Oficiální koupání v přehradě začíná v červnu

, autor: Jiří Endler

Sice se nám na začátku června lehce ochladí, ale i přesto koupací sezona u jablonecké přehrady začne Dnem dětí, tedy 1. června, a potrvá do konce srpna. Provoz toalet, úklid, likvidace odpadu, služby vodních záchranářů, údržba zeleně a mobiliáře stojí městskou pokladnu každoročně téměř tři miliony korun.

Vodní nádrž Mšeno spravuje Povodí Labe, město prostřednictvím technických služeb, pracovníků veřejně prospěšných prací i dobrovolníků udržuje zeleň, cyklo a in-line stezky, sportoviště a dětská hřiště ve svém vlastnictví.

Psi mají do první přehrady v létě vstup zakázaný

K vodě chodí mnoho lidí se svými psími kamarády, jimž by také rádi dopřáli osvěžení v letních vedrech. Tady však platí omezení, a to na tzv. první přehradu, kde se psi podle vyhlášky nesmí koupat od 1. 5. do 31. 8. „Dodržování zákazu kontroluje a na bezpečnost cyklistů i in-line bruslařů dohlíží městská policie, která na obhlídky klidu u přehrady vyráží na kolech,“ připomíná ředitel městské policie Michal Švarc.

Vyhláška vychází vstříc jak majitelům psů, tak ostatním občanům. V období květen–září mohou psi využívat pouze II. a III. přehradu. V I. nádrži je v této době koupání psů zakázáno. „Ve vyhlášce jsou také vyhrazené plochy pro volný pohyb psů, ovšem včetně časového vymezení – v parku pod hrází a na Tajvanu se psi mohou bez vodítka proběhnout mezi 19.30 a 7.30, tedy ráno a večer,“ shrnuje vyhlášku vedoucí oddělení právního a veřejných zakázek Jiří Kučera, který dodává, že od září do dubna, kdy lidé přehradu ke koupání využívají zcela minimálně, mohou psi do vody i v první přehradě.

Odpadkové koše často neodolají útoku vandalů

Kolem přehrady je celkem osm veřejných toalet a čtyři sprchy, které udržují technické služby. Otevřené jsou od 8 do 20 hodin a jejich užívání je zdarma. Na každém břehu přehrady jsou už otevřené jedny toalety, a to u Prutu a další u Základny. Od toalet v blízkosti stánků s občerstvením mají provozovatelé klíče, aby hosté měli přístup i po osmé večerní. Stejně jako o sociální zařízení, i o úklid a likvidaci odpadků se starají Technické služby Jablonec nad Nisou. Kolem přehrady je pětatřicet odpadkových košů. „Ačkoliv tu byl instalovaný poměrně bytelný mobiliář, přesto každý rok musíme odpadkové koše opravovat nebo vyměňovat, protože je stále nějací vandalové ničí,“ říká Štěpánka Gaislerová, vedoucí oddělení správy veřejné zeleně. Návalu odpadků pomáhá každý rok v koupací sezoně odolávat kromě pevně instalovaných odpadkových košů také 23 kovových konstrukcí na pytle na směsný odpad a 10 konstrukcí na žluté pytle ke sběru plastů.

Nová podoba přehrady

Už letošní koupající se měli těšit z nových toalet, převlékáren, sprch i stánků s občerstvením. Respektive z části nového zázemí ve sjednocené podobě. Projekt, na který město vyhlásilo soutěž v roce 2020, stále trvá, ale stavba začne oproti původnímu plánu až na podzim. „S realizací počítáme po skončení letošní sezóny. Samotné stavební řízení v bezprostřední blízkosti vodní nádrže je složitější, než v jiných lokalitách. Dlouhodobě řešíme shodu s Povodím Labe, které má hlavní slovo u projednávaných změn,“ vysvětluje náměstek pro rozvoj města Petr Roubíček.

Realizace nového zázemí by měla začít objektem u Prutu. Následovat by ji měla stavba toalet místo těch zastaralých a dožilých u Základny. Oba objekty by město chtělo začít budovat odhadem letos v říjnu. (jn)

Vytvořeno 1.6.2022 16:30:29 | přečteno 290x | Petr Vitvar
Štítky: sport
 
load