Víme, čím žil Jablonec před 100 lety - červen 1922

, autor: SOkA Jablonec n. N.

Sto let – to jsou přibližně tři lidské generace. Vybrali jsme pro vás z oblíbeného deníku Gablonzer Tagblatt, čím žil Jablonec před sto lety.

1. června 1922, 149, strana 1, ranní a večerní vydání

Praha. Poslanecký výbor pro výživu zahájil poradu o hospodářské krizi a o zvýšení cen masa.

3. června 1922, 151, strana 6, 7, večerní vydání

Rychnov. Tělocvičná exhibice. Včera jsme viděli nádhernou pódiovou skladbu pod vedením našeho náčelníka Konrada Henleina. Další vystoupení se bude konat 11. 6. Poznámka CH. P.: Konrad Heinlein, bankovní úředník, turner, politik, *6. 5. 1898, Vratislavice n. N., †10. 5. 1945, sebevražda ve vězení, Plzeň.

Rodinná kronika. Dnes 3. 6. se ve Vídni vdává slečna Else Paschoutová, dcera paní Anny Paschoutové z Jablonce, s panem Taha Ahmed el Foukhi, exportérem z Káhiry.

6. června 1922, 153, strana 1, 4, 7, 9, 10, večerní vydání

V Mnichově vyšla kniha Herberta George Wellse Naděje na mír. Jablonecký poslanec pan Medinger pro nás několik citátů: Katastrofa roku 1914 stále běží v plném rozsahu. Konference ve Versailles předstírala, že dá vše do pořádku, ale nic do pořádku nedala. Jediná opravdová jistota britského impéria leží v tom, že je velký systém anglicky mluvících států výhodou pro celé lidstvo. Pozorujeme zápas rozumu se zdivočelým vlastenectvím.

Jablonec. Ruština. Vzhledem ke smlouvám mezi Německem a Ruskem se otevírají nové možnosti pro obchod. Jablonec nesmí stát stranou. Přemýšlíme o tom, že ruský kroužek dá možnost mnoha našim zajatcům, kteří se vrátili z Ruska a naučili se tam rusky, setkávat se. V úterý večer v osm hodin můžete nezávazně přijít do Německého domu.

Inzerát. Kino invalidů přijme promítače, pokud možno invalidu. Nástup možný okamžitě.

Inzerát. Kurz češtiny také pro německé brance. Zveme zájemce ve středu 7. 6. v osm hodin večer do kanceláře č. 2 na Novém trhu, vedle radnice. Telefon č. 92.

Inzerát. Dám za vlastní děvčátko, stáří 13 týdnů. Adresa pod zn. Elsa v redakci.

15. června 1922, 162, strana 4, ranní vydání

Jablonec. Klub Cercle polyglote. 9. 6. jsme vyslechli zajímavou přednášku pana Gerosy o jeho cestě z Itálie do Jablonce. Ve své jadrné italštině vyprávěl, že jeho plán vzbudil v celé rodině senzaci. Pro ně byla Bohemie – Böhmen – zemí z jiného světa. Obdivovali ho jako hrdinu, který se odvažuje cestovat do nitra nejtemnější Afriky. Přesto se rodiče obměkčili a vybavili ho bezpečnostními zámky a mnoha radami. Zajímavé byly jeho první dojmy a srovnání předsudků se skutečností. 16. 6. bude vyprávět pan Colombo o Monte Carlu a pan Rajovský o Herbertu Spencerovi.

16. června 1922, 163, strana 2, 4, 18, ranní a večerní vydání

Jablonec. Včerejší svatodušní procesí přivolalo do ulic a na Starý trh velké množství lidí. Procesí opustilo kostel v půl jedenácté. Stovky děvčátek v bílých šatech, ve vlasech pestré mašle, nesly košíčky s květinami. Následovaly členky katolického svazu dívek, ostrostřelci, duchovenstvo, připojily se stovky mužů, žen a dětí. Na Starém trhu stály čtyři oltáře, ke kterým procesí, doprovázené kapelou, zamířilo. Ale než došlo ke třetímu oltáři, spustil se hustý déšť. Kdo se nestihl schovat, promokl na kůži. Litovali jsme zejména děti.

Humor v restauraci. Host: Pane vrchní, už jsem jedl lepší polévku! – Vrchní: Ale určitě ne u nás!

Časy se mění. Psal se rok 1850. Dívenka: Tetičko, co je to stříbrná svatba? Teta: To je, když jsou dva lidé spolu 25 let po svatbě.
Psal se rok 1900. Dívenka se stejnou otázkou. Teta: To bylo tenkrát dávno, když byli dva lidé 25 let po svatbě ještě spolu.
V roce 1950. Dívenka se stejnou otázkou. Teta: Stříbrná svatba? Když se 25ī rozvedeš a 25ī vdáš.

Sport. DSK Jablonec ī Sportklub Mladá Boleslav 3:1. Zelenobílým včera štěstí přálo. Při férové hře boleslavští prohráli, čímž jsme splatili naši minulou prohru 2:1. Obě strany bojovaly obětavě, ale slušně, což částečně ovlivnil i rozhodčí pan Schwarz. Jablonec nastoupil oslaben o Meissnera. Nahradil ho plnohodnotně Rudolf. V neděli hrajeme proti Drážďanům, což jsou mistři 1. třídy.

Inzerát. Všeobecný německý lovecký spolek – pobočka 14 – v Jablonci pořádá ve dnech 17. a 18. 6. v areálu letního divadla na Proseči mistrovství ve střelbě na hliněné holuby pod záštitou majitele sychrovského panství Dr. Alaina Rohana. Bojuje se o cenu města Jablonce. Ceny se udílejí 18. 6. v 9 hodin večer v jídelně hostince pana Rudolfa Hübnera, který se rovněž nachází v areálu divadla. Prvotřídní pušky, náboje a občerstvení na místě.

17. června 1922, 164, strana 5, večerní vydání

Sport. Závod v běhu okolo přehrady se bude konat 18. 6. od dvou hodin odpoledne. Start od Mahlovy vily (nyní pivovar Volt). Očekává se přibližně 39 závodníků. Prosíme veřejnost, aby nevstupovala na závodní dráhu. Psi musí být na vodítku, děti pod dohledem rodičů. Závod se koná za každého počasí.

18. června 1922, 165, strana 2, ranní vydání

Černá kronika. Lučany. Včera dopoledne vyrazil mačkář Osvald Tippelt na houby do lučanských lesů. Nedaleko cesty u hostince U Švýcar ve smrčkách našel mrtvolu ženy v pokročilém stupni rozkladu. Žena byla oblečena do modré ševiotové sukně, světlé blůzky, černých punčoch a bot, ruce v černých rukavičkách. Vedle lebky ležely černé vlasy. Ruce ženy, ležící na zádech, byly zaryty do země. Smrt nastala zřejmě někdy v pozdním podzimu, protože předtím na přilehlém pozemku pracoval majitel Hermann Zimmermann.

30. června 1922, 177, strana 4, večerní vydání

Loučná. Vysvěcení kostela sv. Josefa se odehraje v neděli 16. 7. Oltář a lavice byly zhotoveny podle plánů architekta Roberta Hemmricha sochařem Josefem Kindermannem z Frýdlantu. Obraz sv. Josefa namaloval soukromník pan Josef Hübner z Jablonce. Program: V 9 hodin ráno přivítání čestných hostů: duchovenstva, zástupců obce Loučná a Janova, školského výboru, učitelů a spolků. V 10 hodin zazní světící chorál přednesený spolkem Eiche (Dub) z Loučné, následuje církevní vysvěcení kostela a slavnostní mše. Kostel je dílem architekta Roberta Hemmricha.

Christa Petrásková

Vytvořeno 1.6.2022 16:39:38 | přečteno 201x | Petr Vitvar
Štítky: historie
 
load