Jablonec se může chlubit teplárenstvím 21. století

, autor: Jablonecká energetická a. s.

O Jablonecké energetické se v posledních dnech a týdnech mluví zejména v souvislosti s demolicí Brandlu. Bývalý teplárenský areál přestal sloužit svému účelu v roce 2016 zároveň s ukončením revitalizace sítě centrálního zásobování teplem (CZT).

V roce 2019 se přestěhoval dispečink, který je teď plně digitální a vše sleduje online, do Vysoké ulice a v létě 2020 došlo k přesunu administrativy a vedení společnosti do domu v ulici U Rybníka. V té době už bylo rozhodnuto o demolici objektů. O demoliční výměr společnost zažádala v březnu letošního roku, následně bylo třeba vyřídit povolení Českého báňského úřadu a na konci září dojde k faktickému zbourání.

Nové jsou technologie i systémy

Městská teplárenská společnost během posledních šesti let zmodernizovala systémy i technologie, zefektivnila procesy a zeštíhlela také co do počtu zaměstnanců. „Jablonecká energetická funguje na nových technologiích, teplo dodáváme z blokových kotelen, a tak velký areál, navíc vybudovaný pro vytápění párou, nepotřebujeme. Udržovat ho v provozu by stálo nemalé peníze a náklady na jeho údržbu by se nakonec nutně musely promítnout do ceny za teplo,“ potvrzuje člen představenstva společnosti pověřený jejím vedením Boris Pospíšil.

O budoucnosti areálu se diskutuje

O budoucím uvolnění Brandlu se na radnici i v teplárně hovořilo už při zahájení první etapy revitalizace soustavy centrálního zásobování teplem (CZT) v roce 2015. Bylo jasné, že tak velký areál už nebude Jablonecká energetická potřebovat. V roce 2017 se diskutovalo o možnosti vybudovat na Brandlu sběrný dvůr a místo pro likvidaci odpadů s tím, že by se využily stávající haly, které po odstranění technologií zůstaly prázdné. Nakonec vedení města po dohodě se společností SKS od záměru ustoupilo. Jedním z důvodů byla obtížná dopravní dostupnost pro velké nákladní vozy. Zbouráním a vyčištěním areálu na Brandlu Jablonec nad Nisou získá průmyslovou zónu pro další rozvoj.

Proměna začala před osmi lety

„Jablonecká energetická je dnes významnou městskou společností. Je to již osm let, co jsme ji jako město převzali od bývalého většinového vlastníka do vlastní správy. Za tu dobu se podařilo mnoha správnými podnikatelskými rozhodnutími dostat Jabloneckou energetickou z červených čísel, úspěšně ji revitalizovat a proměnit ji v prosperující městskou společnost. I nadále usilujeme o to, aby se i v oblasti teplárenství Jablonec nad Nisou stal energeticky úsporným městem,” říká náměstek pro ekonomiku města a předseda představenstva společnosti v jedné osobě Milan Kouřil.

V letech 2014–2016 se podařilo připravit, zahájit i ukončit obě etapy revitalizace sítě CZT. Město Jablonec nad Nisou v té době díky strategickým dohodám s RWE získalo i nové plynové potrubí v hodnotě 200 milionů korun v lokalitách, kde se budovaly lokální kotelny. Šlo zejména o centrum města, sídliště Mšeno, Šumava a Žižkův Vrch. Významně klesla cena za teplo. Zatímco v roce 2012 odběratelé v Jablonci platili 807 Kč za GJ, dnes zaplatí 592 Kč a v rámci věrnostního programu dokonce ještě méně. Tepelná ztrátovost v rozvodech klesla o 40 % a moderní zdroje splňují i přísné emisní normy.

Graf - Vývoj základní ceny tepla od roku 2009, obrázek se otevře v novém okně

Nové kogenerační jednotky

V letošním roce došlo ke slavnostnímu uvedení do provozu pěti nových kogeneračních jednotek. Zařízení mají elektrický výkon 2,6 MW a nacházejí se ve čtyřech plynových kotelnách v ulicích Liberecká, Březová, Josefa Hory a Boženy Němcové. „Slíbili jsme občanům zajistit stabilní a ekologickou dodávku tepla za výhodných cen v nejbližších letech i dále do budoucna a tento závazek teď plníme. Spuštění nových kogeneračních jednotek je důležitým krokem pro modernizaci naší teplárenské sítě,“ hodnotí dopady modernizace primátor Jablonce nad Nisou Jiří Čeřovský.

Jeho slova doplňuje Milan Kouřil: „Výhodou je, že jsme nemuseli z rozpočtu města investovat žádné prostředky, o výstavbu i financování se postarala společnost ČEZ Energo, která se ve spolupráci s Jabloneckou energetickou navíc postará i o provoz a údržbu.“

Jednotky postavila a provozuje společnost ČEZ Energo. Moderní zařízení vyrábí zároveň elektřinu i teplo, a tím dosahuje účinnosti využití energie až 90 %. Celou investici ve výši 80 milionů korun hradí společnost ČEZ Energo, která je největším provozovatelem malé kogenerace v Česku. I o kogenerečních jednotkách se uvažovalo už před osmi lety, v době, kdy společnost ENESA ve spolupráci s tehdejším krizovým vedením Jablonecké energetické a s vedením města připravovala studii proveditelnosti revitalizace CZT.

Zelená budoucnost

„Před námi nyní stojí další úkol, chceme v co největším rozsahu využívat dotační prostředky z modernizačního fondu EU zejména v programu Zelené zdroje. Chceme se zaměřit na fotovoltaiku a tím postupně na energetickou soběstačnost jednotlivých objektů. Chceme začít na městských objektech, např. sportovní hale v ulici U Přehrady nebo bazénu. Jako město, které je branou do Jizerských hor, jsme povinováni se chovat ekologicky a zodpovědně k životnímu prostředí, v němž žijí naše děti,“ uzavírá Milan Kouřil.

(mh)

Vytvořeno 30.9.2021 13:16:38 | přečteno 288x | Petr Vitvar
Štítky: teplárenství
 
load