Jízdní řády MHD na internetu nově

, autor: Jablonecká dopravní a. s.

Jablonecká dopravní rozšířila možnosti informování o spojích MHD na internetu. K dispozici nový web jízdních řádů s vyhledávačem spojení, jízdními řády a panely odjezdů spojů jablonecké městské hromadné dopravy.

Celý web jr.jabloneckadopravni.cz je responzivní, tedy je určen pro zobrazení jak na počítači, tak na tabletu nebo na mobilním telefonu.

V následujícím textu jsou stručně představeny jednotlivé funkcionality aktuální verze webu. Do budoucna je připravováno rozšíření webu o další funkce a informace, například aktuální on-line informace o jízdě vozidel a další.

Vyhledávač spojení

Na této stránce je možné vyhledat spojení mezi dvěma body, kterými může být zastávka MHD, libovolná adresa, případně některý z vybraných zájmových bodů. Výchozí a cílové místo lze zadat s využitím textového našeptávače, kde stačí napsat část textu (například „aut“ pro autobusové nádraží) a pak vybrat z nabídky, rychlejší možností je výběr aktuální polohy anebo libovolného místa z mapy, k tomu slouží tlačítka v pravé části polí. Kromě výchozího a cílového místa je možné zadat také datum a čas a další parametry spojení.

Po vyhledání spojení je zobrazen seznam nalezených, u každého lze rozkliknout jeho detail s mapkou spojení. Vpravo dole pod mapkou je ikona pro export spojení do souboru pdf, následně je možný i jeho tisk.

Kliknutím na ikonu se šipkami v levém rohu mapy lze rozkliknout detailní mapu nalezeného spojení včetně tras chůze mezi zvoleným bodem a zastávkou MHD.

Panel odjezdů

Stránka Panel odjezdů nabízí přehled spojů ze zadané zastávky, případně je možné zvolit zastávku výběrem z posledních pěti hledaných. Detailní trasa každého spoje obsahující všechny zastávky se zobrazí rozbalením příslušného řádku.

Jízdní řády

Volba Jízdní řády umožňuje zobrazit jízdní řád kterékoli linky z kterékoli zastávky v obdobném formátu, v jakém je vyvěšen na zastávce. Výběr linek je možné zúžit zadáním čísla linky nebo části názvu zastávky do filtru vpravo nahoře.

U každé linky jsou uvedeny směry jízdy, po kliknutí na příslušný směr se zobrazí seznam všech zastávek a po kliknutí na zastávku se zobrazí příslušný zastávkový jízdní řád. V přípravě je i rozšíření o možnost zobrazení celolinkového jízdního řádu (po kliknutí na číslo linky).

Po zobrazení zastávkového jízdního řádu lze ve sloupci zastávek přepínat mezi jednotlivými zastávkami a směry linky. Pokud je k lince k dispozici více jízdních řádů, například z důvodu uzavírky nebo připravované změny jízdního řádu, pak je zobrazena vždy aktuálně platná varianta, v záhlaví je možno přepínat mezi jízdními řády pro různé období platnosti. Vpravo nahoře jsou dvě ikony, první slouží pro export jízdního řádu do pdf s možností tisku, druhá ikona slouží ke zkopírování adresy stránky jízdního řádu, následně lze adresu vložit do e-mailu, zprávy v komunikační aplikaci apod. Při zobrazení na počítači není nutné vysvětlivky hledat v poznámkách, stačí najet myší na značku vedle času odjezdu a zobrazí se její význam.

Zastávky

Tato volba zobrazí abecední seznam zastávek, přičemž zastávky lze filtrovat zadáním části názvu do pole vpravo nahoře. Pro každou zastávku jsou zobrazeny linky, které na ní zastavují, po výběru linky a směru se zobrazí zastávkový jízdní řád. Ikona vlevo od názvu zastávky zobrazí její polohu na mapě. (lw)

Vytvořeno 1.9.2021 10:46:59 | přečteno 4338x | Petr Vitvar
Štítky: doprava a komunikace , mhd
 
load