Víme, čím žil Jablonec před 100 lety - říjen 1921

, autor: archiv JM

Sto let – to jsou přibližně tři lidské generace. Vybrali jsme pro vás z oblíbeného deníku Gablonzer Tagblatt, čím žil Jablonec před sto lety.

1. října 1921, 269, 4, 6, 11, 12, večerní vydání

Jablonec. Z historie pohostinství. První biliárové stoly v našem městě pro své hosty pořídil Karl Feix pro svůj šenk v čísle 18 (později hotel Koruna) v době osvobozeneckých válek proti Napoleonovi. Feix zemřel roku 1834 a dědicové se o prodloužení licence neucházeli. Poté požádal pražské gubernium o povolení provozovat bililár Josef Priebsch, majitel Zlatého lva. Ve své žádosti zdůraznil zdravotní hledisko – zdejší obyvatelé mají většinou sedavá zaměstnání. Dále píše, že se v jeho lokálu scházejí hosté z nejvybranějších obchodních kruhů, kteří v žádném případě nehrají o zisk z výhry.

Jablonec. Z divadelní kanceláře. Dnes večer proběhne premiéra operety Poslední valčík Oskara Strausse. 5. října se hraje Pucciniho Tosca. Opět vyzýváme návštěvníky, aby chodili do divadla včas – opoždění návštěvníci nebudou vpuštěni.

Inzerát. Veřejné poděkování patří MuDr. Emilu Fritschovi za pomoc mé ženě při komplikovaném porodu, rovněž paní porodní asistentce Marii Tomsové za pozornou a obětavou péči. Karl Hilger s chotí, Jablonec.

Kino Fortuna uvádí od 1. do. 4. října senzační kriminální drama Vášeň aneb dobrodružství Káti Nastěnky. V hlavních rolích Olaf Storm a Magie Barnay. V pondělí se koná benefiční představení – výtěžek půjde na podporu hladovějícím obyvatelům Ruska.

2. října 1921, 270, strana 1, 2, ranní vydání

Praha. Nová korunová mince. Profesor UMPRUM Otakar Španiel pracuje na realizaci již přijatého návrhu československé koruny. Bude o něco větší, než bývalá rakouská. Na jedné straně bude český lev a nápis Československá republika, na druhé žena se snopem obilí.

Sport. Trutnov. Smrt na fotbalovém hřišti. Minulou neděli se měl utkat DSV Trutnov se záložním mužstvem libereckého Sportklubu. Ještě dlouho před počátkem zápasu trénovalo liberecké mužstvo útok na branku. Brankář Helmut Driesen se však bez viditelné příčiny náhle sesul k zemi a přivolaný lékař konstatoval smrt způsobenou srdečním infarktem.

3. října 1921, 271, strana 5, večerní vydání

Podzimní móda. Pestré letní barvy vystřídala klidná hněď, která se kombinuje s šedou. Vysloveným hitem je však černá, tmavomodrá, fialová a bordó.

5. října 1921, 273, strana 2, ranní vydání

Praha. Konec stávky pekařů. Pekaři si vymohli k základnímu týdennímu platu desetiprocentní přídavek. Ministerstvo výživy proto nezavedlo plánované snížení ceny bílého pečiva. Práce v pekárnách je opět v plném proudu.

8. října 1921, 269,strana 12, večerní vydání

Inzerát. Rýnovice. Hostinec Hvězda v sobotu 8. a v neděli 9. října pořádá varietní večery se světoznámým kabaretním umělcem Adalbertem Duvalem. Uvidíte velkolepé, báječné výkony. Po představení následuje tanec. Čepujeme mnichovské a kulmbašské pivo! Teplá kuchyně je zajištěna. Doufáme ve vaši přízeň. Ignác Jungbauer a pan Duval.

13. října 1921, 281, strana 4, večerní vydání

Jablonec. Rozpuštění chlebové komise. Včera se sešli bývalí a současní komisaři v tělocvičně u příležitosti ukončení své práce. První chlebenka byla vydána 11. dubna 1915. O práci komise promluvil pan Robert Dressler. Pan starosta Fischer sdělil, že byly vydány upomínkové listy, které znázorňují poslední chlebenku.

22. října 1921, 290, strana 5, večerní vydání

Mšeno. Zdejší policie zatkla v posledních dnech tři žebráky – zloděje. Našlo se u nich 1 a 1/2 kg pakfongového drátu, šedý koberec o rozměrech 170 ī 65 cm a šedý krátký kožíšek podložený kočičinou. Vlastníci nechť se přihlásí o zabavené věci!

23. října 1921, 291, strana 1, 2, ranní vydání

Vídeň. Neue Presse hlásí, že excísař Karel s chotí Zitou přistáli na letišti v Oedenburgu a odpoledne dorazili do Budapešti. Karel se chce s pomocí maďarských monarchistů a armády ujmout trůnu.

Poznámka CH. P.: Karel I. Habsburský, * 17. 8. 1887, † 1. 4. 1922, Funchal, Madeira

Jablonec. Dnes bylo otevřeno nové kino – Invalidů – v sále hostince Wustunger Hof (pozdější kino Jabloň). Kinosál se podobá hledišti našeho divadla. V pozadí je 6 lóží, sál má 500 sedadel. Zařízení je účelné a elegantní. Mimo vchod a východ má sál čtyři červeně osvětlené nouzové východy. První představení zahájil pan Franz Mengemann, předseda Spolku válečných veteránů, vdov a sirotků.

24. října 1921, 292, strana 1, ranní vydání

Praha. Excísař Karel a Zita zajati. České listy přijaly tuto zprávu s uspokojením. Karel se má zříci maďarského trůnu. Jeho přítomnost v Maďarsku by znamenala stálou nejistotu. Maďaři by nám měli navíc nahradit výdaje spojené s mobilizací.

25. října 1921, 293, strana 4, večerní vydání

Kino Invalidů hraje na žádost publika až do soboty film s herečkou Miou May Utrpení Inge Kraftové.

27. října 1921, 295, strana 1, 2, 3, ranní a večerní vydání

Jablonec. Protiválečná demonstrace. Částečná mobilizace a hrozba války (kvůli monarchistickému puči excísaře Karla v Maďarsku) byla důvodem včerejší spontánní demonstrace. Po šesté hodině večer se před tramvajovou čekárnou na Tržním náměstí srocovali hlavně muži. Okolo sedmé zazněly první výkřiky a zpěv vlasteneckých písní, které podnítily asi tisícihlavý dav k pochodu Hlavní ulicí. Demonstranti se pak shromáždili u kašny a vystupovali s krátkými projevy. Incidenty nebyly zaznamenány.

Jablonec. Češi budou slavit výročí založení republiky kvůli událostem v Maďarsku asi ještě slavnostněji. My se stejně jako vloni oslav nezúčastníme. City se nedají nadiktovat.

28. října 1921, 296, strana 1, večerní vydání

Praha. Na Slovensku a na Podkarpatské Rusi bylo vyhlášeno stanné právo.

29. října 1921, 297, strana 1, 2, ranní vydání

Praha. TGM o situaci. Očekávám od naší armády přísnou disciplinu. Vojenská správa se vyhne všemu, co by poškodilo normální chod civilních úřadů. Vojsko se bude chovat k civilistům vzorně. Nechceme válku, ale umíme se bránit.

Jablonec. Shromažďování a průvody na veřejných místech se přísně zakazují! Zákaz provozu hostinců a restaurací po 10. hodině večerní!

Christa Petrásková

Vytvořeno 30.9.2021 13:16:57 | přečteno 490x | Petr Vitvar
Štítky: historie
 
load