lékařský batoh s automatizovaným externím defibrilátorem (AED) a osobní lékárny,“ zmiňuje vybavení, kterým VZP disponuje Pavel Pažout, zástupce předsedy.

Kolem vodní nádrže Mšeno jsou rozmístěny informační tabule a pod některými z nich naleznete bedny s víkem, v nichž v případě potřeby během léta jsou umístěny záchranné kruhy s lanem, které můžete kdykoliv využít a hodit tonoucímu. „Na tabuli se pak vyskytuje mapa přehrady Mšeno, a mimo jiné i důležitá telefonní čísla na záchranné složky v případě nenadálých situací a také rady, jak se bezpečně chovat u vody,“ upozorňuje na důležité kontakty, které mohou pomoci při záchraně tonoucího Anna Kvíčalová, velitel stanice PP na přehradě Mšeno.

Vodní záchranáři letos připravují brožuru, kde se čtenáři dozví vše výše zmíněné, a mimo to i informace ohledně letních služeb na vodní ploše Mšeno a činnosti VZS. Součástí bude i náborový letáček. Do plaveckého oddílu se může přidat mládež od 11 let kdykoliv v průběhu roku, horní věková hranice není omezená. Brožuru si případní zájemci mohou vyzvednout ve spolkovém domě či na stanovišti Vodní záchranné služby – Tajvan v průběhu letních prázdnin.

„Během léta chystáme školení první pomoci pro veřejnost, kde si bude možné vyzkoušet i resuscitaci, nebo hod házecími pomůckami. Přesný termín a podrobné informace budou zavčas vyvěšeny na internetových stránkách www.vzs-jablonec.cz či na sociálních sítích,“ nastiňuje plán na léto Mottl.

VZS několik let usiluje o nové zázemí pro letní služby, které by splňovalo základní materiálně-technické a hygienické požadavky. „Nicméně stále jednáme s městem a čekáme. Doufáme, že již příští rok budeme návštěvníkům vodní nádrže Mšeno k dispozici na novém přehledném a bezpečném prostranství,“ neztrácejí víru v lepší zázemí jablonečtí záchranáři.

(ak, pp, end)

Vytvořeno 1.6.2022 16:30:40 | přečteno 246x | Petr Vitvar
load