Muzeum otvírá WoW Svět zázraků

, autor: Muzeum skla a bižuterie

Přesně po dvou letech od dokončení skleněné přístavby otevře Muzeum skla a bižuterie očekávanou stálou expozici vánočních ozdob. První návštěvníky uvítá v neděli 26. června. Ještě předtím ale vzdají v muzeu hold sklářským ikonám, manželům Roubíčkovým. Novou sezónu zahájí v červnu i Kristiánov.

Vizuálně atraktivní, zážitková expozice vás poveze zaoceánským parníkem až do daleké Ameriky, na Manhattan, kam se vydávala velká část českých vánočních ozdob za svým zákazníkem. „Věříme, že Svět zázraků / World of Wonders bude velkým lákadlem a jejich dojem z ní bude zkrátka WoW!,“ řekla ředitelka muzea Milada Valečková. Autorem řešení je známý designér Jakub Berdych ml. Karpelis, logo expozice, vytvořil David Matura.

Slavnostní otevření pro veřejnost se chystá na neděli 26. června. „Jelikož je prostor expozice poměrně omezený a chceme návštěvníkům poskytnout klid a pohodlí při vstřebávání zážitku, rozhodli jsme se prodloužit otvírací dobu až do 22. hodiny. Fakticky se tak mohou těšit na druhou muzejní noc,“ vysvětluje Marie Víšková z muzea. A nebude to jediná novinka, Současně bude mít svou premiéru nový muzejní ateliér, kde bude po celý den, až do 18 hodin, zvonečková dílna. Od 14.30 vystoupí na Letní scéně Eurocentra oblíbený Big’O’Band a v 16 hodin návštěvníci symbolicky odzvoní otevření expozice.

Z důvodu dokončování expozice bude muzeum ve čtvrtek 23. června celý den uzavřeno.

V červnu vzdá muzeum též poctu dvěma velikánům českého i světového uměleckého sklářství, manželům Miluši a Renému Roubíčkovým, kteří by letos oslavili 100. narozeniny. „Na základě dohody s rodinou a sklářským mistrem Jiřím Pačinkem, který s nimi dlouhá léta spolupracoval, uspořádáme dokonce dvě výstavy současně,“ uvedl hlavní kurátor muzea Petr Nový. Obě začínají společnou dvojvernisáží 9. června, v Jablonci se uskuteční výstava nazvaná Jen my dva, Křišťálový chrám v Kunraticích u Cvikova bude hostit Setkání. „Každá z nich bude mít svůj vlastní příběh a jinou atmosféru,“ slibuje Nový. Od 16. června se ve stálé expozici skla jabloneckého muzea představí projekt Evropský stůl připravený pro Crystal Valley k reprezentaci kraje v rámci předsednictví ČR v Radě EU. Skláři z Liberecka zhotovili podle návrhu výtvarnice Márie Burešové nápojové sklo symbolizující všech 27 zemí Evropské unie. Pokračovat bude také umělecky zaměřená výstava Vesmír v originální scénografii Ricarda Hoineffa.

V sobotu 18. června předpokládáme zahájení nové sezóny muzeem spravované expozice sklářství v Jizerských horách v tzv. Liščí boudě. „S ohledem na již od podzimu probíhající náročnou likvidaci dřevomorky v objektu a také na složité přemisťování agregátu na výrobu elektrické energie mimo něj jsme už neměli kapacitu na zařazování novinek. Ale mezi námi – na Kristiánově je krásně za všech okolností,“ zve k návštěvě Milada Valečková. V červnu bude otevřeno pouze víkendově od 10 do 17 hodin a mimo tento termín pro předem objednané skupiny.

Všechny akce se konají v rámci Mezinárodního roku skla. (mv)

Vytvořeno 1.6.2022 16:31:47 | přečteno 379x | Petr Vitvar
Štítky: kultura
 
load