ZUŠ dostane od nadace nové pianino

, autor: ZUŠ Jablonec nad Nisou

Dobrá zpráva přišla koncem února do jablonecké základní umělecké školy od ředitele rodinné nadace Karla Komárka – Komárek Family Foundation. V ní bylo uvedeno, že místní ZUŠ získala ve veřejné sbírce podporu pro zakoupení nového klavíru (pianina) značky Petrof v hodnotě 219 000 Kč.

„Díky celé řadě drobných i významných dárců se podařilo získat cílovou částku ve veřejné sbírce Piana do škol (www.pianadoskol.cz) pro naši školu. Máme z toho obrovskou radost,“ říká Vít Rakušan, ředitel jablonecké ZUŠ.

Rodinná nadace Karla Komárka v září loňského roku zakoupila za 5,3 milionů Kč osm pianin a tři klavíry odmítnutých čínským klientem po návštěvě předsedy českého Senátu na Taiwanu. Nástroje se nadace rozhodla věnovat českým školám. Ze 152 žádostí obdržených v rámci grantové výzvy odborná komise vybrala 56 žadatelů, u kterých vyhodnotila jasnou potřebu získat nové pianino. Průměrné stáří nástrojů na těchto školách je 49 let.
V listopadu loňského roku prvních 11 škol nástroj získalo. „Po ukončení grantové výzvy se nadace rozhodla v projektu pokračovat a koncem listopadu 2020 spustila na webu www.pianadoskol.cz veřejnou sbírku, která má za cíl podpořit 45 škol, jež v bodovém hodnocení odborné komise prokázaly potřebu získání nového nástroje. Naše škola se nyní dočkala a zanedlouho bude nové pianino značky Petrof na cestě k nám,“ vysvětluje Rakušan a dodává: „Za tento dar nadaci Karla Komárka a všem organizátorům a dárcům veřejné sbírky srdečně děkujeme.“

Oddělení klávesových nástrojů v jablonecké ZUŠ se dlouhodobě těší velkému zájmu a učitelé vychovali řadu úspěšných absolventů. „Některé nástroje jsou v naší škole i přes 100 let staré. Snažíme se ty nejhorší postupně renovovat tak, jak rozpočtové možnosti dovolí. Zcela nový nástroj světové značky Petrof je pro školu za běžných okolností prakticky nedostupný. Tím spíš je pro nás jeho nenadálé získání obrovská pomoc,“ uzavírá Vít Rakušan.
(end, vr)

Vytvořeno 29.3.2021 17:22:12 | přečteno 441x | Petr Vitvar
Štítky: kultura , vzdělávání
 
load