Víme, čím žil Jablonec před 100 lety - duben 1921

, autor: archiv JM

Sto let – to jsou přibližně tři lidské generace. Vybrali jsme pro vás z oblíbeného deníku Gablonzer Tagblatt, čím žil Jablonec před sto lety.

5. dubna 1921, 92, strana 4, večerní vydání

Jablonec. Vražda v Údolní ulici. Majitel restaurace Besídka (Gartenlaube), Rudolf Prade, byl dnes v noci zastřelen lupičem, kterého přistihl při vloupání. Pod tělem oběti byl nalezen klobouk pachatele. Přivolaný lékař konstatoval smrt. Rodina vypsala odměnu 1 000 K za pomoc při vypátrání pachatele.

7. dubna 1921, 94, strana 3, 4, večerní vydání

Jablonec. Policie překazila atentát. Včera večer se okolo půl desáté v různých hostincích vyskytovali čtyři muži, kteří nabízeli větší množství poštovních známek. Byli předvedeni na policii a vyslechnuti vrchním inspektorem Behringerem. Identifikováni byli šestadvacetiletý číšník Rudolf Schöler z Josefova Dolu, pětadvacetiletý zedník Richard Mildner, čtyřiadvacetiletý pomocný dělník Paul Müller a pětadvacetiletý nádeník Karl Kürzer z Vratislavi (Breslau); všichni čtyři již byli trestáni. Známky možná pocházejí z poštovní loupeže v Šumperku. Schölerovi komplicové tam uloupili známky v ceně 2 200 K a 2 000 K v hotovosti. Při konfrontaci vyzradil Müller, že chtěli přepadnout kancelář Riedlovy sklárny v Josefově Dole. Schöler měl mít nasazenou masku, Müller ostře nabitý armádní revolver, Kürzer nabitý browning. Mildner měl přerušit telefonní vedení, Schöler vyloupit pokladnu a zbylí dva držet v šachu úředníky. Přepadení bylo plánováno na dnešek. Müller měl ještě soudek s éterem na omámení personálu. Všichni čtyři se nacházejí zatím v místním vězení.

Jablonec. Z divadelní kanceláře. Dnes se koná premiéra opery Tannhäuser od Richarda Wagnera, zítra se opakuje Tolstého hra Živá mrtvola. Ve sboru opery účinkují členové spolku Liederkranz. V neděli odpoledne ve tři hodiny se hraje Mozartova Kouzelná flétna.

8. dubna 1921, 95, strana 1, 6, ranní a večerní vydání

Jablonec. Zásobování. Částečné zrušení lístků na chleba a mouku. Protože je momentálně dostatek legálně dovezené mouky a bílého pečiva, je možné redukovat počet příjemců na ty nejpotřebnější rodiny, které prokazatelně nemají žádné zásoby.

Jarní móda roku 1921. Mottem tohoto jara jsou živé barvy. Co je nového? Zejména pletené modely pro sportovní vyžití, ale ne výlučně. Hitem je jumper – modernizovaný a často vyšívaný svetr. Nosí se k šatům a odpovídá trendům chlapecké postavy moderní ženy. Žádný korzet a jistá štíhlost jsou podmínkou.

9. dubna 1921, 92, strana 5, 10, 12, večerní vydání

Praha. TGM stráví letošní léto na zámku Lány, který stát odkoupil od knížete Egona Fürstenberga.

Inzerát. V hlubokém zármutku oznamuji, že jsem se rozhodla od 10. 4. znovu provozovat hostinskou živnost po svém zavražděném muži. Prosím všechny hosty, kluby a spolky, aby svou důvěru přenesli na mne. Marie Pradeová.

Inzerát. Kino Fortuna hraje film o šesti aktech Král a žebrák, který má všude veliký úspěch. Za účelem natáčení bylo ve vídeňském Prátru vystavěno filmové městečko.

11. dubna 1921, 98, strana 4, večerní vydání

Jablonec. Klobouk vraha, který zabil Rudolfa Pradeho, je vystaven ve výloze firmy Karl Weiss na Starém trhu. Prosíme obyvatele Jablonce a okolí, aby se pokusili zjistit, komu by mohl patřit, a jméno sdělili policii. Anonymita je zaručena. Po usvědčení pachatele bude svědkovi vyplacena odměna 1 000 K.

13. dubna 1921, 101, strana 5, večerní vydání

Slaný. Neštěstí na dole Mayrovka. Při fáraní do dolu se nekontrolovaně zrychlil těžební výtah s 18 havíři a při dojezdu zranil dalšího havíře. Těžce ranění muži byli okamžitě vytaženi a na místě provizorně ošetřeni, poté odvezeni do závodní nemocnice do Kladna. Jedenáct raněných havířů má rodinu. Příčinu neštěstí vyšetřuje komise.

14. dubna 1921, 101, strana 5, večerní vydání

Inzerát. Kino Metropol bude hrát od 16. 4. velký hit Cherchez la femme (Hledej ženu) – deník ďábelské ženy. Je to společenské drama o lásce, smyslnosti a žalu o šesti aktech.

19. dubna 1921, 106, strana 1, 2, 3, 4, 5, 6, ranní a večerní vydání

Proseč. Kontraband v seně. Prosečský strážmistr Goldberg měl v sobotu dobrý lov! Ve stodole domu č. 124 objevil v seně velký sklad látek v ceně asi 40 000 K, které pocházejí z loňského vloupání do skladu firmy Kopecký v Proseči. Mimo to tam leželo i zlodějské náčiní. Majitel usedlosti Franz Appelt a jeho žena byli zajištěni pro přechovávání lupu. Očekává se brzké odhalení pachatelů.

Liberec. U soudu se projednává katastrofa protržené přehrady na Bílé Desné. Dostavilo se téměř 100 účastníků řízení. Soudu předsedá soudní rada Hikkisch, žalobcem je státní návladní Mareš, obhájcem Wilhelma Riedela a stavitele Klamta Dr. Giebisch, ing. Franze Schöna obhajuje Dr. Thieben, ing. Gebauera Dr. Khon z Tanvaldu. Dr. Böhme z Jablonce zastupuje 98 poškozených z Desné, Potočné a Tanvaldu. Katastrofa měla 65 lidských obětí a napáchala nedozírné škody.

Jablonec. V tělocvičně se 23. 4. bude konat taneční večer se švédskou kráskou Ronny Johannsen. Ta kypí rychlostí a nadšením, z očí září šelmovství a krása. Její tanec a krásné kostýmy okouzlily již publikum v Žitavě. Vstupenky od 6 do 25 K koupíte v knihkupectví Lutz.

Monte Carlo na Labi. V Hřensku se uhnízdily velké kluby hazardních her. Podnikatelé z Berlína a Drážďan tu založili Club International a Casino des Etranges. Soustřeďují se zde hráči z celé Evropy.

20. dubna 1921, 107, strana 7, večerní vydání

Čtenáři nám píší. Promenádní cesta na Mšenské ulici (nyní Palackého) je v beznadějném stavu, protože se po ní dopravuje zboží na trakařích! Po posledním dešti je cesta místy neschůdná. Snad by se dala zajistit lepší údržba – vždyť je tu poblíž tolik pěkného písku!

21. dubna 1921, 108, strana 1, večerní vydání

Itálie. Fašistické nepokoje v Římě. Fašisté vypálili několik domů v ulici Fojano obydlených komunisty, protože útočili na jejich nákladní vozy. Několik osob bylo zabito.

30. dubna 1921, 117, strana 5, 9, večerní vydání

Janov nad Nisou. Dnes večer se rozhoří na Královce velká vatra. V osm hodin večer dají světelné signály povel k pochodu k ohni z různých míst – ze Mšena, Rýnovic, Liberce, Rochlic a Janova. Vyzýváme místní skupiny nacionálně socialistické dělnické strany k hojné účasti.

R- ranní vydání, V – večerní vydání
Christa Petrásková

Vytvořeno 29.3.2021 17:22:38 | přečteno 412x | Petr Vitvar
Štítky: historie
 
load